AKTUALIZOVANÉ 22:16

Trenčín aj Banská Bystrica si vynútili siedmy duel

Štvrťfinále hokejovej Slovnaft extraligy pokračuje ďalšími zápasmi. Slovan a Zvolen by v prípade víťazstva mohli postúpiť do semifinále.

Banskobystričan Ján Sýkora (vpravo) dal vo Zvolene dva góly zo samostatného nájazdu. Jedným vyrovnal na 2:2 a vynútil si predĺženie, druhým rozhodol rozstrel. Na archívnej snímke zo zápasu so Slovanom.(Zdroj: TASR)
NEAPOL vs. AC MILAN v talianskej Serii A naživo >>

Slovan a Zvolen v prípade víťazstva mohli postúpiť do semifinále. Ani jednému sa to nepodarilo a Trenčín a Banskou Bystricou si vynútili siedme zápasy.

• Prvá tretina hokeja v Trenčíne stála zato. Diváci videli zaujímavý hokej bohatý na góly. Obe mužstvá zabudli na dôležitosť zápasu a vrhli sa do útočenia.
  • Slovan otvoril skóre v 3. min z dorážky, presadil sa Dávid Buc. Trenčanov to akoby naštartovalo, do prestávky nielen vyrovnali, ale troma gólmi otočili výsledok.
  • Po dvoch tretinách to bolo 6:2, obe tretiny vyhrali Trenčania po 3:1. Diváci videli výborné stretnutie, dosť gólov.
  • V prvej tretine narazil na mantinel mladého Jakuba Gašparoviča slovanista Joe Rullier. Mladý útočník bol otrasený, vynechal pár striedaní, ale vrátil sa do hry.
  • Po štvrtom góle do slovanistickej bránky to už nevydržal gólman Branislav Konrád, ktorého vystriedal po prvý raz v play off skúsený Pavol Rybár.
  • Trenčania si po víťazstve 6:3 vynútili rozhodujúci siedmy zápas na bratislavskom ľade. Hrá sa v stredu o 18.00 h.
  • Dukla už v roku 2008 dokázala otočiť štvrťfinálovú sériu z 0:3 na 4:3, doplatil na to Martin.
  • Zvolen hrá s Banskou Bystricou regionálne derby po prvý raz v histórii play off. Doteraz vždy platilo, že v sérii vyhrali hostia.
  • V posledných troch zápasoch Bystričania trikrát vyrovnali v závere zápasu. V pondelok vyhrali po nájazdoch a stále platí, že víťazia hostia.
  • V šiestom dueli série sa hral mimoriadne opatrný a veľmi taktický hokej. Prvý gól padol až v druhej polovici riadneho času. Bystričania vyrovnali v tretej tretine.
  • V prvej tretine nastala po šarvátke vo Zvolene kuriózna situácia, na oboch trestných laviciach boli po štyria hráči.
  • Už to vyzeralo na predĺženie, no v 58. min Leskovjanský poslal do vedenia Zvolen. Necelé dve minúty pred koncom bol v úniku faulovaný Hvila. Rozhodca nariadil trestné strieľanie, no keďže Hvila sa zranil, skúsil to Sýkora. Risk poslať na nájazd mladého hráča sa trénerovi oplatila, vyrovnal.
  • Následne sa po Hvilovi zranil aj Chovan v drese Zvolena. Pokračoval a ešte aj v predĺžení skončil opäť faulovaný na zemi.
  • Siedmy duel sa hrá na ľade tretieho tímu po základnej časti, v Banskej Bystrici, v stredu o 18.00 h.

Zvolen - Banská Bystrica 2:3

po samostatných nájazdoch

(0:0, 1:0, 1:2 - 0:0, 0:1)

stav série 3:3

Góly: 34. Ďaloga (Levinskij, M. Jurík), 58. Leskovjanský (M. Trochta, Levinskij) - 44. Hvila (Vizváry, Šechný), 59. Ján Sýkora (z trestného strieľania), rozhodujúci sam. nájazd premenil Ján Sýkora.

Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, D. Konc - Stano, M. Novák, 5290 divákov

Zvolen: Škrečko - L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hraško - Otčenáš, P. Pucher, Michal Chovan - Škvaridlo, L. Jurík, V. Baláž - P. Barinka, Leskovjanský, M. Trochta - Levinskij, M. Jurík, Zuzin

Banská Bystrica: Šimonovič - Kubka, Bambúch, Cebák, Cunik, Vizváry, Kolba, Vantroba, Biro - Rumpel, Češík, Kútny - Lažo, Šechný, Michal Hudec - Ján Sýkora, Miroslav Hlinka, Hvila - Tománek, Paľov, Weissmann.

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): "Tlak bol z oboch strán. Dnes to bol hokejový boj o každý centimeter ľadu, mužstvá si navzájom nič nedarovali. Treba však povedať, že to bola korektná bitka. Žiaľ, my sme už tretí veľmi dobre rozohraný zápas nezvládli a ponúkli sme ho súperovi. Za stavu 2:1 sa náš obranca zbytočne snažil pridať tretí gól, urobil chybu a zo samostatného nájazdu potom Bystrica vyrovnala. Penalty nie sú podľa mňa lotériou, ale sú o umení. Napriek prehre sa nevzdávame, ideme do Banskej Bystrice s tým, že sa budeme snažiť vyhrať a postúpiť."

Milan Staš (tréner B. Bystrice): "Bol to veľmi dramatický zápas. Celý čas sme ťahali za kratší koniec, ale chlapci ukázali nezlomnú vôľu. Nechceli sa zmieriť s tým, že sa táto séria skončí. Dali do toho všetky sily a vyrovnali, aj keď musím povedať, že sme mali aj šťastie. Pred rozhodujúcim zápasom musíme niečo zmeniť. Ako keď miešate kávu stále v smere hodinových ručičiek a raz to budete robiť proti smeru."

Trenčín - Slovan Bratislava 6:3

koniec zápasu

(3:1, 3:1, 0:1)

stav série 3:3 (Dukla vyrovnala sériu z 0:3)

Góly: 6. Tybor (R. Tvrdoň), 12. Mikula (Jánoš, O. Ďuriš), 19. Hruška (Jánoš, Mikula), 29. Tybor (Hruška, R. Tvrdoň), 30. Naurov (T. Melichárek, Koložváry), 40. Jánoš - 3. D. Buc (D. Skokan, Bulík), 39. Jackman (Lipiansky, Kapuš), 54. Róbert Huna.

Vylúčení: 8:14 na 2 min, navyše: Naurov na 10 min za zhodenie rukavíc - Bohunický na 10 min za napadnutie zozadu, Preisinger na 10 min za zhodenie rukavíc, Rullier na 10 min za napadnutie zozadu a DKZ za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Konc, Kubuš - Gajan, T. Orolin, 6150 divákov

Trenčín: V. Kováč - Sekeráš, E. Bednár, Hruška, Trefný, Martin Chovan, S. Tomko - Pardavý, Blatný, P. Kopecký - Tybor, R. Tvrdoň, Gašparovič - Mikula, O. Ďuriš, Jánoš - Naurov, Koložváry, T. Melichárek

Slovan: Konrád - Jackman, Hájek, Cartelli, Jendek, Rullier, Bohunický, Trška - M. Bakoš, A. Nedorost, Hujsa - Uram, Lipiansky, Kapuš - D. Skokan, Bulík, D. Buc - L. Hudáček, Róbert Huna, Richard Huna

Dušan Gregor (tréner Dukly): "Hneď na začiatku zápasu sme síce dostali gól, ale veľmi dôležité bolo to, že po ňom na nás neprišiel útlm. Dokázali sme rýchlo vyrovnať a v zostávajúcom priebehu zápasu sme predvádzali výborný hokej založený na disciplíne a zodpovednej hre dozadu i dopredu. Toto víťazstvo sme dosiahli najmä zásluhou kolektívneho výkonu a konečne nám už prialo aj šťastie v zakončení. Ďakujem nielen mužstvu, ale aj divákom za vytvorenie výbornej atmosféry, stále však musíme zostať nohami pevne na zemi."

Zdeno Cíger (tréner Slovana): "Začiatok zápasu bol ešte z našej strany dobrý, ale jeho zvyšok nám už vôbec nevyšiel. Všetko, čoho sa domáci dotkli, im spadlo do našej bránky. Naším nevýrazným výkonom sme dostali súpera do psychickej výhody. Je však pred nami ešte jeden zápas, nevzdávame sa a pokračujeme ďalej."

Nik neotočil dvakrát

Obratov z 0:3 na 4:3 v elitných hokejových ligách nebýva veľa. V NHL a v siedmich popredných európskych súťažiach je ich v záznamoch zatiaľ len päť. Ani jednému tímu sa to nepodarilo dvakrát. V NHL to dokázali iba tri mužstvá - v roku 1942 vo finále s Detroitom Toronto a v roku 1975 vo štvrťfinále proti Pittsburghu New York Islanders. Vlani urobili v konferenčnom semifinále podobný obrat hráči Philadelphie s Bostonom.

Flyers sa zároveň postarali o ďalší historický zápis aj tým, že v rozhodujúcom siedmom súboji mali už trojgólové manko na súpera a navyše na jeho ľade, no uspeli. Vo vyspelom hokejovom svete to dokázalo ešte Lugano v ročníku 2005/06 vo štvrťfinále švajčiarskej NLA s Ambri-Piotta.