Arsenal otočil zápas proti Barcelone

Laurent Koscielny z Arsenalu v súboji s Pedrom Rodriguezom z Barcelony.
Laurent Koscielny z Arsenalu v súboji s Pedrom Rodriguezom z Barcelony. (Autor: ČTK/AP)
TASR|16. feb 2011 o 22:38

Londýnskemu Arsenalu sa podarilo zdolať slávnu Barcelonu 2:1, Šachtar si poradil s Rimanmi 3:2.

BRATISLAVA. V osemfinálovom megašlágri futbalovej Ligy majstrov 2010/2011 prehral španielsky topfavorit súťaže FC Barcelona na Emirates Stadium s Arsenalom Londýn 1:2.

Hostia viedli po góle Davida Villu, ale po zmene strán najskôr Robin van Persie a po ňom Andrej Aršavin zariadili senzačný obrat a triumf "The Gunners". Pred odvetou na Nou Campe sú tak šance oboch tímov na postup vyrovnané.

V druhom zápase stredajšieho večera sa na Olympijskom štadióne v Ríme postarala o skazu domáceho AS brazílska légia v službách ukrajinského klubu Šachtar Doneck, ktorý v metropole Talianska triumfoval nečakane v pomere 3:2.

Výsledky osemfinále Ligy majstrov, 1. zápasy:

Fotogalériu si pozrite na fubal.sme.sk

Arsenal Londýn - FC Barcelona 2:1 (0:1)

Góly: 78. van Persie, 83. Aršavin - 26. Villa, ŽK: Song, Nasri, van Persie - Iniesta, Pique. Rozhodca: Rizzoli (Tal.)

zostavy a striedania:

Arsenal: Szczesny - Eboue, Djourou, Koscielny, Clichy - Walcott (77. Bendtner), Fabregas, Song (68. Aršavin), Wilshere, Nasri - van Persie

Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Abidal, Maxwell - Xavi, Busquets, Iniesta (89. Adriano Correia) - Pedro, Messi, Villa (68. Keita)

0:1

1:1

2:1

Oba tímy už od úvodných minút napln o rozvinuli svoje útočné maniere. Najskôr Arsenal, ktorý v 7. minúte mohol ísť do vedenia, lenže strelu van Persieho zlikvidoval pohotový Valdes. Ani hostia nezostali v hanbe - Messi si v dobrej šanci položil Szczesného, ale jeho lob mieril tesne vedľa ľavej žrde. Zahrmelo v 26. minúte.

Messi sa po troch zahodených šanciach prevtelil do role nahrávača, skvelou kolmicou uvoľnil Villu a ten pomedzi nohy brankára Arsenalu poslal svojich do vedenia. Pravda, pred gólom zaspala obrana "kanonierov", ktorým nevyšiel ofsajd systém a jeden z hráčov sa zabudol vzadu.

Messimu nebolo súdené streliť gól, v 68. minúte namieril len do bočnej siete. Barcelonu za nepremenené šance stihol trest - van Persie ľavačkou z ostrého uhla prekonal Valdesa a vyrovnal. To ešte nebolo všetko - v 83. minúte Aršavin po prihrávke Nasriho do protipohybu Valdesa rozjasal tribúny - 2:1.

Arsenal s Barcelonou narazili na seba aj v uplynulej sezóne najprestížnejšej európskej klubovej súťaže. Katalánci boli vo štvrťfinálovej konfrontácii dvoch ofenzívne ladených tímov úspešnejší, keď po remíze 2:2 v Londýne zvíťazili doma vďaka streleckému koncertu Messiho 4:1.

AS Rím - Šachtar Doneck 2:3 (1:3)

Góly: 28. Perrotta, 61. Menez - 29. Jadson, 36. Douglas Costa, 41. Luiz Adriano, ŽK: Cassetti, Menez, Perrotta - Čygrynskij, Luiz Adriano, Rakickij, Pjatov. Rozhodca: Benquerenca (Port.)

AS: Doni - Cassetti, Burdisso, Mexes, Riise (46. Castellini) - Taddei, De Rossi, Perrotta - Menez - Totti, Vučinič (68. Borriello)

Šachtar: Pjatov - Srna, Čygrynskij, Rakickij, Rat - Hübschman - Douglas Costa (66. Eduardo), Jadson (85. Alex Teixeira), Willian - Mchitarjan (78. Vicenec), Luiz Adriano

Najzaujímavejšie momenty zápasu AS Rím - Šachtar Doneck

Domáci síce viedli po góle Perrottu, ale už o necelých 60 sekúnd vyrovnal Jadson a ďalšie zásahy Šachtaru pridali ešte do polčasu jeho krajania Douglas Costa a Luiz Adriano. Za 13 minút tak klesli postupové nádeje AS po trojitej gólovej sprche na minimum, hoci v druhom polčase ich ešte oživil Menez kontaktným gólom, no na vyrovnanie už to nestačilo.

Šachtar sa na zápas perfektne pripravil, hoci naposledy hral súťažne ešte 8. decembra minulého roka. Nezohratosť na tíme rumunského kormidelníka Mirceu Lucescua nezanechala negatívne stopy a v odvete je tím z mesta baníkov favoritom na postup.