Kostelič prepísal históriu, boj o glóbus sa vyostril

Ivica Kostelič
Ivica Kostelič (Autor: SITA/AP)
TASR|12. mar 2011 o 13:45

Po sobote je jasné, že sa celkovým držiteľom veľkého glóbusu za víťazstvo vo Svetovom pohári stal Ivica Kostelič, ako prvý Chorvát v histórii.

KVITFJELL. V sobotňajšom pretekoch Svetového pohára padla aj bezbrehá teória a Ivica Kostelič sa stal celkovým víťazom seriálu ako prvý Chorvát v histórii.

V nórskom Kvitfjelli sa síce ani v druhom zjazde v priebehu 24 hodín výrazne nepresadil, ale pred nedeľňajším super-G a štyrmi budúcotýždennými finálovými súťažami má pred Didierom Cucheom nedostihnuteľný náskok.

Súboj o glóbus sa zamotáva

Švajčiarsky rutinér prišiel navyše aj o vedenie v boji o malý glóbus za kráľovskú alpskú disciplínu, lebo jeho súper, rakúsky lyžiar Michael Walchhofer v sobotu vyhral.

Walchhofer slávil svoj 19. triumf v pretekoch SP a v poradí zjazdu má pred stredajším finálovým podujatím 14-bodový náskok. Druhé miesto v Kvitfjelli obsadil so stratou 13 stotín jeho krajan Klaus Kröll, tretí bol víťaz piatkového nahrádzaného zjazdu, Švajčiar Beat Feuz (+0,31 s).

Kostelič, hoci trochu v tieni svojej geniálnej lyžiarskej sestry Janice, je superhviezdou bielych svahov, ale na zisk veľkého glóbusu s ním počítal málokto. Lenže vlaňajší víťaz Carlo Janka so zdravotnými problémami nejazdil v pohode, stabilnú formu nemali ani Aksel Lund Svindal, či Didier Cuche a ďaleko od optima jazdili aj top univerzáli Benjamin Raich a Bode Miller.

Tridsaťjedenročný Záhrebčan si pri silvestrovskom bilancovaní roka zrejme uvedomil, že niet výrazného adepta na trón a rozohral svoju famóznu januárovú partiu.

Najprv 2. januára vyhral v Mníchove paralelný slalom, o pár dní mu iba milimetre chýbali k slalomovému triumfu vo svojom rodisku, ale potom vyhral celkovo šesť súťaží.

Pomohli mu preteky v Kitzbüheli

Najmä honosný Kitzbühel bol pre neho bodovou bonanzou, v priebehu troch dní vyhral super-G i klasickú kombináciu, v slalome bol druhý a v extrémne ťažkom zjazde na Streife jedenásty.

Na februárových majstrovstvách sveta v Ga-Pa to trochu prešpekuloval, po bronzovom super-G šiel domov a pre prípravu na slalomy vynechal superkombináciu, v ktorej vyhral obe januárové súťaže a má v nej sezónny titul v SP. Táto taktika mu nevyšla, ale až taký smutný nemusel byť. V tejto sezóne sa čoraz viac pre neho prioritou stával Svetový pohár v celej jeho komplexii.

Navyše Kostelič už z MS najcennejšiu medailu má z roku 2003, keď spolu so sestrou v priebehu 24 hodín napísali do histórie zlatý súrodenecký odkaz, Kosteličová navyše vyhrala aj kombináciu. Sobota je dňom, keď sa súrodenecká sláva naplnila aj vo Svetovom pohári, lebo Janica veľký glóbus získala trikrát.

Okrem toho aj sedem malých a aj v tomto smere ju brat napodobňuje - vo vrecku má kombinačnú "guľu" a ďalšiu môže získať o týždeň v sobotňajšom vyvrcholení finále Svetového pohára, pričom sezónny titul vo svojej najsilnejšej disciplíne získal aj v roku 2002.

Ivica Kostelič, ktorý ako svoje trvalé bydlisko uvádza Záhreb aj Monako, debutoval v zjazdárskej špičke v októbri 1998. Odvtedy vyhral vo SP 18 pretekov, z toho 11 v slalome, 3 v superkombinácii, 2 v klasickej kombinácii a po jednom v paralelnom slalome a v super-G. Z MS má zlato (slalom 2003) a bronz (2011), okrem toho získal aj tri olympijské striebra (kombinácia 2006, superkombinácia a slalom 2010).

Výsledky, zjazd mužov:

1. Michael Walchhofer (Rak.) 1:45,92 min, 2. Klaus Kröll (Rak.) +0,13, 3. Beat Feuz (Švaj.) +0,31, 4. Andrej Šporn (Slovin.) +0,56, 5. Patrick Küng (Švaj.) +0,69, 6. Carlo Janka (Švaj.) +0,74.