Procházková opäť zlatá, Hučková a hokejisti bez medaily

Alena Procházková
Alena Procházková (Autor: TASR)
SITA|3. feb 2011 o 11:24

Lyžiarka Alena Procházková získala na univerziáde v Erzurume už tretiu zlatú medailu.

ERZURUM. Slovenská výprava získala na jubilejnej XXV. Svetovej zimnej univerziáde (SZU) v tureckom Erzurume už tretiu zlatú medailu a opäť sa o ňu postarala bežkyňa na lyžiach Alena Procházková. Spolu s Petrom Mlynárom vyhrali štvrtkový tímšprint miešaných dvojíc. Procházková z Turecka odchádza s famóznou bilanciou - tri zlaté medaily a jedno piate miesto. Vo finále spomenutého tímšprintu zvíťazila slovenská dvojica pred francúzskym párom Baptiste Gros, Marion Builletová, tretí skončili Ukrajinci Ivan Bilosjuk a Kateryna Grygorenková.

V úvode finále bola medzi ženami najrýchlejšia K. Grygorenková z Ukrajiny, od tretieho kola už dominovala slovenská reprezentantka. Aj Mlynár sa držal väčšiu časť finále v popredí a napokon spolu s Procházkovou dosiahli cenné víťazstvo. Procházková s Mlynárom vyhrali svoje semifinále s jednosekundovým náskokom pred Francúzmi Cyrilom Gaillardom a Anouk Faivreovou-Piconovou, ktorí vo finále obsadili štvrtú priečku. Druhé, omnoho rýchlejšie semifinále sa stalo korisťou bronzových Ukrajincov. Ďalšia slovenská dvojica Peter Žiška a Katarína Garajová skončila v druhom semifinále ôsma a do finále sa nekvalifikovala.

Slovenskí pretekári na SZU v Erzurume získali už štyri medaily. Okrem dvoch individuálnych zlatých Aleny Procházkovej a "čerstvého" najcennejšieho kovu z tímšprintu, si vybojoval bronz biatlonista Matej Kazár.

Ďalšou slovenskou medailovou nádejou bola reprezentantka v alpskom lyžovaní Eva Hučková, ktorá po 1. kolo obrovského slalomu figurovala na vynikajúcom druhom mieste. Dvadsaťdvaročná Banskobystričanka však napokon nedokončila 2. kolo a zostala bez medaily. Tú nezískala ani Barbora Lukáčová, ktorej po odjazdení tridsiatky najlepších patrí 22. priečka. Jana Gantnerová neštartovala.

Slovenskí športovci si v Erzurume vybojovali už o jednu medailu viac ako pred dvoma rokmi v čínskom Char-pine, kde bol Jaroslav Babušiak strieborný v super G, bronzový v kombinácii a hokejisti skončili tretí. Vďaka tohtoročným úspechom v Turecku majú Slováci v ére samostatnosti na zimných univerziádach bilanciu 15 zlatých, 11 strieborných a 19 bronzových medailí. V medailovej bilancii na XXV. SZU patrí Slovensku priebežne 5. miesto, za Ruskom, Kórejskou republikou, Ukrajinou a Francúzskom.

Bronz spred dvoch rokov sa po štvrtku s určitosťou nepodarí obhájiť hokejistom, ktorí vo štvrťfinále nestačili na výber Kanady, prehrali 1:9 a v piatok o 18.00 h SEČ ich čaká duel v skupine o konečné 5.-8. miesto so zdolaným mužstvom z večerného súboja Rusko - Česko.

Výsledky - štvrtok:

BEH NA LYŽIACH

Tímšprint miešaných dvojíc - finále: 1. Slovensko (Peter Mlynár, Alena Procházková) 14:55,8 min, 2. Francúzsko I. (Baptiste Gros, Marion Builletová) +4,9 s, 3. Ukrajina I. (Ivan Bilosjuk a Kateryna Grygorenková) +12,3.

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE

Ženy - obrovský slalom (priebežne po odjazdení 30 najlepších): 1. Jennifer Vanwagnerová (USA) 1:53,26 min, 2. Lucia Mazzottiová (Tal.) +0,19 s, 3. Karolina Chrapeková (Poľ.) +0,47,... 22. Barbora Lukáčová +2,86, Eva Hučková (obe SR) nedokončila 2. kolo.