Francúzski hádzanári sú opäť majstri sveta

Francúzski hádzanári zostávajú na svetovom tróne aj po finálovom zápase 22. majstrovstiev sveta vo Švédsku.

Francúzski hádzanári obhájili titul z majstrovstiev sveta.(Zdroj: TASR)

MALMÖ. Zverenci trénera Clauda Onestu v boji o zlato vo švédskom Malmö zdolali Dánov po predĺžení 37:35 a získali zlato pre Francúzsko už na štvrtom vrcholnom podujatí v rade. O dva roky sa svetová elita zíde v Španielsku.

Zlatá éra galského kohúta začala pred troma rokmi na olympijských hrách v Pekingu a pretrvala aj na MS 2009 v Chorvátsku a vlaňajších ME v Rakúsku.

Francúzi sa celkovo z titulu svetových šampiónov tešili už po štvrtý raz, čo sa doposiaľ podarilo iba Švédom a Rumunom a v historickej medailovej bilancii MS sa posunuli na druhú priečku práve za Švédov.

V dnešnej hádzanej znamenajú minimálne toľko ako Španieli vo futbale. V súčasnom kolektívnom športe nie je fenomenálnejšia séria než tá, ktorou sa pýšia francúzski hádzanári. Mnohí ich už považujú za najlepší tím histórie.

Francúzi obhájili vo Švédsku titul majstra sveta, keď vo finále zvíťazili nad dovtedy nezdolaným Dánskom. Sú prvým tímom, čo od roku 1974 (naposledy Rumuni) dokázal obhájiť titul.

Francúzi získali štyri zlaté medaily za tri roky. Sú i úradujúcimi olympijskými víťazmi (2008) a majstrami Európy (2010).

Majstri improvizácie

V dramatickom a rýchlom zápase Francúzi po celý zápas viedli. Dáni vyrovnali sekundu pred koncom riadneho hracieho času. V predĺžení triumfovali obhajcovia trofeje.

Dánom skvele zachytal brankár Landin, strelecky úradoval najlepší strelec šampionátu Hansen. Márne. „Francúzska kvalita sa proste vždy presadí,“ vyhlásil najlepší hráč sveta Filip Jícha.

Čo robí Francúzov výnimočnými? „Ich hra nie je založená na signáloch, ale na individualitách. Sú majstrami improvizácie,“ opísal ich slovenský tvorca hry Peter Kukučka.

V bráne bol istotou Omeyer, už dnes vyhlásený za najlepšieho brankára hádzanárskej histórie.

Fenomenálny Karabatič

Ústredná postava tímu, špílmacher Nikola Karabatič (vo finále dal desať gólov) má v krajine rolu športovej celebrity, je reklamnou tvárou.

„Vo Francúzsku je azda rovnako populárny ako futbalista Zidane,“ tvrdil Slovák Richard Štochl, ktorý s ním hráva v Montpellieri.

Kapitán Francúzov Fernandez je zrejme najuniverzálnejší hráč súčasnosti. Extratriedou sú i Dinart, Abalo, či Gille.

Tím koučuje Claude Onesta, veľmi podobný trénerovi zlatej futbalovej generácie Francúzov Aimu Jacquetovi.

„Francúzi urobili opäť krok dopredu, hlavne z fyzickej stránky. Pozrite, ako špílmacher Karabatič pribral na svalovej hmote. Pochopili, že dnes je hádzaná hlavne silovým športom, v ktorom dominujú novodobí gladiátori,“ tvrdil bývalý československý reprezentant Ľubomír Švajlen.

Vyhrali pevnejšie nervy

"Les Bleus" už v prvom polčase naznačili vážne úmysly s obhajobou a vypracovali si dvojgólový náskok, ktorý však v závere prvého polčasu zvýšili na tri góly a dirigent ich hry Nikola Karabatič sa hneď po prestávke postaral o štvorgólový rozdiel (16:12).

Severania ale ešte nezložili zbrane a postupne manko dobehli (22:22). Ďalší francúzsky únik - o dva góly, skončil podobne a šampionát smeroval do dramatického finišu.

O tesný náskok obhajcovia prišli dve sekundy pred koncom po odvážnej ale presnej strele Boa Spellerberga, predlžovalo sa a Onestov tím sa navyše musel v úvode zaobísť bez vylúčeného Bertranda Gilla. Dáni sa síce po prvý raz v dueli dostali aj do vedenia (33:32), ale ich súper nespanikáril a nakoniec ukázal pevnejšie nervy.

Domáci Švédi bez medaily

Bronzové medaily skončili na krkoch Španielov. V stretnutí o 3. priečku zdolali domácu reprezentáciu najtesnejším rozdielom 24:23. Obaja súperi si už postupom do semifinále zabezpečili právo zorganizovať turnaj olympijskej kvalifikácie v apríli 2012.

Španieli, ktorí zaznamenali v porovnaní s MS 2009 skok o rovných 10 priečok, sa ziskom bronzu sa po šesťročnej pauze vrátili na medailové stupne, naposledy v roku 2005 triumfovali v Tunisku.

Švédi sa naopak práve od šampionátu v Tunisku stali prvým hostiteľom MS, ktorému sa nepodarilo vybojovať jeden zo vzácnych kovov (2007 Nemecko zlato, 2009 Chorvátsko striebro).

Pred vypredanou halou Malmö Arena (12.145 divákov) sa domáci napriek úvodnému deficitu 1:3 rýchlo dostali do vedenia 5:4. Celý prvý polčas ale oba tímy predvádzali vyrovnaný boj. Remízový stav narušili domáci až v druhej časti, v ktorej odskočili na 16:13.

Následne ale Španieli šnúrou šiestich gólov v poradí otočili (19:16 v 44. minúte). Trom korunkám sa ešte síce podarilo vyrovnať 22:22, ale v závere ďalšie dvojgólové manko už zlikvidovať nedokázali.

Výsledky – nedeľa:

Finále:

Francúzsko - Dánsko 37:35 po predĺžení (31:31, 15:12)

Zostavy a góly:

Francúzsko: Omeyer, Karaboue - Fernandez 5/1, Dinart, Barachet 3, B. Gille 4, Joli 1/1, Honrubia, Karabatic 10, Junillon, Accambray 2, Abalo 5, Sorhaindo, Guigou 7/2, Bosquet, Bingo

Dánsko: Landin, Rasmussen - Mads Christiansen 1, Boesen 2, Lauge, Schmidt, Lars Christiansen 5/2, Eggert 3/1, Spellerberg 4, Knudsen 2, Nöddesbo 3, Svan Hansen, Lindberg 3, Toft Hansen 2, Sřndergaard, Mikkel Hansen 10, Nielsen.

Rozhodcovia: Lopez, Ramirez (obaja Šp.), vylúčenia: 4:5, 12.462 divákov (vypredané).

O bronz:

Švédsko - Španielsko 23:24 (11:11)

Švédsko: Andersson, Sjöstrand - Gustafsson, Källman 6, Jernemyr, Lennartsson, Ekberg 1, Doder 2, Arrhenius, Larholm 5, Carlen 4, Karlsson 1, Jakobsson 1, Larsson, Petersen, Ekdahl du Rietz 3

Španielsko: Hombrados, Sterbik - Alberto Entrerrios 3, Gurbindo 4, Rocas, Maqueda 1, Garabaya, Raul Entrerrios 2, Aguinagalde 4, Roberto Garcia 2, Ugalde 1, Juan Garcia 1/1, Romero 4/1, Rodriguez, Canellas 2, Morros de Argila

Rozhodcovia: Krstič, Ljubič (Slovin.), vylúčenia: 5:4, 12.145 divákov.

Konečné poradie 22. MS: 1. Francúzsko, 2. Dánsko, 3. Španielsko, 4. Švédsko, 5. Chorvátsko, 6. Island, 7. Maďarsko, 8. Poľsko, 9. Nórsko, 10. Srbsko, 11. Nemecko, 12. Argentína, 13. Kórejská republika, 14. Egypt, 15. Alžírsko, 16. Japonsko, 17. SLOVENSKO, 18. Rakúsko, 19. Rumunsko, 20. Tunisko, 21. Brazília, 22. Chile, 23. Bahrajn, 24. Austrália