Chára odohral 900 zápasov v základnej časti NHL

Zdeno Chára.
Zdeno Chára. (Autor: TASR)
SITA|6. feb 2011 o 09:25

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára nastúpil v sobotu na svoj deväťstý duel zámorskej NHL.

BOSTON. Tridsaťtriročný najvyšší hráč kanadsko-americkej súťaže sa stal šiestym rodákom zo Slovenska, ktorý v základnej časti profiligy odkorčuľoval 900 zápasov.

Pred ním túto métu prekonali Stan Mikita, Peter Bondra, Miroslav Šatan, Peter Šťastný a Jozef Stümpel.

Jubilejný zápas odohral Chára v sobotu proti San Jose, jeho tím však prehral 0:2. Rodák z Trenčína má v NHL a svojom konte 121 presných zásahov, 271 asistencií, 105 plusových bodov a 1356 trestných minút.

Slovenský obranca sa môže popýšiť najtvrdšou strelou v súťaži. V tejto sezóne nastúpil na svoj 53. duel, zatiaľ dosiahol bilanciu 10 gólov a 19 asistencií.

Chára debutoval v NHL v sezóne 1997/1998 v drese tímu New York Islanders, odkiaľ ho v rámci trejdu za Alexeja Jašina vymenili v júni 2001 do Ottawy.

V roku 2006 sa upísal ako voľný hráč Bostonu. V súčasnosti pôsobí v organizácii Bruins už piatu sezónu a je kapitánom "medveďov". V úvode sezóny 9. októbra 2010 podpísal v Prahe predĺženie kontraktu s Bostonom o ďalších sedem rokov.

Zápas Bostonu so San Jose Sharks (0:2)

Historický rebríček slovenských hráčov podľa počtu štartov v základnej časti NHL k 5. februáru 2011:

1. Stan Mikita 1394 zápasov 1467 bodov (541 gólov + 926 asistencií)