Mazeová získala zlato v obrovskom slalome, Zuzulová 15.

Veronika Zuzulová s otcom Timotejom.
Veronika Zuzulová s otcom Timotejom. (Autor: TASR)
Sportnet|17. feb 2011 o 13:03

Slovinská lyžiarka Tina Mazeová dosiahla najlepší čas v 1. kole štvrtkového obrovského slalomu na MS v nemeckom Garmisch-Partenkirchene.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN. Slovinská lyžiarka Tina Mazeová získala na 41. MS v alpských disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene zlatú medailu v obrovskom slalome.

Po štyroch strieborných kovoch z vrcholných podujatí tak vybojovala pre svoju krajinu historický titul. Mazeová triumfovala s náskokom deviatich stotín pred Taliankou Federicou Brignoneovou. Tretia skončila so stratou 48 stotín Francúzka Tessa Worleyová, ktorá sa na bronzový stupienok prepracovala z 19. miesta po 1. kole.

Úspešne si počínala slovenská reprezentantka Veronika Zuzulová, ktorá obsadila 15. miesto so stratou 2,03 na Mazeovú a vylepšila si body v renkingu disciplíny. V 2. kole si polepšila až o desať priečok.

Mazeová si vytvorila výbornú východiskovú pozíciu už v 1. kole, ktoré pre hmlu v strednej časti trate odštartovalo s dvojhodinovým oneskorením. Slovinka sa usadila na čele o 34 stotín'pred Brignoneovou. V 2. kole si Mazeová na rozbitej trati udržala lídersku pozíciu a zaknihovala životný úspech. Zuzulová v 1. kole so štartovým číslom 31 dosiahla 25. pozíciu.

"Byť prvou slovinskou zlatou medailistkou v histórii MS v alpskom lyžovaní je skvelý pocit. Sme malá krajina a pre Slovinsko je to obrovský úspech. Najmä v druhom kole bola trať veľmi náročná s množstvom zákrut. Dobre som zvládla spodnú časť trate," vyznala sa Mazeová do kamier rakúskej telvízie ORF.

"V superkombinácii mi zlato ušlo o deväť stotín, teraz rovnako tesný odstup rozhodol o mojom titule. Venujem ho môjmu trénerovi i celému tímu, ktorý mi roky pomáha."

To jej prisúdilo výhodnú štartovú pozíciu 6 v 2. kole, pričom pri strate 2,71 s na Mazeovú bol pre ňu kritériom odstup od miesta 15. Zuzulová naň mala manko 82 stotín. v 2. kole predviedla Slovenka najmä v hornej časti trate dynamickú jazdu a napokon sa jej podarilo poskočiť do prvej pätnástky.

"Tá trať nebola taká, akú som si predstavovala. V spodnej časti boli drobné krátke diery. Trochu ma rozhádzalo a zísť dole ma stálo veľa energie. Napriek tomu túto jazdu považujem za jednu z najvydarenejších v sezóne vôbec. Už sa teším na to, že pôjdem v druhom kole z pozície, kde si to vychutnám, musí byť úžasné ísť na takej hladkej trati. Skúsim sa prebojovať do prvej pätnástky a získať nejaký ten bod, aj keď to bude ťažké. Ale chcem sa o to pokúsiť," povedala Zuzulová.

Zuzulovej krajanka Kristína Saalová bola po 1. kole na 42. pozícii a v druhom sa zlepšila na 36. priečku. "Robila som veľmi veľa chýb a raz som sa šuchla aj po zadku. Bolo to rozbité, ale dalo sa ísť," povedala.

Výsledky:

Obrovský slalom žien (1.+2. kolo): 1. Tina Mazeová (Slovin.) 2:20,54 min (1:07,05 min +1:13,49), 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,09 s, 3. Tessa Worleyová (Fr.) +0,48, 4. Denise Karbonová (Tal.) +0,74, 5. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,88, 6. Manuela Moelggová (Tal.) +0,89, 7. Jessica Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) +1,01, 8. Marlies Schildová (Rak.) +1,20, 9. Anja Pärsonová (Švéd.) +1,21, 10. Taina Bariozová (Fr.), Elisabeth Görglová (Rak.) obe +1,25, ...15. Veronika Zuzulová +2,03,...36. Kristína Saalová +8,12, 38. Jana Gantnerová +8,76, 44. Jana Škvarková (všetky SR) +10,31.

Domov»Zimné športy»Mazeová získala zlato v obrovskom slalome, Zuzulová 15.