Obraty sa daria len Trenčínu

Radosť hráčov Trenčína Radoslava Tybora (vpravo) a Zdenka Blatného.
Radosť hráčov Trenčína Radoslava Tybora (vpravo) a Zdenka Blatného. (Autor: TASR)
SITA|9. mar 2011 o 21:00

Trenčania si postup do semifinále play off vybojovali obratom v sérii z 0:3 na 4:3. Dukla otočila pred tromi rokmi aj štvrťfinálovú sériu s Martinom.

BRATISLAVA. Hokejová Dukla Trenčín je prvým klubom v elitných súťažiach v histórii, ktorá dokázala otočiť dvakrát vývoj sérií play off z 0:3 na 4:3. Vo štvrťfinále Slovnaft extraligy 2007/2008 sa jej to podarilo s Martinom, tento rok v rovnakej fáze najvyššej súťaže so Slovanom Bratislava.

Trenčania si víťazstvo v sérii a postup do semifinále vybojovali po stredajšom úspechu 5:2 v bratislavskom Ružinove.

"Začali sme ustráchane, z čoho rezultovalo dvojgólové vedenie Slovana. Cez prestávku nám tréner povedal, že na Slovan máme a musíme začať lepšie korčuľovať. V záverečnej tretine, keď sme viedli, som nepociťoval žiadnu eufóriu, všetci sme vedeli, o čo hráme. Vyradiť Slovan po takomto priebehu je veľká vec," povedal po zápase útočník Jakub Gašparovič.

Keď sa to podarilo s Martinom...

Vojaci neuspeli v tohtoročnom štvrťfinále v prvých dvoch zápasoch v Bratislave a ani v treťom na domácom ľade. Vo štvrtom pod Hradom Matúša Čáka však dokázali uspieť v rozstrele po samostatných nájazdoch a naštartovali sa k obratu v sérii. Cez víkend vyhrali po kolektívnom výkone v Bratislave 2:1, v pondelok potom aj doma a v stredu na súperovom ľade.

"V šatni sme si povedali, že keď sa nám podarilo otočiť sériu s Martinom, tak sa pokúsime opäť. Kľúčovým zápasom série bol ten štvrtý, keď sme v jeho závere vyrovnali a v nájazdoch získali prvé víťazstvo. Trochu tento úspech oslávime, ale nebudeme dlho. Čaká nás totiž príprava na Košice," povedal trenčiansky útočník Radoslav Tybor, ktorý sa v stredu presadil dvakrát.

V NHL len Toronto, Islanders a Philadelphia

Obratov z 0:3 na 4:3 v elitných hokejových ligách nebýva veľa. V NHL a v siedmich popredných európskych súťažiach je ich v záznamoch po strede len šesť. V NHL to dokázali iba tri mužstvá - v roku 1942 Toronto vo finále s Detroitom a v roku 1975 vo štvrťfinále New York Islanders proti Pittsburghu. Vlani urobili v konferenčnom semifinále rovnaký obrat hráči Philadelphie s Bostonom.

"Letci" sa zároveň postarali o ďalší historický zápis aj tým, že v rozhodujúcom siedmom súboji mali už trojgólové manko na súpera a navyše na jeho ľade, no uspeli. Vo vyspelom hokejovom svete to dokázalo ešte Lugano v ročníku 2005/2006 vo štvrťfinále švajčiarskej NLA s Ambri-Piotta.

Dukla otočila pred tromi rokmi štvrťfinálovú sériu s Martinom. Trenčania sa vtedy dostali do semifinále Slovnaft extraligy 2007/2008 kurióznym gólom. Nepresná strela obrancu Trenčína Jána Homera v prvej minúte predĺženia siedmeho zápasu v Martine zaskočila brankára Vlastimila Lakosila, ktorý si odrazený puk vrazil nešťastne za svoj chrbát.