Na strednom mostíku triumfovalo družstvo Rakúska

Reprezentanti Rakúska zvíťazili podľa očakávania v nedeľňajšej popoludňajšej súťaži družstiev mužov v skokoch na lyžiach na 50. MS v klasických lyžiarskych disciplínach.

OSLO. Reprezentanti Rakúska zvíťazili podľa očakávania v nedeľňajšej popoludňajšej súťaži družstiev mužov v skokoch na lyžiach na 50. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle (23. 2. - 6. 3.).

Druhé miesto v tímovej súťaži na strednom mostíku HS-106 v areáli Holmenkollen obsadilo domáce Nórsko, tretie bolo Nemecko.

Favorizované rakúske kvarteto Gregor Schlierenzauer, Martin Koch, Andreas Kofler a Thomas Morgenstern viedlo už po 1. kole a po absolvovaní ôsmich pokusov triumfovalo vďaka vyrovnanosti výkonov všetkých členov tímu s celkovým súčtom 1025,5 bodu.

Prvenstvo Rakúska definitívne spečatil sobotňajší držiteľ zlata z pretekov jednotlivcov na strednom mostíku Thomas Morgenstern, ktorému vo finálovom 2. kole namerali najdlhší skok dňa - 108 metrov. Vlaňajší olympijskí šampióni mali pred striebornými Nórmi (1000,5 b) veľký náskok 25 bodov.

Nóri sa v nedeľu predstavili v zložení Anders Jacobsen, Björn Einar Romören, Anders Bardal a Tom Hilde. V konkurencii 12 prihlásených krajín klasifikovali na bronzovom stupienku družstvo Nemecka (968,2 b), ktoré skákalo s kvartetom Martin Schmitt, Michael Neumayer, Michael Uhrmann a Severin Freund.

Rovnaké medailové poradie krajín bolo aj po prvom súťažnom kole. Posledný člen nemeckého tímu Freund to však ešte v záverečnej 8. sérii mohol všetko zmeniť, pretože pri svojom pokuse s dĺžkou 105,5 metra spadol, ale Nemci si napokon svoje 3. miesto ustrážili.

Na nepopulárnej 4. priečke s odstupom 15,2 bodu za bronzom skončili Poliaci s výborným Adamom Malyszom. Vďaka "finišmanovi" Daikimu Itovi sa v závere posunulo na konečnú 5. pozíciu Japonsko, najlepší poltucet uzatváralo Slovinsko.

O dve miesta v porovnaní s hodnotením po 1. kole kleslo Česko a ôsma priečka patrila Fínsku, ktorým nepomohol ani výborný výkon Mattiho Hautamäkiho (v 2. kole mu rovnako ako Morgensternovi namerali najdlhší skok dňa - 108 metrov, pozn.).

Pre zostávajúcu štvoricu Rusko (9. miesto), Švajčiarsko (10.), Taliansko (11.) a Kazachstan (12.) sa nedeľňajšia súťaž družstiev v Osle skončila už po absolvovaní prvého kola. Slovensko nemalo zastúpenie.

Majstrovstvá sveta 2011 v klasických lyžiarskych disciplínach v Osle (Nór.)

Skoky na lyžiach - muži - súťaž družstiev na strednom mostíku HS-106 - nedeľňajšie výsledky:

1. Rakúsko (Gregor Schlierenzauer, Martin Koch, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern) 1025,5 bodu, 2. Nórsko (Anders Jacobsen, Björn Einar Romören, Anders Bardal, Tom Hilde) 1000,5, 3. Nemecko (Martin Schmitt, Michael Neumayer, Michael Uhrmann, Severin Freund) 968,2, 4. Poľsko (Kamil Stoch, Piotr Zyla, Stefan Hula, Adam Malysz) 953,0, 5. Japonsko (Fumihisa Jumoto, Taku Takeuči, Noriaki Kasai, Daiki Ito) 931,1, 6. Slovinsko (Mitja Mežnar, Jernej Damjan, Robert Kranjec, Peter Prevc) 924,2, 7. Česko (Borek Sedlák, Roman Koudelka, Jan Matura, Jakub Janda) 917,9, 8. Fínsko (Anssi Koivuranta, Olli Muotka, Janne Ahonen, Matti Hautamäki) 900,5 - skokani z týchto ôsmich krajín absolvovali obidve súťažné kolá, 9. Rusko 444,8, 10. Švajčiarsko 418,2, 11. Taliansko 417,8, 12. Kazachstan 366,2 - skokani z týchto štyroch krajín absolvovali iba prvé súťažné kolo a nepostúpili do finálového 2. kola