V zjazde Görglová pred triom chorých: Je čas oslavovať!

Rakúska lyžiarka Elisabeth Görglová získala v utorok už druhú zlatú medailu na 41. MS v alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.

Rakúska lyžiarka Elisabeth Görglová (uprostred) sa teší na stupni víťazov zo zisku zlatej medaily v zjazde na 41. MS v alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene. Druhá skončila topfavoritka Lindsey Vonnovou z USA (vľavo). Bronz, už druhý ,(Zdroj: tasr/ap)

GA-PA. Rakúska lyžiarka Elisabeth Görglová získala v utorok už druhú zlatú medailu na 41. MS v alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.

Po superobrovskom slalome triumfovala aj v kráľovskom zjazde, o 44 stotín pred topfavoritkou Lindsey Vonnovou z USA. Bronz, už druhý na prebiehajúcom šampionáte, vydolovala miestna rodáčka Maria Rieschová (+0,60).

Görglová: Som dvojnásobná majsterka sveta a neviem, ako sa s tým vyrovnám

Görglová sa spolu s Annou Fenningerovou (víťazka superkombinácie) postarali o to, že alpská veľmoc po 61 rokoch opäť získala prvé tri zlaté medaily ženskej kolekcie na MS.

"Som dvojnásobná majsterka sveta a neviem, ako sa s tým vyrovnám... Nemôžem tomu uveriť. V noci som sa prehadzovala, neviem, prečo som bola taká napätá."

"Ale asi som sa toho striasla, pred štartom som si povedala, pôjdem čo to dá. A aj som išla, nebolo to bez chýb, v niektorých bránkach som išla príliš hlboko, ale bolo to naozaj na limit. Vynikajúco som zvládla strednú úsek a mám pocit, že sa tam rozhodovalo."

"Ďakujem trénerom, všetkým v tíme, že ma takto skvele pripravili. Na tomto šampionáte som mala vysoké ambície, ale ďaleko od toho, čo sa tu deje," povedala Görglová do kamier ORF.

Rakúšanka v Ga-Pa demonštruje, ako sa lyžiarska konštantnosť pretaví na vrchole v špičkovo načasovanú formu. Skúsená univerzálka jazdí aj vo Svetovom pohári v popredí a v celkovom poradí SP je tretia.

Na uplynulých dvoch vrcholných podujatiach nazbierala až tri bronzy, v zjazde a v obrovskom slalome pred rokom na ZOH, v superkombinácii na predchádzajúcich MS. V Ga-Pa pridala dve najcennejšie medaily a v kĺzavých súťažiach a v superkombinácii bola piata.

Pritom zjazd na elitnej úrovni nikdy nevyhrala, no jej triumf nie je náhodný. V pretekoch SP bola štyrikrát na stupňoch, v roku 2007 v San Sicariu dokonca druhá. Vo všetkých piatich zjazdoch tejto sezóny SP bola v prvej desiatke.

Na hodnote jej nedeľňajšieho triumfu v Ga-Pa nič nemení ani fakt, že ho dosiahla pred trojicou súperiek, ktorých štart bol pre zlý zdravotný stav neistý.

Nerobila chyby a to rozhodlo

"Dôležité je, že som aj napriek riziku neurobila vyslovené chyby a aj v odklonenej stope som dokázala udržať ťah. Samozrejme, že mysľou som bola v tých sférach, že by to bolo úžasné a bláznivé, keby to zase vyšlo. Ale keď som mala v cieli ten čas, nemohla som uveriť tomu veľkému náskoku."

"Milujem tento sneh, milujem tento svah. Teraz je čas na oslavy, veď obrovský slalom je až vo štvrtok," vyhlásila Görglová, ktorá má aj v tejto disciplíne najvyššie ambície. Veď v "obráku" slávila pred tromi rokmi svoj prvý triumf v SP, má v ňom vlaňajší olympijský bronz a v tejto sezóne jej patrí v dlhodobom seriáli priebežne 4. priečka.

Nedeľa na starej-známej, ale vynovenej trati Kandahar 1 (spoločný cieľ s mužskou dvojkou) zažila dramatickú súťaž. Ženy mali podobne náročný kurz i profil ako muži a preto boli v cieli dostatočne vyčerpané. Chorobou kvárená Rieschová po dojazde do cieľa ťažko dýchajúc prejavila obrovskú radosť nad tým, že je druhá a že jej to pravdepodobne vydrží na medailu.

A to napriek tomu, že v organizujúcej krajine rastie nervozita bez zlatej medaily, ktorá sa očakáva najmä od Rieschovej. Po slalomovom titule spred dvoch rokov a po čerstvom bronze zo super-G je to jej tretí cenný kov na MS, ale spolu s dvoma olympijskými titulmi piata medaila.

Súperky so zdravotnými problémami

"Vydala som zo seba všetko. Dusí ma kašeľ, ale nechcem sa na nič vyhovárať. Mám medailu, takže sa niečo podarilo, dostalo sa mi odmeny. Naozaj mám radosť, lebo toto je úspech. Vedela som, že pôjdem, proste som musel, aj keď chrípka neodíde z jedného dňa na druhý," konštatovala Rieschová. Z piatich súťaží jej však na titul zostal k dispozícii iba vrtkavý špeciálny slalom, za určitých okolností by mohla zabrať aj v tom obrovskom.

Pred Rieschovú sa v priebehu pretekov dostala ešte jej kamarátka Vonnová. Nedoliečená z otrasu mozgu spred dvoch týždňov nešla svoju "bláznivú" kamikadze líniu a v tzv. optimálnej stope to na Görglovú v životnej forme nestačilo. Ani Američanka sa však v cieli nedokázala ubrániť radostnému gestu, že zišla zdravá a dobre, pričom získala striebro.

"Videla som, aký čas zašla Elisabeth. Videla som zhora ja jej jazdu, je vo skvelej forme, išla čisto a momentálne je naozaj najlepšia. Ja som išla to, čo mi okolnosti umožnili a som veľmi-veľmi spokojná. Viac ako spokojná. Vlastne som hrdá na to, že som sa vôbec postavila na štart. Mám medailu a predviedla som všetko, na čo som v súčasnosti mala."

Smoliarkou šampionátu je ani nie 20-ročná Lara Gutová. Švajčiarka, ktorá medzitým vyhrala dva superobrovské slalomy SP, explodovala na predchádzajúcich MS ešte v nedospelom veku dvoma striebrami.

Zimná olympiáda je vlani ušla pre zranenie po ťažkom páde v pretekoch Svetového pohára. Na týchto MS skončila v super-G len 23 stotín za medailou, potom v superkombinácii padla v slalomovej časti a s bolestivými narazeninami skončila štvrtá aj v druhej kĺzavej súťaži podujatia:

"Škoda... Čo už, nie je príjemné byť tesne za stupňami. Ale však ešte mám azda veľa pred sebou, keď už nie tu, tak potom v ďalších rokoch. Prajem si len, aby sa mi vyhýbali zranenia. Dnes som šla na štart so sebazaprením."

Výsledky zjzadu žien na MS:

1. Elisabeth Görglová (Rak.) 1:47,24 min., 2. Lindsey Vonnová (USA) +0,44 s, 3. Maria Rieschová (Nem.) +0,60, 4. Lara Gutová (Švaj.) +0,94 s, 5. Tina Mazeová (Slovin.) +0,98, 6. Julia Mancusová (USA) +1,06, 7. Daniela Merighettiová (Tal.) +1,42, 8. Dominique Gisinová (Švaj.) +1,46, 9. Andrea Fischbacherová (Rak.) +1,62, 10. Laurenne Rossová (USA) +1,63.