AKTUALIZOVANÉ 22:10

Košice aj Poprad nasúkali súperom po 7 gólov

Žiline sa zápas s Popradom nevydaril, jediný gól dokázali streliť až tri minúty pred koncom. Sedem gólov dokázali streliť aj Košice, Slovan vyhral nad Zvolenom 6:1.

Martin Frolík dal Nitre prvý gól zápasu.(Zdroj: TASR)

Hokejisti si s predstihom vybojovali prvenstvo v základnej časti najvyššej slovenskej súťaže 2010/11.

Oceliari majú pred druhým Popradom náskok 19 bodov a oba tímy už vo zvyšnej časti dlhodobej súťaže budú bojovať "iba" o osemnásť bodov. Košičania naposledy základnú časť extraligy vyhrali v sezóne 2008/09. Celkovo je to ich piaty triumf v dlhodobej sezóne najvyššej súťaže na Slovensku (1995/96, 1996/97, 2006/07, 2008/09, 2010/11).

V doterajšej histórii extraligy najčastejšie z prvého miesta do play-off vstupoval Slovan Bratislava (6-krát). Hokejisti Trenčína a Zvolena dominovali v základnej časti zhodne v troch prípadoch, Nitra raz.

Košičania môžu v tejto sezóne prekonať aj historický rekord základnej časti Slovnaft extraligy v počte získaných bodov. Momentálne majú na svojom konte 119 bodov a ich maximum zo sezóny 2008/09 je 126 bodov.

HK Orange 20 24 1 0 0 1 0 22 32:111 4

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body).

Poprad dal Žilinčanom sedmičku na ich vlastnom ľade

Žilina vstúpila do zápasu aktívnejšie. Petruškovu samostatnú akciu Melicherčík zneškodnil. Na druhej strane sa z bezprostrednej blízkosti nepresadil Lapšanský. V 8. minúte poslal Mlynarovič puk ako na podnose pred prázdnu bránu Svitanovi a ten nemal problém doklepnúť ho do siete.

Žilinčania mohli vyrovnať v dvoch presilovkách, ale gólmana hostí vôbec neohrozili. Popradčania vo svojej početnej výhode zahrali o poznanie lepšie. Škovira po prieniku od ľavého mantinelu strelou pomedzi betóny Laca zvýšil na rozdiel dvoch gólov.

V druhej tretine už po 63 sekundách odpískal rozhodca po faule Hreusa pre Poprad trestné strieľanie. Adam Lapšanský ho s prehľadom premenil a zvýšil na 0:3.

Kamzíci v ďalšom priebehu výsledok kontrolovali a vyrážali do rýchlych protiútokov. Žilinčania nedokázali nájsť absolútne žiaden recept na defenzívu súpera. V 32. minúte hosťujúci Kopecký po úniku ešte neuspel, ale o malú chvíľu na to už po štvrtýkrát rozvlnil sieť za Lacom Daniel Brejčák.

Aj záverečnú časť hry otvorili Podtatranci gólom. Už po 42 sekundách prestrelil Laca Klouda. Popradčania si aj naďalej robili s odovzdanými vlkmi čokoľvek, čo sa im zachcelo. Na začiatku 51. minúty tečoval Kledrowtzovu strelu do siete Kopecký.

Siedmy klinec do žilinskej rakvy zabil o 120 sekúnd Vandas. Gólman hostí Melicherčík si čisté konto napokon neudržal, keď po strele Heša zaznamenali domáci v 57. minúte aspoň čestný úspech. Po ich tomto predstavení je i tak vyhnutie baráži už len utópiou. Kamzíci si vďaka ľahko získaným trom bodom udržali druhú pozíciu v tabuľke.

MsHK DOXXbet Žilina - HK Poprad 1:7 (0:2, 0:2, 1:3)

Góly: 57. Heš (Stupka, Hreus) - 8. P. Svitana (Vandas, Mlynarovič), 14. Škovira (Suchý, Kuľha), 22. A. Lapšanský (tr. strieľ.), 36. D. Brejčák (A. Kroták), 41. Klouda (Kuľha, Lundberg), 51. J. Kopecký (Kledrowetz, A. Kroták), 53. Vandas (Lapšanský, Kmiť)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý - Horínek, Štefík, 1097 divákov

Žilina: M. Laco (14. - 21. Bačikovský) - Grill, Dlouhý, Ftorek, Heš, Krčula, Horský, Leško - Stupka, Hreus, M. Kokavec - V. Nemec, I. Rataj, Vala - Petruška, T. Troliga, M. Slovák - Drevenák, Valášek, Hajnik

Poprad: Melicherčík - J. Kasík, R. Suchý, Kledrowetz, D. Brejčák, Jasečko, J. Brejčák - Kuľha, Lundberg, Škovira - A. Lapšanský, Kmiť, A. Kroták - J. Kopecký, Klouda, Rapáč - P. Svitana, Mlynarovič, Vandas

Hodnotenia trénerov:

Július Pénzeš (tréner Žiliny): "Pred začiatkom zápasu sme mali problémy so zostavou najmä v obranných radoch, k dispozícii boli len dvaja stabilní hráči. V takejto zostave nemôžeme so súčasným Popradom myslieť na lepší výsledok. Aj tak sme gólov inkasovali priveľa. Pred zápasom sme si povedali, že Popradčanom nemôžeme dávať veľa priestoru, žiaľ nedarilo sa nám to. Verím, že zdravotná situácia v kádri sa zlepší a budeme podávať lepšie výkony."

Ján Jaško (tréner Popradu): "Napriek vysokému víťazstvu sme mali úvod trochu nekoncentrovaný. Ubránili sme presilovku domácich a ich počiatočný tlak v úvodných minútach. Potom sme sa ujali vedenia, po treťom góle sme sa trochu uspokojili a domácich do ničoho nepustili. Škoda inkasovaného gólu po chybe nášho obrancu, brankár Melicherčík mohol vychytať ďalšie čisté konto."

Skalica zdolala trenčiansku Duklu

Obe mužstvá vedomé si dôležitosti zápasu hrali zo zabezpečenej obrany. Útoky sa striedali na oboch stranách, no bez výraznejších gólových šancí.

Až v 10. minúte mal na hokejke gól Koložváry, no jeho šance ostali nevyužité. Po rýchlom protiútoku Skaličanov sa dostal do sľubnej šance Lušňák, no nemal presnú mušku.

Udrelo na druhej strane, keď Gašparovič po zaváhaní domácej obrany tečoval puk za Lakosilov chrbát. Hostia sa dlho z vedenia netešili, lebo vzápätí Šátek upravil na 1:1.

Druhá časť začala vylúčeniami na oboch stranách, no ani jednému družstvu sa nepodarilo využiť presilovku. Do 29. minúty si hostia neupratali pred svojou bránou puk a Obdržálek ho dorazil popod Kováčove betóny. Ten istý hráč zabezpečil domácim pekným pohotovým gólom vedenie 1:0.

Na začiatku tretieho dejstva Skaličania zrýchlili hru a mali miernu prevahu. Čo dokázali pretaviť na gól z hokejky Juríka a tak odskočili hosťom o tri góly. Veľkú šancu zvýšiť za domácich mal Višňovský, ktorého faulom zastavili a arbiter nariadil trestné strieľanie. K puku sa postavil Višňovský, ale streliť gól sa mu nepodarilo. I keď domáci v závere hrali v oslabení, keď bol Kloz vylúčený na 4 minúty, hosťom sa podarilo skorigovať výsledok na 4:2.

HK 36 Skalica - Dukla Trenčín 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Góly: 17. Šátek (Holovič), 29. Obdržálek (Šátek, R. Jarolín), 37. Obdržálek (R. Jarolín), 48. Konečný (Mikuč, Magušin), 58. Mikula (Chovan, Melichárek - 17. Gašparovič (Tybor, M. Hruška)

Vylúčení: 6:4, presilovky 0:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Baluška - Bundil, R. Návratek, 2081 divákov

Skalica: Lakosil - Gründling, Škadra, Kloz, Jankovič, P. Kumstát, Gula, Magušin, M. Školiak - Lušňák, Zálešák, T. Višňovský - Obdržálek, R. Jarolín, Románek - Kutálek, Holovič, Šátek - Jurík, T. Mikúš, R. Konečný

Trenčín: V. Kováč (41. Jablovský) - Sekeráš, E. Bednár, M. Hruška, S. Tomko, Martin Chovan, Trefný, Ružička, Jarábek - Pardavý, Blatný, T. Melichárek - Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň - Naurov, O. Ďuriš, Koložváry - Mikula, P. Kopecký, Filo

Peter Oremus (tréner Skalice): "Dnes sme hrali ťažký zápas. Trenčín ma svoju silu, čo dokázal aj v Poprade. Ako povedal kolega Gregor, dôležité bolo, že sme takmer ihneď vyrovnali a v druhej tretine premenili naše šance. Víťazstvo ma teší, ako aj prístup celého mužstva. Chlapci odviedli maximum, za čo im ďakujem."

Dušan Gregor (tréner Trenčína): "Som sklamaný z tohto zápasu. Začali sme veľmi dobre a dovolím si povedať, že v prvej tretine sme boli lepší. Do druhej tretiny akoby nastúpilo iné mužstvo, prišli chyby, po ktorých sme inkasovali a od tohto momentu bola naša snaha iba platonická. Gratulujem súperovi k víťazstvu, domáci prejavili väčšiu túžbu."

Nitrania sa v Košiciach zmohli len na gól

Domáci začali aktívne a už v 2. minúte sa do dobrej šance dostal Gron, avšak Laca neprekonal. Košičania naďalej pokračovali v nápore a v 4. minúte po ideálnej prihrávke Gmittera Frolík otvoril skóre - 1:0. Hostia sa po góle prebudili a o tri minúty neskôr sa po úniku z ľavej strany presadil Samir Saliji - 1:1.

"Oceliari" aj v ďalších minútach svoju prevahu dokumentovali bleskovými protiútokmi, ale brankár hostí sa vyznamenal po strelách Draveckého, Grona i Jenčíka.

Obraz hry sa nezmenil ani v druhej tretine a keď v 27. minúte hrali Košičania tretiu presilovku, v nej Grman do odkrytej časti bránky dostal svoj tím opäť do vedenia - 2:1. O minútu na to mohli domáci svoje vedenie zvýšiť, ale Frolík z ideálnej šance netrafil nitriansku bránku. Hostia, ktorí pricestovali v oklieštenej zostave, sa v tejto časti hry dostávali do útoku iba sporadicky.

V 31. minúte Šedova strela skončila na žŕdke a na druhej strane puk po strele Janíka zachraňoval Hudáček až na bránkovej čiare. Gron však o tri minúty neskôr prekorčuľoval takmer celé útočné pásmo, spoza bránky prihral Draveckému a ten nekompromisne zvýšil na 3:1. Ten istý hráč po ideálnej spolupráci s kapitánom Bartošom pridal v oslabení aj štvrtý presný zásah košického tímu - 4:1.

Ešte v tom istom oslabení udreli "oceliari" po druhý raz, keď Tabaček ideálne našiel pred bránkou Grona a ten pohodlne zvýšil na 5:1. Aj v záverečnom dejstva Košičania súpera valcovali a v 42. minúte po dôraznom tlaku pred nitrianskou bránkou Kristek pomedzi betóny brankára Laca upravil na poltucet.

Dominancia domácich pokračovala aj v ďalšom priebehu záverečnej tretiny a ich siedmy gól po peknej individuálnej akcii vsietil v 51. minúte obranca Tabaček. V záverečných minútach domáci predvádzali oku lahodiaci hokej a za podpory fanúšikov striedali jednu šancu za druhou.

HC Košice - HK K-CERO Nitra 7:1 (1:1, 4:0, 2:0)

Góly: 4. Martin Frolík (Gmitter, Deyl), 27. M. Grman (Andrašovský, Šeda), 34. Dravecký (S. Gron), 36. Dravecký (P. Bartoš), 38. S. Gron (Andrašovský, J. Tabaček), 42. Kristek (Miklík), 51. Tabaček (Jokeľ, Martin Frolík) - 7. S. Saliji (Gabriš, Marek Slovák)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 2:0, rozhodovali: P. Grečko - Gajan, Orolin, 5265 divákov

Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Michal Grman, Šeda, od 12. min Jokeľ - Michel Miklík, Kristek, Andrašovský - Dravecký, S. Gron, P. Bartoš - Fabuš, Jenčík, Huba - Gmitter, Martin Frolík, M. Baláž

Nitra: J. Laco - Fabian, Joanidis, Gabriš, Dobrý, Michal Novák, O. Janík - Uhnák, M. Štefanka, H. Ručkay - Korhoň, Hrnka, Čaládi - S. Saliji, Marek Slovák, Šumichrast

Rostislav Čada (tréner Košíc): "Som rád, že sme využili hneď prvú možnosť potvrdiť víťazstvo v základnej časti extraligy. Možno aj kvôli tomu, že to bol náš zámer, prvá tretina bola skôr kŕčovitá. V druhej sme zvýšili úsilie, zlepšili pohyb a využili jednu presilovku, dva góly strelili v oslabeniach. V tretej tretine sme hrou potešili divákov."

Branislav Okuliar (tréner Nitry): "Z našej strany vyzerala prvá tretina veľmi dobre. V druhej sme inkasovali góly, domáci sa dostali do pohody. Máme v tíme veľkú maródku, takže to bolo pre nás ťažké. Slabí hráči ešte nemajú nato, aby sa presadili v takomto zápase proti súperovi, ktorý hrá pred play-off veľmi dobre. Zdá sa, že je veľmi dobre pripravený."

Bystričania zdolali Martin až po nájazdoch

Druhá tretina s piatimi gólmi sa výrazne podpísala na priebehu zápasu a jeho dramatickom vyústení. Aj keď papierové predpoklady zvýhodňovali tabuľkovo efektívnejších domácich, na ľade sa ich bodová potencia príliš neprejavila.

Martinčania pokropení živou vodou staronového trénera Spišiaka bojovali neúnavne o každý puk a na každý gól Bystričanov odpovedali zhruba v dvojminútovom intervale rovnakým metrom. V 19. min Kolba od modrej zázračne našiel štrbinku medzi žŕdkou a výstrojom Dzubinu v bránke, ktorý mal navyše aj zakrytý výhľad.

Druhú tretinu odštartovali hostia perfektne, po 21 sekundách a strele Hriňu od modrej Themár šikovne tečoval puk pod hornú žŕdku a Šimonovič bol bezmocný. Preteky v skóre nadobudli obrátky v 33. min, Hvila po siedmich sekundách v 33. min využil presilovku, ukážkovo sa stočil pred bránkou, napriahol a opäť zlepšil náladu 'baranov'.

Martinská chuť na body sa prejavila v 35. min, keď Markovič v presilovke vysunul Važana, jeho pokus Šimonovič ešte zlikvidoval, no na Themárovu dorážku už bol prikrátky. Hostia sa pribrzdili v 36. min oslabením o dvoch hráčov, Tománek ich po Šechného nahrávke pred bránku vytrestal, onedlho však Markovič na druhej strane okorenil učebnicovú spoluprácu s Macejkom vyrovnávajúcim gólom.

V tretej tretine zaujal Appelov i Uramov projektil, Markovičov pokus s blafákom pred Šimonovičom, no aj tlakové vlny domácich, najmä pri presilovke tesne pred koncom a obrovská šanca Hvilu 50 sekúnd pred koncom, keď len nastrelil v podstate už len bezmocne čarujúceho Dzubinu.

V predĺžení si šiel na trestnú lavicu sadnúť martinský Novotný, Hudec v tutovke zlyhal, a to bolo všetko, čo domáci pri hre štyroch na troch vymysleli. V samostatných nájazdoch rozhodol o osude zápasu v 4. sérii domáci Šechný.

HC'05 Banská Bystrica - MHC Mountfield 4:3 po samostatných nájazdoch (1:0, 2:3, 0:0 - 0:0, 1:0)

Gól: 19. Kolba (Rumpel, Paľov), 33. Hvila (Tománek, Biro), 37. Tománek (Šechný, M. Hudec), rozhodujúci sam. nájazd premenil Šechný - 21. Themár (Hriňa, Markovič), 36. Themár (Važan, Markovič), 39. Markovič (Macejka, Važan)

Vylúčení: 4:8 na 2 min, navyše: I. Ďatelinka (Martin) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Šefčík, Výleta, 2109 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič - Cebák, Biro, Kolba, Vantroba, Kubka, Bambúch, Vizváry - Tománek, M. Hudec, Sýkora - Lažo, Šechný, Weissmann - Rumpel, Češík, Kútny - A. Bezák, Paľov, Hvila

MHC Mountfield: Dzubina - A. Novotný, Hriňa, Velebný, P. Klepáč, Matejka, I. Ďatelinka, Brcko, Drgoň - Themár, Markovič, Važan - Macejka, Galamboš, Appel - Uram, M. Beran, Jabrocký - Sobota, Zeliska, Šišovský

Pozápasové hodnotenia:

Vladimír Országh, asistent trénera B. Bystrice: "Martin nás neprekvapil, hral to, čo sme očakávali, dobre držal stredné pásmo a vyrážal do rýchlych protiútokov. Na každý náš gól sme sa natrápili, vždy ľahkovážne stratili vedenie. Územnú prevahu sm mali, no Martin nám neustále hrozil. Podľa priebehu zápasu je výsledok podľa mňa spravodlivý."

Ladislav Spišiak, kouč Martina: "Prišli sme Bystrici ukradnúť bodík, a to sa nám aj podarilo. Celý zápas sme doťahovali skóre, chlapci bojovali, dostávame do nich nový herný systém a začína sa nám dariť. Škoda, samostatných nájazdov, mohli sme mať body dva, no treba povedať, že na konci zápasu náš Dzubina chytil čistý gól. S bodom sme spokojný, treba ich ešte takto zbierať a bude dobre."

Slovan začal gólostroj v oslabení

Slovan začal aktívne, gólovo sa však jeho hráči presadili paradoxne až vo vlastnom oslabení. V 7. minúte pri vylúčení Frühaufa sa Skokanovi vyplatilo dobiedzanie pred brankárom Kristínom a belasí sa ujali vedenia - 1:0.

Zvolen sa vrhol do útoku v snahe zmazať jednogólové manko, no v rovnakej presilovke inkasoval druhý gól z hokejky Hujsu. Ako sa majú využívať presilovky ukázali domáci svojmu súperovi v 13. minúte, keď Róbert Huna dorazil vyrazený puk do úplne odkrytej brány.

Aj v ďalšom priebehu prvej tretiny si väčšie šance vypracovali domáci, Kristín však už ďalším pokusom odolal.

Na začiatku druhého dejstva Slovanisti premrhali dlhú presilovku o dvoch hráčov, keď v troch prípadoch zakončujúci hráči zluftovali puk v rozhodujúcej chvíli.

Domáci gólman Pék nemusel riešiť toľko situácií ako jeho náprotivok, keďže život mu uľahčovali spoluhráči pozornou defenzívou. V polovici stretnutia potrestal Juríkovo vylúčenie štvrtým gólom Vaic a v 36. minúte pridal piaty presný zásah Buc. Kristína definitívne vyhnal z brány Hujsa svojim druhým gólom 77 sekúnd pred druhou sirénou - 6:0.

V záverečnej dvadsaťminútovke sa zápas už len dohrával, hralo sa v pomalšom tempe a s menším počtom šancí. Hosťom sa v 48. minúte po Pékovom zaváhaní podarilo zaznamenať čestný úspech zásluhou pohotového Trochtu - 6:1.

Záver stretnutia poznačilo zranenie domáceho útočníka Bulíka, ktorého v 54. minúte museli vyniesť z ľadu na nosidlách. Až do konca duelu sa už stav nezmenil aj preto, lebo Škrečko v samom závere zneškodnil únik Hudáčka a na opačnej strane sa pekným zákrokom zaskvel Pék.

Slovan Bratislava - HKM Zvolen 6:1 (3:0, 3:0, 0:1)
Góly: 7. D. Skokan (D. Buc), 8. Hujsa (Bulík, Jackman), 13. Róbert Huna (J. Kováčik, L. Hudáček), 28. Vaic (Lipiansky), 36. D. Buc (Štajnoch), 39. Hujsa (Róbert Huna, P. Frühauf) - 49. M. Trochta (J. Valach, P. Barinka).

Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 2:0, rozhodovali: Ország - Kalina, M. Novák, 2759 divákov

Slovan: T. Pék - Jackman, Hájek, Cartelli, P. Frühauf, J. Kováčik, Štajnoch, Jendek, Bohunický - M. Bakoš, Bulík, Hujsa - Preisinger, Lipiansky, Vaic - Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna - D. Skokan, Kapuš, D. Buc

Zvolen: Kristín (39. Škrečko) - L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Kučný - Zuzin, P. Pucher, Michal Chovan - Kovář, M. Jurík, V. Baláž - P. Barinka, M. Trochta, Levinskij - V. Škoda, Marek Haščák, Otčenáš

Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Sme spokojní, kolektívny výkon nám zabezpečil pekné víťazstvo. Dvoma rýchlymi gólmi sme sa dostali do vedenia, v našom výkone bola aj defenzívna disciplína. Pre zdravotné problémy nám vypadli brankári, Pék to však zvládol veľmi dobre a aj hráči sa mu snažili pomôcť."

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): "Dnes sme podali trestuhodný výkon, Slovan sme veľmi poľahky pustili do vedenia a neboli sme mu dôstojným súperom. Z takéhoto duelu si aj my musíme vyvodiť dôsledky."