Hádzanári senzačne zdolali Švédov, takmer sú už na ME

Daniel Valo bránený Švédom Jernemyrom.
Daniel Valo bránený Švédom Jernemyrom. (Autor: SITA)
TASR|9. mar 2011 o 19:03

Slovenskí hádzanári sa víťazstvom nad Švédskom výrazne priblížili účasti na majstrovstvách Európy 2012.

BRATISLAVA. Vypredaná hala na Pasienkoch vrieskala od nadšenia. Hádzanári dosiahli jeden z najlepších výsledkov v histórii samostatnosti.

So Švédmi slovenskí hádzanári predtým nikdy neuspeli, ba nezískali ani bod. Švédsky komplex včera konečne zlomili. Štvrtý tím z posledných MS zdolali o dva góly.

„Náš tím ukázal veľké srdce. Chalani konečne uverili, že môžu zdolať aj Švédov,“ vravel slovenský tréner Zoltán Heister. Okolo štyritisíc ľudí na Slovensku už dávno na hádzanej nebolo.

So štvornásobnými majstrami sveta hrali zjavne omladení Slováci vyrovnanú partiu. A predviedli výborný výkon. „Po šampionáte vo Švédsku sme pristúpili k zmenám v zostave. Pozrite, ako to dopadlo,“ smial sa Heister.

Hrdina Rábek

Na poste zraneného špílmachra Kukučku alternovali Csaba Szücs či Guzy. Iba dvadsaťjedenroční mladíci.
Slováci sa chytili hlavne po príchode ľavej spojky Olivera Rábeka. Najvyšší zo Slovákov (204 cm) dal najviac gólov, kazil minimálne a dokázal tvoriť i hru.

„Bol to dnes pre mňa fantastický zážitok. Zvíťazili sme v dôležitom zápase, prakticky postúpili na majstrovstvá Európy. Viac som si vo svojom prvom kvalifikačnom zápase nemohol priať,“ povedal hrdina Rábek.

Slováci v stredajšom zápase 3. kola 4. kvalifikačnej skupiny po prvý raz v histórii zdolali hlavného favorita skupiny Švédsko 23:21 a v tabuľke kraľujú s plným počtom bodov pred štvornásobnými svetovými i európskymi šampiónmi.

Za istých okolností by už na postup nemuseli potrebovať vo zvyšných troch kolách ani bod a ich miestenka na piate vrcholné podujatie v priebehu siedmich rokov sa môže spečatiť už v nedeľu po odohratí 4. kola.

Zverenci trénera Zoltána Heistera mali až stredy so severanmi zúfalú bilanciu a v štyroch stretnutiach nezískali ani bod. S Tre Kronor si duel zopakujú už v nedeľu (18.10) v štokholmskej hale Globen.

Kvalifikácia ME 2012 hádzanárov, 3. kolo, 4. skupina:

Slovensko - Švédsko 23:21 (13:11)

Slovensko: Štochl, Paul - Kopčo 2, Petro 1, Mazák, T. Urban 2, Volentics 1, M. Straňovský 6, Antl, Szücs 2, Szabó, D. Valo 1, Rábek 7/1, Mikéci, Baláž, Guzy 1

Švédsko: Sjöstrand, Palicka - Nilsson 2, Barud, Karlsson, Jernemyr, Källman 5, Petersen, Ekberg 4, Zachrisson, Larholm 2, Ekdahl Du Rietz, Doder 3, Larsson, Jakobsson 2, Svensson 2.

Rozhodcovia: Zotin, Volodkov (obaja Rus.), vylúčenia: 3:3, 7m hody: 3/1 - 2/0, 3500 divákov.

Tabuľka 4. skupiny:

1. Slovensko 3 3 0 0 96:70 6

2. Švédsko 3 2 0 1 83:78 4

3. Čierna Hora 2 0 0 2 52:65 0

4. Izrael 2 0 0 2 52:70 0

Pred zaplneným hľadiskom a výbornou atmosférou do boja proti štvrtému tímu z nedávnych MS, ktorý na Slovensko pricestoval vôbec po prvý raz v samostatnej ére, vyrukovali domáci s novým spojkovým radom Szabó-Szücs-Valo, no predovšetkým s výbornou defenzívou a tradične skvelým Štochlom. Po góle Daniela Vala sa ujali vedenia a eliminovali prvé štyri švédske útoky.

Ale ani severská obrana nepracovala zle a hoci vpredu sa Tre Kronor trápili a za prvých jedenásť minút dali iba jediný gól, inkasovali len tri.

Na sľubnejší náskok mohol zvýšiť Martin Straňovský zo sedmičky a aj debutant Szabó z dobrej pozície, no obaja zlyhali a o dve minúty bolo vyrovnané. Švédi si dokonca vypracovali dvojgólový náskok (3:5, 4:6) a Heister sa do druhej polovice prvej časti rozhodol poslať na spojky extraligistov Rábeka a Guzyho a nespravil zle.

Slováci výborne zvládli záver polčasu, prežili bez problémov aj jedno oslabenie a po štvrtom góle Rábeka a kontre Martina Straňovského išli do prestávky s dvojgólovým náskokom. Rábek vo vlastnom oslabení hneď v úvode druhého dejstva zvýšil na 14:11, ale aj napriek parádičkám Straňovského sa súper rýchlo pozviechal (17:17 v 39. min).

Švédi išli aj do vedenia, ale novozámocká úderka Rábek, Straňovský vrátili domácim tesný náskok. Prišla 46. minúta a okamih pravdy - Slováci vstúpili do prvej presilovky od majstrovstiev sveta, kde prehrávali jednu početnú výhodu za druhou.

Predtým ešte zahodil sedmu aj Urban a hoci jediný presilovkový útok sa skončil Kopčovým gólom, Källman pohotovo odpovedal (20:19).

Slováci nič nevyťažili ani z ďalšej výhody o jedného muža a dráma vrcholila (20:20) v 54. min. Rábek zo sedmičky štyri minúty pred koncom postrčil dopredu svoj tím 21:20, Štochl chytil, Straňovský šance na cenný triumf ešte zvýšil 22:20 a vynútil si švédsky tajm a vlny v staručkej hale. V ohromne napínavom divadle Slováci ubránili náskok a Volnetics zaklincoval prvú švédsku prehru.