Protopopovci. korčuľujú denne aj ako penzisti

Sportnet|25. jan 2011 o 20:39

Legendárna ruská športová dvojica žijúca v emigrácii odmieta opustiť ľad. Vynesú ju z neho zrejme leda ak na márach.

BRATISLAVA. Roky im pribúdajú, ale jedno sa nemení: denne sú najmenej hodinu na ľade. Ľudmila oslávila v novembri sedemdesiatpäť a Oleg bude mať na rok už osemdesiat. Starší si spomenú: Protopopovci.

Legendárna leningradská športová dvojica, ktorá v šesťdesiatych rokoch vyhrala dve olympiády a štvoro svetových i európskych šampionátov, sa urazila, keď ju pre vek vyradili z výkladnej skrine sovietskeho športu.

Manželia sa po kariére zamestnali v ruskom ľadovom balete, ale v auguste 1979 počas jeho európskeho turné požiadali vo Švajčiarsku o politický azyl. Svet mal senzáciu, Kremeľ šok.

Domov je, kde máme ľad

Oleg bol tvrdá hlava, zaťali sa. Doma sa prvý raz znova objavili dlho po zmene pomerov, až v roku 2003 na pozvanie ruského ministra športu Viačeslava Fetisova, no po pár dňoch sa vrátili do Švajčiarska, hoci ich šestnásť rokov nechalo čakať na občianstvo – dostali ho až v roku 1995. „Domov je tam, kde je pre nás kúsok ľadu,“ vyhlásili.

Keď Švajčiari hostia krasokorčuliarsky šampionát, Protopopovcov vždy oprášia.

Počas ME 1992 v Lausanne, na ktorých naposledy štartovala československá výprava, sa Oleg pred našimi novinármi rozplýval nad Petrom Barnom ešte pred tým, ako získal zlatú medailu: „To je profík až po končeky prstov. Ešte aj nimi vie vyjadriť štýl hudby či jej jednotlivý takt.“

Protopopovci boli vždy protagonistami umeleckého, takmer baletného poňatia krasokorčuľovania, vyznávali dokonalosť, nemali zľutovanie pre chyby, ani pre vlastné, a neznášali podlizovanie sa divákom a rozhodcom hudbou a kostýmami.

Dnešný trend im nevonia. „To je akrobatika, ale nie umenie, veľa predpísaných prvkov, v ktorých sa stráca intuícia,“ skonštatovali nedávno v denníku Berner Zeitung o aktuálnej situácii v kategórii športových dvojíc.

Vynútené pozvanie

Už tri desaťročia žijú v kúpeľnom meste Grindenwald pod Eigerom. Oleg každé ráno cvičí s 25-kilogramovou činkou, ktorú skladuje v obývačke, a denne s Ľudmilou chodí na hodinový tréning na tunajší zimný štadión. Tá si vďaka tomu drží niekdajšiu hmotnosť – 42 kilogramov.

Obdobie od júna do decembra trávia v americkom Lake Placide, kde im majiteľ prenajíma klzisko za to, že svojím príkladom inšpirujú deti.

Kým súťažili, vyzerali staro. V penzijnom veku pôsobia neskutočne mlado.

Z Grindenwaldu je hodina cesty autom do Bernu. Prídete sa pozrieť na európsky šampionát? pýtali sa ich novinári. „Nedostávame takú vysokú rentu, aby sme si mohli dovoliť kúpiť vstupenky, pozrieme si ho v televízii,“ zareagovali.

Keď si to prečítal primátor švajčiarskeho hlavného mesta Alexander Tschäppät, okamžite pozval na majstrovstvá nielen Protopopovcov, ale aj ich legendárnych nemeckých súperov: Mariku Kiliusovú a Hansa-Jürgena Bäumlera.

To sú tí, ktorých agenti preslávili Protopopovcov viac než oni sami seba. Tým, že papierovým favoritom nechali vyrobiť a ešte pred innsbruckou olympiádou 1964 pustili do predaja fotografie s podpisom „olympijskí šampióni“. Netušiac, že sa nimi stanú Rusi a už vôbec nie takí, ktorí neskôr zdrhnú na Západ.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Protopopovci. korčuľujú denne aj ako penzisti