Hádzanári vyhrali na MS až šiesty zápas. Nad Rumunmi 38:33

(Autor: tasr)
TASR|22. jan 2011 o 18:09

Slovenskí reprezentanti si vo Švédsku zahrajú o konečné 17. miesto. Rozhodla o tom ich prvá výhra na svetovom šampionáte.

KRISIANSTAD. Slovenskí reprezentanti sa na 22. majstrovstvách sveta v hádzanej mužov vo Švédsku dočkali svojho prvého víťazstva.

Zverenci trénera Zoltána Heistera zvíťazili v sobotňajšom stretnutí o 17. - 20. miesto v Kristianstade nad Rumunmi 38:33 (22:19) a na šampionáte budú bojovať o konečnú 17. priečku.

Slováci dokázali zdolať balkánskeho protivníka druhýkrát za sebou na MS. Pred dvoma rokmi v chorvátskom Osijeku víťazstvom 28:23 (12:13) v záverečnom dueli základnej skupiny spečatili svoj postup do štvrťfinálovej fázy.

Reprezentanti SR nastúpia na svoj záverečný zápas na šampionáte v nedeľu 23. 1. o 14.00 h v Kristianstade proti Rakúšanom, ktorí v sobotňajšom súboji o 17. - 20. pozíciu vyhrali nad Tunisanmi 26:25 (12:14).

o 17.-20. miesto:
Rumunsko - Slovensko 33:38 (19:22)

Zostavy a góly:

Slovensko: R. Štochl, Paul, Pramuk - Petro 2, Kopčo 6, Mazák, M. Straňovský 7/4, T. Urban 4, T. Straňovský, Antl 5/1, D. Valo, Kukučka 7, L. Tarhai ml. 5, Nižnan 1, F. Šulc ml., Tumidalský 1

Rumunsko: Ciobanu, Popescu - I. Stamate, Simicu, Toma 1, Ghionea 8/4, Georgescu 1, Jurca 1, Florea 2, Novanc 5, Sabou 1, A. Stamate 9, Csepreghi, Muresan, Fenici 5, Savenco

Pok. hody: 5/5 - 7/4, vylúčení: 4 - 5, rozhodovali: Coulibaly a Diabaté (obaja Pobr. Slonoviny), 2000 divákov

V prvom zápase v Kristianstade začali Slováci tak, ako v Göteborgu končili - s Danielom Valom na lavičke. Ich gólový účet otvoril už tradične pivot Andrej Petro a tím trénera Zoltána Heistera si celý prvý polčas udržiaval vedenie. Na oboch stranách dominoval útok, v obranách to bolo ale poslabšie.

Brankár Štochl si prvý zákrok pripísal až v 10. minúte a hoci jeho spoluhráči si vytvorili aj trojgólový náskok, takmer okamžite o sľubnú výhodu prišli. Do druhého dejstva však išli opäť s trojgólovým rozdielom a v 37. minúte po Kukučkovej strele po prvý raz na turnaji viedli o 5 gólov.

Súper síce opäť nedal na odpoveď dlho čakať a rýchlo znížil na tri góly, no nič nevyťažil s dvojnásobnej presilovky a aj zásluhou slovenských brankárov, zostali Slováci vpredu. Paul chytil dve sedmičky v rozpätí necelých dvoch minút a viacero výborných zákrokov pridal aj Štochl.

V 51. minúte sa hráči s dvojkrížmi zahrávali s ohňom, no ďalšie oslabenie aj zásluhou trošky šťastia prežili bez vážnejších problémov, Paul chytil tretiu sedmu a ďalej čaroval aj Štochl. Päť minút pred koncom mali Slováci opäť šesťgólový náskok (36:30) a triumf si už nedali vziať.

Slováci konečne zahrali dobre v obrane aj útoku a spoľahlivý výkon podali aj brankári. Teodor Paul, ktorý dostal na dlhší čas príležitosť vôbec prvý raz, zneškodnil aj tri sedemmetrové hody Rumunov. „Do bránky som išiel s cieľom pomôcť chalanom. Pri sedmičkách som si veril a našťastie mi to vyšlo. Z Rumunov som lepšie poznal len Ghioneu z maďarskej ligy v drese Szegedu. Konečne sa na našu stranu priklonila aj šťastena a prelomili sme smolu,“ uviedol brankár Teodor Paul pre agentúru SITA.

„Konečne sme zabojovali a zvíťazili sami nad sebou. Nehovorím, že to bolo dnes bez chýb, ale už sa dalo na to, čo sme predvádzali na palubovke, pozerať,“ rád konštatoval tréner Zoltán Heister a ďalej pokračoval v hodnotení súboja: “Dúfam, že už chlapci prekročili svoj tieň. Doteraz sme boli v hlbokom hernom útlme, dnes sme ukázali sčasti to, čo nás predtým zdobilo, a čo majú ľudia radi. Hoci mali Rumuni jedného excelentného strelca (A. Stamate dosiahol 8 gólov - pozn.), tempo sme udávali my. Navyše mužstvo podržali aj brankári.“

Ďalšie výsledky:

Tunisko - Rakúsko 25:26 (14:12)

Nemecko - Island 27:24 (15:13)

Chorvátsko - Argentína 36:18 (19:6)

Srbsko - Švédsko 24:28 (13:12)

Domov»Halové športy»Hádzaná»Hádzanári vyhrali na MS až šiesty zápas. Nad Rumunmi 38:33