Legendárny hokejista Bubník skolaboval, z O2 Arény ho musela odviesť záchranka

SITA|11. mar 2011 o 17:09

Legendárny československý reprezentant v ľadovom hokeji Augustin Bubník počas prestávky štvrtkového štvrťfinálového stretnutia českej najvyššej hokejovej súťaže HC Slavia Praha - Bílí Tygři Liberec (4:3) skolaboval a z pražského štadióna ho musela odviesť

PRAHA. záchranka.

K 82-ročnému majstrovi sveta z MS 1949 v Štokholme a členovi strieborného tímu zo ZOH 1948 v St. Moritz museli privolať rýchlu zdravotnícku pomoc, lebo počas sprevádzania hostí po Sieni slávy českého hokeja mu náhle prišlo zle. "Cítil sa zle, tak sme mu radšej privolali lekára. O príčinách, prečo mu prišlo zle, však nevieme nič bližšie povedať," citoval český denník Sport slová hovorcu O2 Arény Jana Tuna.

Bývalý hráč LTC Praha, ATK Praha, Spartak Brno, Motorlet Praha a Slovana Bratislava bol v roku 1950 najlepším strelcom spoločnej najvyššej súťaži, ale 13. marca 1950 po zrušenom zájazde čs. výberu na MS bol zatknutý a 7. októbra 1950 bol vo vykonštruovanom tajnom procese s tzv.. protištátnou skupinou Modrý a spol. odsúdený na 14 rokov väzenia.

Dôvodom tohto vysokého trestu bola údajná špionáž, vlastizrada a rozvracanie ľudovodemokratického režimu. Spolu s ním bolo zatknutých aj jeho desať spoluhráčov - reprezentantov. Trest si odpykal v Prahe a v Jachymove. Až po piatich rokoch ho z väzenia "vyslobodila" amnestia vtedajšieho prezidenta Antonína Zápotockého.

Po väzení sa vrátil k hokeju, ale nesmel hrať najvyššiu súťaž a nemohol reprezentovať. V rokoch 1958 - 1962 hral v Slovane Bratislava a po skončení kariéry a vyštudovaní FTVS v Prahe odišiel v roku 1966 trénovať do Fínska.

Na severe Európy prijal ponuku trénovať fínsku hokejovú reprezentáciu, vďaka čomu sa zaslúžil o rozmach ľadového hokeja v krajine "tisíc jazier." G. Bubník bol prvým odchovancom československej hokejovej školy, ktorý bol koučom zahraničnej hokejovej reprezentácie.

Na fínskej striedačke zažil pamätné víťazstvo severanov nad Československom 3:1 na MS 1967 vo Viedni a o rok neskôr na ZOH 1968 v Grenoble vyhrali jeho zverenci aj nad Kanadou. Na lavičke A-tímu Fínska zažil za tri roky 69 medzištátnych stretnutí.

Do Československa sa v roku 1969 vrátil preto, lebo mu sľúbili, že bude hlavným trénerom československého juniorského výberu. Nakoniec však začal trénovať v Plzni, neskôr pôsobil aj v Litvínove, pražskej Sparte, v Brne a iných popredných českých a slovenských ligových kluboch.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov