Prešovčania zaskočili lídra zo Žiliny a vyhrali 2:0

Dubničan Srdan Grabež (vľavo) padá po súboji s Košičanom Kamilom Karašom.
Dubničan Srdan Grabež (vľavo) padá po súboji s Košičanom Kamilom Karašom. (Autor: TASR)
SITA|26. feb 2011 o 17:39

V 19. kole slovenskej futbalovej Corgoň ligy sa o najväčšie prekvapenie postaral Prešov, ktorý zdolal Žilinu 2:0. Futbalisti Senice zdolali Banskú Bystricu pohodlne 3:0.

Ružomberok vyhral gólom v závere

V prvom polčase to bolo pod Čebraťom nezáživné futbalové predstavenie. Snahu obom mužstvám na zradnom teréne síce nebolo možné uprieť, avšak ostalo len pri nej. Za celých 45 minút si ani jeden zo súperov nevypracoval šancu, dej sa odvíjal zväčša len medzi šestnástkami.

Hralo sa aspoň férovo, prakticky bez faulov, to bolo jediné pozitívum úvodného polčasu.

Aj po prestávke sa pokračovalo v nevýraznej tónine. Rozdiel bol iba v tom, že Ružomberčania boli o niečo iniciatívnejší, viac sa tlačili pred bránku súpera.

V 64. min sa peknou strelou z 18 metov prezentoval domáci kapitán Ďubek, chýbala jej však väčšia presnosť. Ďalší najbližší vzruch prišiel v 78. min, nepriehľadná situácia pred nitrianskou bránou však do ružomberskej šance nevyústila.

Rozhodnutie prišlo v 86. min, na rohový kop Ďubeka si vyskočil striedajúci T. Chovanec a hlavičkou strelil jediný gól zápasu - 1:0. Ružomberčania sa tak dočkali víťazstva po predchádzajúcich 12 neúspešných pokusoch za sebou.

MFK Ružomberok - FC Nitra 1:0 (0:0)

Gól: 86. T. Chovanec, ŽK: 65. A. Sloboda, 74. Ivan Kotora - 24. M. Mikuš, 74. Kaspřák, rozhodovali: Trutz - Somoláni, Brendza, 926 divákov

Ružomberok: Hrdlička - Gallo, Kostelný, Radič, P. Maslo - Bielák - Ďubek, A. Sloboda (85. Sivčevič), Hoferica (61. T. Chovanec) - Š. Pekár (71. Ivan Kotora), J. Chovanec

Nitra: M. Chudý - Kaspřák, Martin Tóth, Štetina, Áč - Kolár (65. R. Sloboda), Rák, M. Král, V. Schulmeister - I. Hodúr (89. Glenda), M. Mikuš (77. Šimončič)

Hodnotenie trénerov:

Goran Milojevič (tréner Ružomberka): "Toto víťazstvo je pre nás veľmi dôležité. Chlapci bojovali, behali a napokon sa po štandardke dočkali aj gólu. Som veľmi rád, že sme tento zápas vyhrali."

Ivan Vrabec (tréner Nitry): "Gratulujem domácim k víťazstvu. Stretnutie výrazne ovplyvnil zlý terén, súper sa mu lepšie prispôsobil. Moji hráči mali veľký problém s pohybom, neviem, či sa za takýchto podmienok vôbec malo hrať. Vedeli sme, že to bude zápas o jednom góle. Napokon to tak aj bolo, žiaľ dali ho domáci."

Späť na začiatok stránky

Prešovský šok

Prešov, ktorému po jeseni patrila nelichotivá 11. priečka, chcel proti Žiline bodovať. Odkedy sa Prešovčania vrátili do ligy, Žilina na jeho pôde nezvíťazila, a v sobotu si chcela vylepšiť bilanciu. Úvodných päť minút stretnutia sa obe mužstvá len oťukávali. Po rohovom kope v 6. min vrátil loptu do šestnástky Josl, kde našiel hlavu Krajníka a domáci otvorili skóre.

Žilinčania začali viac držať loptu na svojich kopačkách a tlačiť sa do pokutového územia Tatrana, ale obrana Prešova stála na pevných nohách. Žilinčania museli byť tiež na pozore, keďže domáci produkovali rýchle brejky.

V 26. min Žilinčan Momodou Ceesay vyrovnal, ale čiarový rozhodca odmával ofsajd. V tej istej minúte hosťujúci Bello z hranice šestnástky prestrelil bránku Pláničku. Domáci priaznivci už kričali gól v 27. min, no Žůrekov center neumiestnil hlavou do bránky Čep.

Domáci brankár Plánička sa vyznamenal o tri minúty, keď reflexívne vyrazil strelu Žilinčanov na rohový kop. V 43. min unikol hosťujúcej obrane Žůrek, ale Krnáč včasným vybehnutím zachránil hostí od druhého gólu.

Vstup do druhého polčasu mali lepší Prešovčania, ktorí mali územnú prevahu. V 47. min to skúšal z hranice šestnástky Žůrek, ale jeho strelu s prehľadom chytil Krnáč. Postupom času sa hra vyrovnala a diváci videli najmä medzišestnástkový futbal. V 68. bolo takmer vyrovnané, ale Majtánova krížna strela len o milimetre minula ľavú žrď Pláničkovej bránky.

V 72. min to na opačnej strane skúšal Papaj, ale jeho delovka letela mimo. V 78. min sa predieral do pokutového územia Žiliny Peter Petráš, ktorý bol faulovaný a hlavný rozhodca ukázal na biely bod. Loptu si postavil Macko a s prehľadom zvýšil náskok Tatrana.

Prešovčania boli rozbehnutí a obrana úradujúceho majstra mala čo robiť, aby tlak domácich ustála. S pribúdajúcimi minútami hrala Žilina vabank, ale skorigovať výsledok sa jej nepodarilo. Tatran po veľmi dobrom výkone zaslúžene zvíťazil 2:0.

1. FC Tatran Prešov - MŠK Žilina 2:0 (1:0)

Góly: 6. Krajník, 78. Macko (z pok. kopu), ŽK: 30. P. Bašista, 72. P. Petráš, 90. Krajník - 17. T. Majtán, 35. J. Poliaček, 51. M. Ceesay, 81. Mabouka, rozhodovali: Vnuk - Kubica, D. Hrčka, divákov

Prešov: Plánička - P. Petráš, P. Bašista, Čep, Josl - Krajník - Papaj (90. Guba), Vyskočil, Vršajevič - Ľ. Meszároš (71. Katona), Žůrek (61. Macko)

Žilina: Krnáč - Mabouka, Ľ. Guldan, Šourek, Patrik Mráz - Štrba - T. Majtán, Bello (74. Škvarka), J. Poliaček (69. Lietava), Pich - M. Ceesay

Ladislav Pecko (tréner Prešova): "Som šťastný za tri body, terén nám vyhovoval. Rozhodlo srdce hráčov a verím, že budeme hrať dobrý futbal aj na lepšom trávniku."

Pavel Hapal (tréner Žiliny): "Hralo sa na ťažkom teréne, do kolien nás zrazili dve situácie a ťahali sme za kratší koniec. Dali sme dva góly, ale bohužiaľ len z ofsajdu."

Košice a Dubnica bez gólov

V stretnutí mužstiev ohrozených zostupom mali domáci od začiatku výraznú prevahu. V 15. min Tofilovski zneškodnil akciu Grabeža, potom na košickom brankárovi stroskotal aj Porázik. O 3 minúty neskôr minul Kuzma prázdnu bránu hostí.

Dubničania stále pokračovali v útočnej aktivite, Tofilovski zachránil čisté konto aj v 43. min, keď na neho strieľali Polách, Grabež a Kuzma.

Po zmene strán v 52. min ušiel domácej obrane Škutka, ale domáci brankár zachránil. Hostia sa osmelili, začali lepšie kombinovať, dostávali sa k odrazeným loptám, z ktorých sa snažili ohroziť brankára Kováča. Aktívni boli najmä Viazanko a Matič.

V 74. min chytil čistú šancu Šulekovi brankár Tofilovski, ktorý bol jedným zo strojcov bezgólovej remízy.

MFK Dubnica - MFK Košice 0:0

Rozhodovali: Olšiak - Kubačka, Jenčura, ŽK: Karaš, Dobias (obaja Košice). 1750 divákov.

Dubnica: P. Kováč - Ižvolt, Trousil, Nosek, Beňo - J. Vavrík - M. Kuzma, Polách (73. Bruško), Šulek, Grabež (62. J. Zápotoka) - Porázik 62. Gorelka)

Košice: Tofilovski - Kolbas, Dokovič, R. Ciciman, Čonka - Dobias - U. Matič, K. Kuzma, Viazanko (87. Juhár) - Karaš (79. Skvašík), Škutka (90. Pačinda)

Peter Gergely, tréner Dubnice: "Súboj bol dôležitý pre obe mužstvá. V prvej polovici sme mali veľké množstvo šancí, ale vychytal nás košický brankár. V druhom polčase hrali hostia aktívnejšie, ale napriek tomu sme mali dosť šancí, ale gól by sme asi nedali aj keď by sa hralo do rána. Z výkonu hráčov sklamaný nie som, z výsledku áno."

Štefan Tarkovič, tréner Košíc: "Odohral sme zápas dvoch rozdielnych polčasov. V prvom sme boli ustráchaní, v kŕči, našťastie nás podržal brankár Tofilovski. Druhá polovica už spĺňala naše predstavy o hre. Boli šance ale gól nepadol. Získali sme však cenný bod."

Senica sa s Bystričanmi nenarobila

V úvodnom jarnom stretnutí sa stretli mužstvá zo špice ligovej tabuľky. Úvodných dvadsať minút prinieslo vzájomné oťukávane mužstiev. Prvýkrát trafil do priestoru bránky v 8. min Kóňa, jeho strelu z priameho kopu z 30 m hosťujúci brankár kryl. Hostia sa dostali do prvého vážnejšieho zakončenia v 19. min, lopta po Pančíkovej nebezpečnej strele išla tesne vedľa.

V 25. min si Seničania vypracovali prvú gólovú možnosť. Po akcii Ďuriša a jeho následnom centri sa lopta dostala k voľnému Piroskovi, no v gólovke slabo zakončil. O minútu na to sa domáci predsa len radovali z gólu. Diviš vybojoval loptu na bránkovej čiare, presne načasoval center na Pirosku, ktorý krásnymi nožničkami otvoril skóre zápasu - 1:0.

Hostia mohli vyrovnať v 37. min, keď peknú individuálnu akciu predviedol Savič, po jeho prihrávke pálil Pančík, no gólman Bolek bravúrne vyrazil na roh.

Pravidlo "nedáš - dostaneš" sa potvrdilo o minútu, keď krásne načasoval prihrávku Ďurica Divišovi, ten obišiel aj brankára Boroša a do prázdnej bránky strelil svoj ôsmy gól v sezóne - 2:0.

Do polčasu zaujala ešte ďalšia možnosť Diviša, tentoraz išla lopta mimo bránky. V druhom polčase Seničania hru kontrolovali, ani jedno mužstvo sa dlho nedostávalo do zakončenia. Potom sa do šancí dostali Seničania, dvakrát to skúšal Piroska, ale úspešný nebol. V 77. min sa po priamom kope dostal do zakončenia Ďurica, lopta išla tesne vedľa ľavej žŕdky.

V 80. min po rohovom kope Kóňu gólovú hlavičku Smetanu brankár Boroš výborne vytiahol na rohový kop. Seničania sa dostali do zakončenia až v 87. minúte, lopta po hlavičke striedajúceho Jakubka išla iba do bočnej siete.

V nadstavenom čase unikol hosťujúcej obrane Diviš, Hlinka ho v pokutovom území stiahol a nasledoval pokutový kop, exekútorom bol Smetana a loptu s prehľadom umiestnil za Borošov chrbát. Seničania zaknihovali najvyššie víťazstvo v Corgoň lige, naopak hostia po trénerom Zaťkom prvýkrát inkasovali a to hneď trikrát.

FK Senica - Dukla Banská Bystrica 3:0 (2:0)

Góly: 26. Piroska, 38. Jaroslav Diviš, 90.+ Smetana (11 m), ŽK: 68. Gajdošík - 83. Bučko, 84. Savič (obaja B. Bystrica), rozhodovali: Pavlík - R. Sluk, E. Weiss, 1661 divákov

Senica: Bolek - Gorosito, Gajdošík, R. Pillár, Lukšík - Strnad - Jaroslav Diviš, T. Kóňa, Piroska, M. Ďurica (89. V. Gajdoš) - O. Smetana (90.+ Hošek)

Banská Bystrica: Boroš - Poljovka, Marek Hlinka, Vajda, Savič - M. Pančík ml. (63. Brašeň) Pečovský, Pleva (63. Považanec), Hučko - Slančík (46. Jakubko), Hesek

Stanislav Griga, tréner Senice: "Chvíľu trvalo, kým sme sa dostali do správneho tempa. Na súpera platila naša priamočiarosť. Teší ma, že sme dali tri góly a žiadny sme neinkasovali."

Štefan Zaťko, tréner Banskej Bystrice: "Bolo to živé a priamočiare stretnutie. Videli sme množstvo gólových šancí. Do druhého polčasu nastúpil aj Jakubko, je to kvalitný hráč, ale jeho potenciál musíme využívať viac. V Senici sme dostali dobrú facku, máme čo zlepšovať."

D. Streda vyhrala, aj keď nepremenila penaltu

Hostia sa ujali vedenia v 9. minúte za výrazného prispenia obrancu Oberta, ktorý centrovanú loptu Žiláka umiestnil, značne dezorientovaný a nikým neatakovaný do vlastnej siete. Ďalšiemu gólu po akcii tandemu Babic-Brčák zabránil brankár Novota.

O vyrovnanie sa mohol postarať v 19. minúte Struhár, po faule Majerníka na Ďuricu však nepremenil pokutový kop. Smer jeho nepríliš razantnej strely vystihol Kuciak. O štyri minúty nato však vyrovnal Tomčák gólom do odkrytej ľavej časti bránky hostí.

Desať minút po zmene strán po rýchlom protiútoku obišiel brániaceho Majerníka Filo a sólo dokončil vedúcim gólom svojho tímu. V 76. minúte bombu Struhára vyrazil Kuciak a vzápätí príležitosť zvýšiť vedenie hlavičkou nevyužil Tomčák.

DAC 1904 Dunajská Streda - ViOn Zlaté Moravce 2:1 (1:1)

Góly: 23. Tomčák, 55. Filo - 9. Obert vlastný. Rozhodovali: , ŽK: Konečný, Hílek, Lénárth - T. Majerník, Kuciak, Chren, Kuračka, ČK: 84. Konečný (DAC), 3073 divákov.

Dunajská Streda: Novota - I. Obert, Struhár, Rabač, Konečný - P. Ďurica (73. Lénárth), Hílek, Boya, Hassan (81. Halimi)- Filo (67. Helísek), Tomčák

Zlaté Moravce: Kuciak - Candrák, Janečka, Pavol Majerník, Chren - Babic - Žilák, Orávik (82. Kuráň), Kuračka, Tomášek (77. Farkaš) - Brčák (90. Bôžik)

Hodnotenie trénrov:

Mikuláš Radványi, tréner Dunajskej Stredy: "S výsledkom som veľmi spokojný. Po desiatich minútach sme prehrávali 0:1, nepremenili pokutový kop, čo by zlomilo aj silnejšie mužstvá. Hráči boli nervózni, akoby sa báli lopty. Až v druhom polčase nám vyšla akcia podľa mojich predstáv, keď Filo išiel do razantného súboja. Súper nás potom pritlačil, ale dobre sme hrali v defenzíve."

Juraj Jarábek, tréner Zlatých Moraviec: "Na úvod jarnej časti súťaže, sme videli veľmi dobré stretnutie. Klobúk dole pred tunajšou atmosférou, tá robí futbal futbalom. Hra mala tempo, obe mužstvá chceli vyhrať, na ihrisko neprišli murári. Zápasu by viac svedčala remíza."

Domov»Futbalnet»Prešovčania zaskočili lídra zo Žiliny a vyhrali 2:0