Šprint žien bude bez Fínky Saarinenovej

SITA|22. feb 2011 o 14:46

Úvodná položka bežeckého programu na 50. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle - šprint voľnou technikou žien, bude bez Fínky Aino-Kaisy Saarinenovej.

OSLO.

Hrdinka predchádzajúceho šampionátu v roku 2009 v českom Liberci, kde získala tri zlaté a jednu bronzovú medailu, sa odhlásila z týchto divácky atraktívnych pretekov.

"Pôvodne som plánovala nastúpiť vo všetkých disciplínach, ale po nevýraznom vystúpení v minulotýždňových šprintérskych pretekoch Svetového pohára v Drammene (skončila na 27. mieste - pozn.) som svoje plány prehodnotila. V šprinte nemám v súčasnej konkurencii šancu na medailu. Sústredím sa iba na dlhé behy," uviedla pre fínsku televíziu 31-ročná už štvornásobná majsterka sveta a majiteľka troch bronzových medailí zo ZOH.

So zmenou programu súhlasil aj jej tréner Magnar Dalen. "Šprint by bol pre ňu iba zbytočným mrhaním síl," komentoval rozhodnutie svojej zverenky skúsený kormidelník.

Aino-Kaisa Saarinenová mala na úvod sezóny obrovskú smolu. Pár dní pred jej začiatkom spadla na tréningu a zranila si ľavé rameno. Veľmi dlho jej trvalo, kým sa dokázala vrátiť vo forme, v akej si na ňu fanúšikovia behu na lyžiach zvykli v predchádzajúcich sezónach. V sobotu v Drammene v pretekoch na 10 km klasickou technikou skončila tretia, čím vyrovnala svoje tohtosezónne maximum z januárových pretekov v ruskom Rybinsku.

"Za víťaznou Nórkou Björgenovou som zaostala iba o necelých dvadsaťštyri sekúnd. To je dôkaz, že som schopná rovnocenne bojovať s najlepšími. Sezóna sa mi nevydarila, ale teraz cítim, že moja výkonnosť stúpa," optimisticky uzavrela jedna zo širšieho okruhu favoritiek na medaily Aino-Kaisa Saarinenová.