Do extraligového play-off postúpili basketbalisti Prievidze aj B. Bystrice

Stredajšie zápasy záverečného 44. kola základnej časti slovenskej basketbalovej extraligy mužov rozhodli o tom, že účasť v play-off si vybojovali aj Prievidza a Banská Bystrica.

BRATISLAVA. Dramatický súboj týchto dvoch tímov zvládol lepšie domáci ŠKP, ktorý zvíťazil tesne 66:63, no vo vyrovnaných vzájomných zápasov má horšie skóre, a preto obsadil v tabuľke ôsmu pozíciu.

Na siedmej priečke skončila Prievidza. Pred posledným kolom bojoval o účasť vo vyraďovacích bojoch aj Svit. BK Iskra však prehral s Levicami (78:102) a zostal mu v rukách "čierny Peter".

V záverečných dueloch sa rozhodlo aj o poradí na treťom až piatom mieste. Levice sa zásluhou triumfu vo Svite dostali na konečnú tretiu pozíciu, štvrté je Komárno, ktoré sa v play-off stretne s piatou Žilinou.

Vo vyraďovacích bojoch si v sériách hraných na tri víťazstvá zmerajú sily Nitra s Banskou Bystricou, Spišská Nová Ves s Prievidzou a Levice s Handlovou.

Výhodu domáceho prostredia v prípadnom rozhodujúcom piatom dueli vyraďovacích bojov bude mať v tabuľke lepšie postavený tím po základnej časti.

Už pred záverečným kolo bolo jasné, že do play-off sa nedostane BK Inter Bratislava, sezóna sa skončila už aj pre BK Iskra Svit.

Súhrn výsledkov stredajších stretnutí záverečného 44. kola basketbalovej extraligy mužov:

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - BK Inter Bratislava 89:77 (25:23, 16:19, 21:17, 27:18)

Najviac bodov: Mróz 21, Jefferson 17, Johnson 13 - Gavran 18, Žilík 16, Mičuda 15

TH: 13/11 - 22/14, trojky: 10 - 5, fauly: 16 - 17, rozhodovali: Brziak, Bohucký a Kovalčík, 900 divákov

V poslednom kole základnej časti sa v Spišskej Novej Vsi stretli mužstvá, ktorým už o nič nešlo a na palubovke to aj tak vyzeralo. Obrany si v prvom polčase vybrali oddychový čas, a pretože Inter bol o čosi úspešnejší na perimetri, hostia viedli do prestávky 42:41. Aj v tretej desaťminútovke húževnatí Bratislavčania prekvapujúco držali krok s favoritom. V poslednej časti však našli Spišiaci aspoň kúsok motivácie a Inter napokon zdolali 89:77.

BK Váhostav-SK Žilina - BK SPU Nitra 78:87 (19:15, 17:27, 22:25, 20:20)

Najviac bodov: McCoy 22, Carter 16, Stojanovič 15 - Bosák 22, Moore 19, Grafs 15

TH: 28/20 - 14/14, trojky: 4 - 3 , fauly: 18 - 25, rozhodovali: Pipíška, Tomašovič a Kúkelčík, 800 divákov

Vyrovnaná bola iba úvodná štvrtina, v nej sa oba tímy striedali vo vedení. Hostia mali drvivý nástup do druhej desaťminútovky, šnúrou 10:0 sa od domácich odtrhli a v ďalšom priebehu si stále udržiavali 8 až 12-bodový náskok. Domáci márne hľadali cestu na zvrat, nepodarilo sa im to prakticky do konca zápasu a napokon prehrali 78:87.

ŠKP Banská Bystrica - BC Prievidza 66:63 (16:17, 11:15, 12:14, 27:17)

Najviac bodov: Velčič 14, Hovaňák a Cvitanovič po 11 - Jones 22, Szalay 17, Hallett 11

TH: 9/6 - 15/10, trojky: 8 - 4 , fauly: 17 - 16, rozhodovali: Lukáč, Kuzmiak a Daňo, 900 divákov

Banskobystričania v 4. min viedli 9:6, ale to bolo z ich strany na dlhé chvíle všetko. Hostia podporovaní skvelými fanúšikmi prakticky počas celého stretnutia vyhrávali, najvyššie v 23. min (40:27). Domáci však potom vedomí si toho, že ak chcú postúpiť do play-off musia zvíťaziť, pridali a prekonávali sa v obetavosti a v 39. min znížili na rozdiel dvoch bodov 59:61. Osem sekúnd pred koncom Cvitanovič vyrovnal na 63:63, hostia potom stratili loptu a domáci Grznár spolu s klaksónom záverečnou trojkou rozhodol o víťazstve Banskej Bystrice, ktoré ju posunulo do play-off.

BK Iskra Svit - Astrum Levice 78:102 (27:23, 17:23, 11:31, 23:25)

Najviac bodov: Brandis 20, Smith 17, Čosič 12 - Henderson 34 (4), English 20, Seman 11

TH: 31/27- 22/16, trojky: 5 - 8 , fauly: 22 - 28, rozhodovali: Gabara, Fuska a Hrabuvčin, 500 divákov

Domáci, keď chceli hrať play-off, museli vyhrať. V úvode zatlačili súpera a už v 3. min viedli 11:5. A hoci sa hostia snažili korigovať stav, Svit vyhral prvú štvrtinu. V 11. min viedol 30:25, ale po ďalších štyroch minútach bolo vyrovnané 32:32 a o chvíľu neskôr už vyhrávali Levičania (40:34). V drese Astrumu sa strelecky darilo Hendersonovi, ktorý v prvom polčase strelil polovicu svojho tímu (23 b.). Svit bojoval ďalej a po prestávke síce vyrovnal na 46:46, ale potom za štyri minúty nebodoval a hostia dosiahli 18 bodov. Sviťania v zostávajúcom čase už nemali nárok na úspech a v rozhodujúcom dueli o postup do play-off prehrali 78:102.