Hubočan, Weiss aj Škrtel v Európskej lige skončili

Futbalisti Bragy a Liverpoolu pred zápasom Európskej ligy UEFA.
Futbalisti Bragy a Liverpoolu pred zápasom Európskej ligy UEFA. (Autor: TASR/AP)
TASR|17. mar 2011 o 21:01

Zenit Petrohrad, ešte stále bez slovenského obrancu Hubočana, síce zvíťazil v osemfinálovej odvete 2:0, ale kedže v prvom súboji prehral 0:3.

BRATISLAVA. Vo štvrtkových odvetných zápasoch osemfinále Európskej ligy (EL) si postup do štvrťfinále vybojovali futbalisti Spartaka Moskva, Dynama Kyjev, Benfiky Lisabon, Twente Enschede, FC Porto, FC Villarrealu, PSV Eindhovenu a Sportingu Braga. Naopak, tímy slovenských reprezentantov Tomáša Hubočana, Vladimíra Wiessa mladšieho a Martina Škrtela - Zenit Petrohrad, Glasgow Rangers resp. FC Liverpool v Európskej lige 2010/2011 už skončili.

Manchester City stroskotal na Dyname Kyjev. Ukrajinský tím doma zvíťazil 2:0 a v odvete mu stačila na vyradenie EL aj prehra so citizens 0:1. Odvetný zápas výrazne ovplyvnili dve situácie z prvého polčasu. Najskôr Mario Balotelli dostal v 36. minúte za zákerný šlapák na brucho Gorana Popova priamo červenú kartu. O tri minúty neskôr však po narýchlo rozohranom priamom kope skóroval krížnou strelou spoza šestnástky srbský legionár Aleksandar Kolarov.

Zenit Petrohrad, ešte stále bez slovenského obrancu Hubočana, síce zvíťazil v osemfinálovej odvete 2:0, ale kedže v prvom súboji prehral 0:3, do ďalšej fázy sa kvalifikoval Twente Enschede. Zenit na domácom ihrisku viedol už do polčasu o dva góly po presných zásahoch Romana Širokova a Alexandra Keržakova, lenže potom už hráči ruského tímu neskórovali.

Benfice Lisabon stačila v odvete na postup do štvťfinále remíza na ihrisku Paríž St. Germain. Spartak Moskva bez väčších problémov vyradil Ajax Amsterdam, pričom holandský tím nedokázal v osemfinále ani raz skórovať. Spartak vyhral prvý duel 1:0 a v odvete triumfoval s prehľadom rozdielom triedy 3:0.

Bez slovenského krídelníka Vladimíra Weissa ml. (pozn. nebol ani na lavičke náhradníkov) prehrali glasgowskí jazdci v Ibrox Parku s Eindhovenom 0:1. Víťazný a súčasne postupový gól zaznamenal holandský reprezentant Jeremain Lens.

Ďalší Slovák Martin Škrtel síce odohral celý zápas, ale jeho Liverpool na Anfield Road stereotypne dobýjal bránu hostí z Portugalska, takže futbalisti Sportingu Braga pohodlne ubránili jednogólový náskok z prvého duelu. The Reds mali síce územnú prevahu, ale do gólových šancí sa prakticky nedostali.

Jednu z najväčších príležitostí mal v 85. minúte Škrtel, ktorý sa objavil za ofsajdovou pascou, spracoval si dobre nakopávanú loptu ale brankár Artur pohotovo vybehol a loptu vyrazil. Bezgólová remíza posunula ďalej Bragu.

Európska liga, osemfinále - odvety:

Manchester City - Dynamo Kyjev 1:0 (1:0)

Gól: 39. Kolarov, ČK: 36. Balotelli (ManCity), rozhodoval: Cakir (Tur.)

prvý zápas: 0:2, postúpilo Dynamo

Paríž St. Germain - Benfica Lisabon 1:1 (1:1)

Góly: 35. Bodmer - 27. Gaitan, rozhodoval: Collum (Škót.)

prvý zápas 1:2, postúpila Benfica

Spartak Moskva - Ajax Amsterdam 3:0 (2:0)

Góly: 21. Kombarov, 30. Welliton, 54. Alex, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

prvý zápas 1:0, postúpil Spartak

Zenit Petrohrad - Twente Enschede 2:0 (2:0)

Góly: 17. Širokov, 37. Keržakov, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

prvý zápas 0:3, postúpilo Twente

FC Liverpool - Sporting Braga 0:0

rozhodoval: Rocchi (Tal.)

M. Škrtel (FCL) odohral celý duel, dostal ŽK

prvý zápas 0:1, postúpila Braga

FC Porto - CSKA Moskva 2:1 (2:1)

Góly: 2. Hulk, 24. Guarin - 29. Tošič, rozhodoval: Blom (Hol.)

prvý zápas 1:0, postúpilo Porto

Glasgow Rangers - PSV Eindhoven 0:1 (0:1)

Gól: 14. Lens, rozhodoval: Schörgenhofer (Rak.)

prvý zápas 0:0, postúpil Eindhoven

FC Villarreal - Bayer Leverkusen 2:1 (1:0)

Góly: 33. Cazorla, 61. Rossi - 82. Derdyiok (vlastný), rozhodoval: Kuipers (Hol.)

prvý zápas 3:2, postúpil Villarreal