Žilina na jar konečne vyhrala. Košice zdolala 2:0

Momodou Ceesay (vpravo) z MŠK Žilina v súboji s  Matúšom Čonkom z MFK Košice.
Momodou Ceesay (vpravo) z MŠK Žilina v súboji s Matúšom Čonkom z MFK Košice. (Autor: sita)
SITA|15. mar 2011 o 17:49

Najvyššia futbalová súťaž Slovenska pokračovala v utorok zápasmi 22. kola. Obhajcovi majstrovského titulu zo Žiliny sa podarilo na jar premiérovo vyhrať, zároveň pretrhol sériu piatich duelov bez víťazstva a je opäť na čele poradia.

Dukla porazila Dubnicu tesne 1:0

Dubničania vsadili opäť na svoju jarnú taktiku a aj pod Urpínom chceli nadviazať na predchádzajúce tri remízy. Domácich hnala vpred zasa neradostná bilancia troch prehratých zápasov a najmä fakt, že gól z hry nevsietili, jedine z penalty.

Smolu pretrhli v 15. min, síce tak povediac s odretými ušami, ale predsa, keď Brašeň dotlačil všetkým možným loptu zblízka do bránky a domáci sa mohli trochu upokojiť. Dubničania im veľa neublížovali a len naoko využívali každú jednu možnosť na útok, boli to však snahy jalové a neškodné.

Jedine Kuzmy v 13. min z voleja sa snažil prekonať Boroša, no jeho pokus vyznel slabúčko. Dukla si uvedomovala, že ak by s Dubničanmi naplno nebodovala, tak by si život mimoriadne skomplikovala. K bezprostrednej blízkosti bránky sa dostávala často a keď nie, tak taktiež pohrozila, ako v 26. min Hučko, keď z 23 metrov opečiatkoval brvno.

Aktívnejšia ako súper bola od začiatku, už v 5. min Brašeň namieril z voleja vedľa, potom Jakubko ponad a aj jeho hlavička o minútu neskôr nenadobudla správny smer medzi žrde. V 27. min Uškovičov trestný kop v nádejnej vzdialenosti na veľkom vápne skončil na múre, v 40. min Pančík po spolupráci s Jakubkom opäť presne nemieril a Prekop o dve minúty neskôr zdiaľky vyskúšal reflex brankára Kováča.

Po zmene strán mohla mrzieť Kuzmu trestuhodne zahodená šanca, Bruško ho v 52. min ideálne uvoľnil a aj keď mal problémy so spracovaním, Kuzma pomerne slabo zakončil do Boroša. Dubničania sa snažili nadviazať na nádejný záblesk, doplácali však na neustále nepresnosti pri prechode do útoku a viac ako po šestnástku sa nedostávali.

V 70. min Hesek v trháku mohol skóre prikrášliť, keby namieril presnejšie a nie do 'vetra'. Aj Hesekova hlavička z ďalšieho útoku nenašla svoj cieľ a keď sa v 72. min Jakubko len slabúčko zo streleckej parkety oprel do lopty, dalo sa už hovoriť aj o bezmocnosti.

Čerstvý závan spôsobil Brašeň s pokusom, ktorý Kováč vyrazil na roh. Hlad po góloch narastal až do samého konca, aj keď v 85. min mohol streleckú smolu pretrhnúť Jakubko a zvýrazniť zaslúžené víťazstvo, prvé jarné pre Duklu.

FK Dukla Banská Bystrica - MFK Dubnica 1:0 (1:0)

Gól: 15. Brašeň, ŽK: 20. Kupčík, 48. Uškovič, 90.+ Pleva - 50. Šulek, 85. J. Zápotoka, rozhodovali: Kružliak - Mókoš, Rendko, 1630 divákov

Banská Bystrica: Boroš - Pleva, Kupčík, Marek Hlinka, Brašeň (81. Savič) - M. Pančík (90.+ M. Turňa), Pečovský, Prekop, T. Hučko - Uškovič (66. A. Hesek), Jakubko

Dubnica: P. Kováč - M. Ižvolt, Trousil, Nosek, Beňo (72. T. Zápotoka) - Šulek - J. Vavrík, Bruško (63. J. Zápotoka), Grabež - M. Kuzma, Gorelka (63. Polách)

Tréneri hodnotia:

Štefan Zaťko (tréner B. Bystrice): "Stavili sme na dôraz, agresivitu, a to nám prinieslo úspech. Mrzí ma, že sme nepridali ešte jeden či dva góly, lebo moje mužstvo si vypracovalo v ofenzíve veľa gólových príležitostí. Verím, že nám to už začne padať, aby sme sa nemuseli do poslednej minúty strachovať o víťazstvo. Podali sme dnes kvalitný výkon v určitých fázach hry. Škoda, že sme niektoré akcie nedotiahli do konca. Verím, že ešte ukážeme lepšiu futbalovú tvár."

Peter Gergely (tréner Dubnice): "Banská Bystrica vyhrala úplne zaslúžene, pretože mala veľa gólových príležitostí. My sme vstúpili aktívne do zápasu, v úvodnej štvrťhodine sme mali nejaké šance, bolo to otvorené. Potom sme však začali strácať lopty v strede ihriska a začali sme prehrávať osobne súboje. Po vedúcom góle sa domáci futbalisti upokojili a s prehľadom dotiahli zápas do víťazného konca. Bolo to o súbojoch, my sme ich prehrávali a musím povedať, že to bol aj náš najslabší výkon na jar."

späť na začiatok

Prvá jarná výhra Žiliny

V prvom polčase mali mierne navrch hostia, zatiaľ čo v druhej polovici prevzali iniciatívu domáci hráči a rozhodli o osude stretnutia. V 4. min Košičania prvýkrát ohrozili žilinskú bránku, Juharovu strelu však brankár Dúbravka chytil.

Stredopoliar hostí opäť vypálil do priestoru Dúbravkovej svätyne v 20. min, aj tentoraz zlikvidoval jeho pokus žilinský gólman. Košičania mohli ísť do vedenia v 32. min, keď opäť Juhar približne z 22 metrov trafil do hornej žrde Dúbravkovej bránky. V prvej polovici domáci zaznamenali len niekoľko nepresných "lietadlových" pokusov.

Po zmene strán v 52. min zahral obranca hostí Čonka pred svojou šestnástkou rukou, ale následnú štandardnú situáciu domáci futbalisti prekombinovali a nepodarilo sa im ani ohroziť Tofiloského.

Onedlho však už bola "štandardka" v podaní tímu MŠK oveľa vydarenejšia. Po jej rozohratí sa v pokutovom území dobre zorientoval striedajúci Lotyš Zjuzins a premiérovým gólom v žilinskom drese dokopol loptu do siete - 1:0.

V 65. min nebezpečne hlavičkoval domáci stredopoliar Bello po Angelovičovom centri z pravej strany. O minútu neskôr sa dostal do brejku Lietava, spoza dvoch obrancov však mieril tesne vedľa. Žilinskému útočníkovi sa však predsa len podarilo zvýšiť skóre v 69. min, keď ho výborne uvoľnil Zjuzins a Lietava pomedzi nohy brankára hostí skóroval - 2:0.

V 83. min opäť Lietava nebezpečne vystrelil z voleja z hranice veľkého vápna, ale jeho pokus letel tesne vedľa pravej žrde košickej bránky. V závere sa Košičania ešte snažili spraviť niečo s nepriaznivým skóre, ale do vyloženej gólovej šance sa nedostali. Úradujúci majster zo Žiliny si pripísal vo štvrtom jarnom zápase prvé víťazstvo.

MŠK Žilina - MFK Košice 2:0 (0:0)

Góly: 59. Zjuzins, 69. I. Lietava, ŽK: 33. Šinglár, 40. Djokovič, 52. Čonka (všetci Košice), rozhodovali: Matúš - Somoláni, Tomčík, 2186 divákov

Žilina: Dúbravka - Angelovič, Ľ. Guldan (46. Škvarka), Šourek, V. Leitner - Zd. Štrba - Gergel, Bello, T. Majtán (46. Zjuzins) - M. Ceesay (90. Bokila), I. Lietava

Košice: Tofiloski - Kolbas, I. Djokovič, R. Cicman, Čonka - T. Dobias (60. K. Kuzma), Šinglár - Viazanko (73. Pačinda), U. Matič, Juhar - D. Škutka (81. Digoň)

Pavel Hapal (tréner Žiliny): "V prvom polčase nás Košice prevyšovali, hrali uvoľnenejšie. My sme boli zviazaní po troch nevydarených dueloch. V druhom polčase sme zmenili rozostavenie a boli sme aktívnejší. Vypracovali sme si dve šance, ktoré sme aj premenili. Výsledok nám hádam naleje do žíl novú krv a pôjdeme ďalej. Bol to jeden z našich najťažších zápasov."

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Medzi šestnástkami sme boli domácim vyrovnaným súperom, trápi nás však kvalita v pokutovom území súpera. Nedokázali sme si vypracovať gólovú šancu, ohrozovali sme súpera len strelami zo strednej vzdialenosti. Žilinčania vyrážali do rýchlych protiútokov a podarilo sa im zlomiť zápas.

Ruža remizovala s Trnavou

Pod Čebraťom sa hralo dlho bez šancí a zaujímavejších momentov. V 28. min hľadisko konečne spozornelo, keď Lovás vnikol do malého obdĺžnika hostí, ale zľakol sa ponúknutej príležitosti.

Po polhodine hry si s prudkým trestným kopom trnavského Tomačeka z 20 metrov poradil domáci gólman Pavol Penksa, vzápätí na druhej strane Ján Chovanec zblízka trafil len do trnavského brankára Rašku.

V závere prvého dejstva sa po ľavej strane uvoľnil Hoferica, prihral J. Chovancovi, ktorý však z dobrej pozície zakončil málo dôrazne.

Päť minút po zmene strán sa zrodila najväčšia šanca zápasu, krásna ďalekonosná strela J. Chovanca však skončila iba na brvne trnavskej bránky. V 55. min zvnútra ružomberskej šestnástky vyslal prízemnú strelu Machovec a Penksa s ňou mal veľké problémy. V ďalších fázach sa hralo väčšinou na polovici Spartaka, ale ružomberská snaha spravidla končila ešte pred pokutovým územím.

Priebeh stretnutia len potvrdzoval, že najbolestivejším miestom v hre Liptákov je pretrvávajúce žalostné zakončovanie. V 73. min sa domácim naskytla ďalšia príležitosť. Po odrazenej lopte pálil z prvej agilný J. Chovanec, ale Raška loptu reflexívne vyrazil.

Ružomberčania veľmi túžiaci po víťazstve zovreli súpera pred jeho bránkou, trnavská obrana však stála na pevných nohách. Ružomberok bol najmä v druhom polčase lepším tímom, z tohto pohľadu je remíza ziskom pre Spartak.

MFK Ružomberok - FC Spartak Trnava 0:0

ŽK: 7. Kostelný, 23. Jurč, 77. J. Maslo - 70. Ľ. Hanzel, rozhodovali: Chmura - Chládek, Benko, 1531 divákov

Ružomberok: P. Penksa - Jurč (69. Gallo) - J. Maslo, Kostelný, P. Maslo - Bielák - Ivan Kotora (75. Pilár), A. Sloboda, Hoferica - A. Lovás (62. T. Chovanec), J. Chovanec

Trnava: Raška - P. Čarnota, Kaprálik, P. Gross, Ľ. Hanzel - M. Kaščák - Bicák (81. L. Kováč), Higor de Sales Coimbra, R. Procházka, Machovec - Tomaček (89. Ľ. Bernáth)

Goran Milojevič (tréner Ružomberka): "Som spokojný s hrou, nie však s výsledkom. Neviem prečo, ale zo súpera sme mali až priveľký rešpekt. Vypracovali sme si dve - tri šance, no gól sme opäť nedali. Chceli sme zvíťaziť, ale napokon to beriem tak, že pre nás je dobrý každý bod."

Dušan Radolský (tréner Trnavy): "Dnes to bolo z našej strany predovšetkým o bojovnosti. A práve vďaka nej sme získali bod. Domáci nás väčšinu zápasu zatlačili, my sme sa skôr bránili, no v defenzíve sme obstáli."

Záchranársky súboj pre Nitru

V dôležitom súboji privítala desiata Nitra ôsmy Prešov. V prvej gólovej príležitosti sa ocitol už v 3. minúte útočník hostí Bernardo, jeho zakončenie však smerovalo len do Hroššových rúk. V ďalších minútach boli častejšie pri lopte domáci, ale k dobrému zakončeniu sa dostať nevedeli.

V 19. minúte pohrozil Prešov. Vršajevič pekne vysunul Žůreka, ten však zoči-voči nitrianskemu brankárovi zaváhal. Bezgólové skóre sa zmenilo po pol hodine hry, keď z priameho kopu 23 metrov namieril presne do vinkla Rák. Druhý gól mohli domáci pridať v 40. minúte, kedy si Bašista takmer strelil vlastný gól a po následnom rohu Mikuša hlavičkoval tesne vedľa Zelenický.

Po zmene strán to hostia skúšali často nakopávanými loptami. Na druhej strane Nitra mala niekoľko rohov, ale gólové šance to neprinieslo. V 69. minúte chybu Josla vystrihol Rák, v koncovke to však s Hodúrom prekombinovali a zo sľubnej možnosti nebolo nič.

V poslednej desaťminútovke mali Prešovčania niekoľko príležitostí na vyrovnanie. S Mackovou strelou a s Katonovým nepríjemným strieľaným centrom si Hroššo poradil a hlavička Pitter-Bučka po rohu minula bránu. V 89. minúte mohol poistiť nitrianske víťazstvo Sloboda. V úniku s Rákom ho však vychyrtal Plánička.

FC Nitra - 1. FC Tatran Prešov 1:0 (1:0)

Góly: 30. Rák. Rozhodoval: Olšiak. ŽK: Žák - Vršajevič, Josl, Macko, Bašista, 1290 divákov

Zostavy a striedania:

FC Nitra: Hroššo - Zelenický, Harbuľák, Tóth, Kolmokov - Šimončič - Kolár, Hodúr (84. Král), Glenda (77. Sloboda) - Mikuš (87. Schulmeister), Rák

1. FC Tatran Prešov: Plánička - Petráš, Bašista, Čep, Josl - Piter-Bučko, Papaj (62. Katona), Vyskočil (46. Macko), Vršajevič - Žůrek (72. Kamenčík), Bernardo

Cyril Stachura, tréner Nitry: "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas, najmä po psychickej stránke. Naše víťazstvo však bolo zaslúžené, mali sme väčšiu túžbu po víťazstve. Chlapci prejavili entuziazmus. Takto sa bojuje za farby klubu."

Ladislav Pecko, tréner Prešova: "Budem stručný. Som presvedčený, že o výsledku rozhodli dve veci, náš slabý výkon a vymyslená štandardná situácia."

Milinkovič rozhodol o víťazstve Slovana nad DAC

Domáci začali aktívne a mali loptu častejšie na svojich kopačkách. Prvú veľkú šancu si vypracoval Slovan, keď si v 8. minúte spracoval loptu vo veľkom vápne Šebo, no tiesnený napálil loptu iba do obrancu.

O tri minúty neskôr sa domáci kapitán opäť oprel do lopty, ale jeho zrazená strela skončila vedľa brány Dunajskej Stredy. Hosťujúci brankár Novota tak musel zasahovať až v 14. minúte, keď ho takmer prekvapila prudká strela Milinkoviča. Po úvodnej štvrťhodine tempo hry upadlo, keď sa belasí márne snažili dobyť hosťujúce hradby. Päť minút pred prestávkou mohol zmeniť bezgólový stav Šebo, no medzi dvoma stopérmi sa nedokázal presadiť.

Aj po zmene strán mal navrch Slovan, no ani Guédého strela spred šestnástky si nenašla cestu medzi tri žrde. Hostia podporovaní početnou skupinou fanúšikov boli smerom dopredu bezzubí, čo deklaroval v 63. minúte nepresnou strelou z diaľky Hassan.

O dve minúty neskôr sa ocitol v ideálnej pozícii Šebo, ktorého o gól pripravil včasným vybehnutím Novota a vzápätí na druhej strane zachránil domácich Putnocký pri šanci Matůša. Na konci 70. minúty sa pred súperovou päťkou uvoľnil Šebo, no z otočky nevystrelil podľa svojich predstáv.

Slovan s blížiacim sa koncom stretnutia vystupňoval tlak a hoci v 80. minúte Božič ešte svoju príležitosť nevyužil, o dve minúty neskôr Milinkovič nezaváhal a z ľavej strany obstrelil Novotu - 1:0. Dunajskostredčania už v závere nič nevymysleli, naopak pri ofenzívnej snahe brankára Novotu mohol pridať druhý gól Šebo, ale po centri Guédého netrafil prázdnu bránu.

Slovan Bratislava - DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (0:0)

Gól: 82. Milinkovič. Rozhodoval: Sedlák, ŽK: Božič, Králík - Boya, Ďurica, 3100 divákov.

Slovan Bratislava: Putnocký - Bagayoko, Dobrotka, Kolčák, Hrdlička - Milinkovič (86. Králík), Guédé, Božič, Grendel (90. Štepanovský), Turčák (57. Kordič) - Šebo

DAC 1904 Dunajská Streda: Novota - Obert (63. Ďurica), Hrabáč, Konečný, Boya - Helísek, Hílek, Halimi (78. Melinho), Hassan (72. Nkendo) - Matůš, Tomčák

Karel Jarolím, tréner Slovana: "Bolo to pre nás dôležité víťazstvo. Súper mal viac času na regeneráciu, nám vypadlo niekoľko hráčov. Súper bol húževnatý, v prvom polčase sme mali šance, no nedotiahli ich do konca. Po polčase sme urobili určité zmeny v rozostavení, zariskovali sme a nakoniec to dopadlo dobre."

Mikuláš Radványi, tréner DAC-u: "Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Súpera sme v prvom polčase do ničoho nepustili. V druhom polčase sme hrali ešte o čosi lepšie, no po chybe sme dostali gól. Nezostáva mi nič iné než pogratulovať súperovi k víťazstvu."

Senica remizovala v Moravciach a prišla o pozíciu lídra

Takmer 2000 divákov videlo od úvodu taktickú šachovú partiu. Úvodnú strelu vyslal medzi žrde domáci Hruška, ale pozorný Bolek bol pripravený. V 11. min domáci útočník Pavelka priťukol Babicovi, jeho jedovatej strele však chýbali centimetre. Po polhodine hry mohli ísť futbalisti ViOn-u do vedenia.

Orávik rozohral rohový kop, k lopte sa dostal Kuračka, ktorý však ani z piatich metrov nedokázal prekonať Boleka. Neúprosný boj o každý decimeter hracej plochy pokračoval až do konca prvého dejstva. V jeho závere sa pokúsil prekvapiť Kuciaka hosťujúci Piroska, ale domáci gólman vytiahol parádny zákrok a vyrazil dobre mierenú strelu senického útočníka k žrdi.

Ani po zmene strán sa nehral oku lahodiaci futbal. V 52. min skúšal šťastie z priameho kopu domáci Pavlovič, jeho strela len tesne minula bránku. Na opačnej strane Piroska spoza šestnástky nemieril presne. V 66. min domáci Hruška potiahol loptu až k bránkovej čiare, odtiaľ ju poslal do malého vápna, ale dobre bránený Pavelka sa nedokázal presadiť.

V 70. min napriahol asi z 25 metrov Piroska, Kuciak s jeho strelou nemal problémy. Bolo jasné, že kto dá gól, zvíťazí. V 80. min mal k tomuto cieľu blízko senický stredopoliar Diviš, ale sám pred Kuciakom nezasiahol loptu. V záverečnej minúte mohol o všetkom rozhodnúť útočník ViOn-u Pavelka, ktorého poslal do samostatného nájazdu Kuračka, zoči-voči Bolekovi však poslal loptu vedľa. Vzhľadom na priebeh stretnutia je nerozhodný výsledok spravodlivý.

FC ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 0:0

ŽK: 32. Pavelka, 71. A. Candrák - 51. Komárek, 73. M. Ďurica, rozhodovali: P. Hrčka - Kubačka, E. Weiss, 1886 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - A. Candrák, M. Pavlovič, Pavol Majerník, Chren - Orávik (77. Janečka), Žilák (83. Brčák), M. Babic, Kuračka, Hruška (90. Kuráň) - Pavelka

Senica: Bolek - Gorosito, Komárek, J. Gajdošík, Lukšík - Strnad - Jaroslav Diviš, T. Kóňa, M. Ďurica (78. Poliaček) - Piroska (90.+ Gajdoš), O. Smetana

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Videli sme dobrý, bojovný zápas. V tomto musím súhlasiť s trénerom hostí. Poviem, že jedno oko sa smeje a druhé plače, pretože v závere Pavelka mohol rozhodnúť o našom víťazstve. Avšak, tiež musím povedať, že remíza je nakoniec spravodlivá."

Stanislav Griga, tréner Senice: "Videli sme dobrý ligový zápas. Nebol krásny, ale bol tam cítiť náboj, aký by mal mať ligový zápas. Šancí nebolo veľa, v podstate po jednej na každej strane. Chceli sme vyhrať, ale remíza je spravodlivá."

Domov»Futbalnet»Žilina na jar konečne vyhrala. Košice zdolala 2:0