Titul v slalome pre Francúza Grangea, Žampa 24.

SITA|20. feb 2011 o 11:47

Svetovým šampiónom v slalome na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene sa stal Francúz Jean-Baptiste Grange.

GARMISCH-PARTENKIRCHEN. Šampiónom v slalome na majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v nemeckom Garmisch-Partenkirchene sa stal Francúz Jean-Baptiste Grange.

Špecialista na najtočivejšiu disciplínu získal ako 26-ročný prvú zlatú medailu z vrcholného podujatia v kariére, hoci má na konte už osem slalomových prvenstiev v pretekoch Svetového pohára. Na svetovom šampionáte mal však do nedele v zbierke iba jeden slalomový bronz z Aare 2007.

Zásluhou Grangea sa Francúzi dočkali zlatej medaily v slalome mužov na MS po 41 rokoch. Grange nadviazal na Jeana Noela Augerta, svetového šampióna z roku 1970 vo Val Gardene.

"Keď som prešiel cieľom druhého kola, vôbec som si nebol istý svojím víťazstvom. Dal som však do toho maximum, čo som mohol. Táto medaila je radostná satisfakcia za predchádzajúcu smolu na šampionáte vo Val d´Isere a neskoršie zranenie kolena," uviedol v cieli Jean-Baptiste Grange.

S odstupom 43 stotín sekundy si trochu prekvapujúco striebro vybojoval Švéd Jens Byggmark a bronz zostal pre Taliansko zásluhou Manfreda Moelgga (+0,61), ktorý bol pred štyrmi rokmi vo Švédsku strieborný.

"Stále mi nedochádza, čo a ako som to dokázal. Viem len, že som bol asi veľmi rýchly a teraz tomu nemôžem uveriť," komentoval Byggmark, ktorý sa posunul k striebru zo 6. miesta po 1. kole. "Bolo to dlhé čakanie na druhú jazdu. Nie je jednoduché byť po 1. kole tak vysoko a potom čakať, kým prídete na rad. Bol som dosť nervózny," priznal bronzový Manfred Moelgg.

Len o 21 stotín ušla medaila dvojnásobnému majstrovi sveta v slalome Rakúšanovi Mariovi Mattovi (2001, 2007), ktorý skončil štvrtý. Tridsaťdvaročný Matt bol po prvom kole až na 16. pozcíii, ale najrýchlejšou druhou jazdou sa dostal až tesne pod stupne víťazov.

Najväčší favorit a priebežný líder Svetového pohára Chorvát Ivica Kostelič obsadil na zradnom Gudibergu až 8. miesto s vyše sekundovou stratou.

Náročný majstrovský slalom nedokončili viacerí pretekári zo širšieho okruhu favoritov na čele s úradujúcim olympijským víťazom Talianom Giulianom Razzolim, ďalej Rakúšan Reinfried Herbst, Švajčiar Silvan Zurbriggen a tiež domáci favorit Felix Neureuther.

Na solídnej 24. priečke klasifikovali slovenského reprezentanta Adama Žampu, ktorý v súčte oboch kôl zaostal za novým majstrom sveta o 3,92 s. Iba 20-ročnému Žampovi po absolvovaní elitnej tridsiatky 2. kola patrilo 23. miesto, napokon sa zosunul ešte o jednu priečku nižšie. Druhý Slovák v 100-člennej štartovej listine 1. kola Jaroslav Babušiak nebol medzi tými, čo dokončili preteky.

Slalom mužov bol poslednou jedenástou disciplínou svetového šampionátu v Ga-Pa. V medailovej bilancii suverénne dominovali Rakúšania so ziskom štyroch zlatých, troch strieborných a jednej bronzovej medaily. Druhí skončili zásluhou dvoch zlatých medailí šampióni z tímovej súťaže Francúzi (2-1-1) a tretie miesto patrí Talianom (1-2-3).

Slalom mužov (1.+ 2. kolo):

1. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 1:41,72 min (51,30 + 50,42), 2. Jens Byggmark (Švéd.) +0,43, 3. Manfred Moelgg (Tal.) +0,61, 4. Mario Matt (Rak.) +0,82, 5. Julien Cousineau (Kan.) +0,87, 6. Naoki Juasa (Jap.) +0,96, 7. Cristian Deville (Tal.) +1,06, 8. Ivica Kostelič (Chor.) +1,16, 9. Manfred Pranger (Rak.) +1,31, 10. Andre Myhrer (Švéd.) +1,50,...24. Adam Žampa (SR) +3,92,...Jaroslav Babušiak (SR) nedokončil 1. kolo

Domov»Zimné športy»Titul v slalome pre Francúza Grangea, Žampa 24.