Skvelý Tóth, vo Viedni prekonal Pribilinca

SITA|12. feb 2011 o 18:09

Na medzinárodnom halovom atletickom mítingu ASVÖ Indoor Gala vo Viedni si skvele počínal slovenský reprezentant Matej Tóth, ktorý vyhral súťaž mužov na 3000 metrov v najlepšom tohtoročnom svetovom výkone 10:57,32 min.

VIEDEŇ. Na medzinárodnom halovom atletickom mítingu ASVÖ Indoor Gala vo Viedni si skvele počínal slovenský reprezentant Matej Tóth (VŠC Dukla B. Bystrica), ktorý vyhral súťaž mužov na 3000 metrov v najlepšom tohtoročnom svetovom výkone 10:57,32 min.

Víťaz vlaňajšieho Svetového pohára na 50 km zároveň utvoril najlepší slovenský výkon histórie, keď o 4,18 sekundy vylepšil čas legendárneho Jozefa Pribilinca z 12. decembra 1986 v Hlohovci. Tóth si z vlastného osobného rekordu z novembra 2003 z Hlohovca ukrojil 16,58 sekundy.

Najlepší svetový výkon v halovej chôdzi mužov na 3000 m (IAAF v tejto disciplíne oficiálne svetové rekordy neeviduje) patrí Nemcovi Andreasovi Ermovi, ktorý 4. februára 2001 na mítingu v Halle dosiahol čas 10:31,42 min.

Tóthovi síce na viedenskom mítingu pribudol na konto jeden najlepší slovenský výkon, ale o druhý prišiel. Pripravil ho oň talentovaný Patrik Spevák z Bacúcha, ktorý na tritisícke skončil druhý za 12:00,66 min, čo znamenalo nový slovenský dorastenecký halový rekord. Doterajšie maximum patrilo Tóthovi časom 12:01,19 zo 16. januára 2000 v Bratislave.

Na ASVÖ Indoor Gala si výborne počínala aj Mária Czaková. Vyhrala súťaž žien na 3000 m v novom osobnom rekorde 13:18,98 min a v historických slovenských tabuľkách je už štvrtá za Zemkovou (12:34,31), Z. Malíkovou (12:37,84) a Brozmanovou (13:06,7). Czaková si vylepšila osobný rekord na tejto trati v aktuálnej sezóne už druhý raz.