19. etapa: Embrun - Salon-de-Provence | Sledujte naživo
V najdlhšej etape majú šancu na triumf šprintéri, dvaja jazdci odstúpili

Atletický manažér Juck: Bolt vie, že sme ho chceli už ako zelenáča

Stíha niekoľko zamestnaní - manažér, organizátor, štatistik, komentátor aj žurnalista. Napriek tomu ho nikdy nevidno v zhone. Glen Mills, tréner Usaina Bolta, ho požiadal, aby organizátorsky zabezpečoval štarty jeho troch bežeckých zverencov na štvorstovk

Alfons Juck s Usainom Boltom po jeho vlaňajšom prílete do Ostravy.(Zdroj: MFDNES, Adolf Horsinka)

Stíha niekoľko zložitých zamestnaní - manažér, organizátor, štatistik, stále aj komentátor a píšuci žurnalista. Napriek tomu ho nikdy nevidno v zhone. Už prevažuje manažérstvo. Celosvetovo. Glen Mills, tréner Usaina Bolta, ho požiadal, aby organizátorsky zabezpečoval štarty jeho troch bežeckých zverencov na štvorstovke. ALFONS JUCK.

Jamajský šprintér Usain Bolt príde do Ostravy (31. 5.) piatykrát. Ide len o schopnosť ho zaplatiť alebo aj o iné faktory?
„Financie sú základom, ale tie majú aj ostatní v mítingovej špičke. Ide o to, ako sa atlét na pretekoch cíti, aké si odnesie spomienky. Osobné vzťahy tiež hrajú úlohu."

Bolt bežal v Ostrave v roku 2006 ako juniorský svetový rekordér na 200 m. O dva roky ste jeho štart dohodli ešte predtým, ako utvoril svetový rekord na stovku. Môže takáto predvídavosť ovplyvniť atléta pri rokovaniach o štarte?
„Určite áno, Usain si uvedomuje, že sme ho chceli už ako juniora a aj v časoch, keď mu to až tak nešlo. Pozvali sme ho už v roku 2004, no zranil sa."

Koľko ste zaplatili za Bolta v rokoch 2006 a 2008?
„Nemôžem to povedať, ale malo to stúpajúcu tendenciu. Za rok 2006 minimum, v roku 2008 sme sa skutočne dohodli ešte skôr, než zabehol svetový rekord a, samozrejme, dávno pred olympiádou. V rokoch 2009, 2010 a 2011 sú sumy približne rovnaké."

Štart Bolta vraj stojí okolo 300-tisíc amerických dolárov. Ide o fixnú sumu alebo v prípade „sympatickejšieho mítingu" môže byť o niečo nižšia?
„Všetko je možné, ale o tomto sa nehovorí. Myslím, že v Európe štartuje všade približne za rovnakú sumu. Ale viem si predstaviť, že taký domáci Kingston zaplatí menej."

Ako prišlo k vašej spolupráci s Boltovým trénerom Glenom Millsom?
„Bola to náhoda. Vytypoval som si pre manažérsku spoluprácu jamajského juniorského rekordéra na 400 metrov prekážky Josefa Robertsona. V čase, keď sme už spolupracovali, zmenil trénera. A Mills po čase pridal ďalších dvoch (Edino Steele, štvorstovkár a Markino Buckley, prekážkar na štvorstovku). So slávnym trénerom som mal viac osobných rokovaní."

Mills je približne sedemdesiatnik pôsobiaci skôr ako vedec, ktorý nerád opúšťa Kingston. Stretli ste sa osobne? Aký je?
„Naozaj je vekom už starší, pôsobí pokojným dojmom. Viem si predstaviť, že je akoby otcom pre mnohé mladé jamajské talenty. Má skôr sklon vnímať všetko pozitívne a s úsmevom."

Na mítingoch, ktoré organizujete, je „verných Boltov" viac. Švédsky výškarský olympijský víťaz Stefan Holm bol v Banskej Bystrici päťkrát, chorvátska majsterka sveta Blanka Vlašičová štyrikrát. Holm sa na dubnickom Atletickom moste dokonca lúčil s kariérou. Na Slovensku často štartuje kubánsky svetový rekordér na 110 m prek. Dayron Robles. Sú to „prípady po známosti" alebo si tak veľmi obľúbili našu krajinu?
„Skôr osobné vzťahy, priateľstvo. Niečo také sa utvára napríklad aj s ruským výškarom Ivanom Uchovom či ďalším senzačným jamajským šprintérom Asafom Powellom."

Veríte, že na Slovensku vznikne, obnoví sa alebo rozrastie niektorý míting tak, že sa približne vyrovná Ostrave?
„Doma mi hovoria, že som skôr pesimista. Ale v atletike som možno niekedy až prehnaný optimista, takže áno. Verím tomu. V Dubnici sa už vytvára solídna tradícia. Len získať veľkého partnera do názvu mítingu a všeličo bude možné."

Výkony na halovom mítingu v Banskej Bystrici aj jesennom Moste v Dubnici nad Váhom sú neraz svetové. Zhruba koľkonásobne má Dubnica nižší rozpočet ako Ostrava či Záhreb a Banská Bystrica v porovnaní s výškarským podujatím v nemeckom Arnstadte?
„Skúsme takto: Banská Bystrica mala zhruba 40-tisíc eur, kým Arnstadt 140-tisíc. Záhreb má asi 700-tisíc, Dubnica asi 150-tisíc, Ostrava vyše milióna eur. A rozdiely vo výkonoch až takéto veľké nie sú. Sú tam viaceré faktory. Ide napríklad aj o to, ako čo najlepšie využiť zdroje, ktoré sú k dispozícii."

Kto môže v súčasnej krízovej situácii v našom športe najreálnejšie pomôcť atletike - štát, mesto, región, sponzor?
„Všetci. Štát chce veľké podujatia na našom území. Mestu a regiónu by malo ísť o zvyšovanie imidžu. Napríklad investor sa rozhoduje medzi dvoma regiónmi a teoreticky istú úlohu môže zohrať aj fakt, že región A sa môže pochváliť svetovým podujatím, a región B nie. Pre sponzora je to propagácia. Vlastným zamestnancom pribudnú pozitívne pocity. Strávia príjemnú nedeľu s atletickými hviezdami, ktoré dovtedy videli len na televíznej obrazovke."

Aj slovenskí atléti patriaci do svetovej špičky ťažko hľadajú sponzora. V čom je problém?
„Myslím si, že sa blýska na lepšie časy. V tomto čase rokujem s potenciálnymi spon〜zormi pre Libora Charfreitaga a Danku Velďákovú. Je to v celkovom nie najpriaznivejšom povedomí Slovenska k atletike a vôbec smerom k športu. Aj v tomto som optimista a verím, že sa to zlepší."

V atletike ste už odmlada boli esom medzi štatistikmi a komentátormi. Pôsobíte pokojne, solídne i skromne. Ako sa to zlučuje s prácou manažéra, v ktorej treba ostré lakte pri rokovaniach?
„Už sa musím viac včleňovať medzi manažérov a organizátorov, takže novinárske 'úlety' asi budem obmedzovať. Ale keby sa niekedy STV vrátila k atletike, tak by som určite rád komentoval nejakú svetovú atletiku alebo olympijské hry ako všetky od roku 1996. Niekedy mi ostré lakte a neúprosná konkurencia nesedia. Snažím sa vytvoriť si cestičku niekde medzi tým."

Je pre vás výhodou, že sa s atlétom po úspechu často stretávate, robiac bleskové rozhovory ako prvý?
„Určite áno, ale niekedy to môže vytvárať aj zmätok v myslení atléta. Na jednej strane som niekto, kto ho pozýva na veľký míting, na druhej upracovaný mediálny človek v mixzóne. Nie vždy to zapadá do seba. Ale principiálne väčšinu svetovej atleticky špičky poznám osobne."

Na MS 2009 v Berlíne vám hodinu pred štartom stovky cinkla esemeska: „Cítim sa dobre. Usain Bolt." Jamajčana dobre poznáte. Aký je to chlap?
„Ako sa vraví, je svoj. Supertalent, ten však treba strážiť, rozvíjať, usmerňovať. Teraz už sám vie, že ak chce byť legendou, iná cesta nie je. Do roku 2008 mu to jasné nebolo. Usain je pohodový, väčšinou veselý, má zmysel pre žart. Vlani v Ostrave pri slávnostnom otvorení mal ísť ako vyvrcholenie posledný do automobilu na prehliadku hviezd. V tej chvíli som do mikrofónu povedal, tak už dosť, už tu nikoho nemáme a pozeral som sa iným smerom. Hneď pochopil a s úsmevom sa rozbehol do auta."

Ostravský míting a bratislavské preteky, familiárne nazývané pétéeska, boli niekedy dvojičky. V deväťdesiatych rokoch však mala problémy Ostrava a neskôr zasa Bratislava. Mohol tento fakt prihrať Ostrave?
„Nie, to s tým nemalo nič spoločné. Len pre mňa. Slovnaft skončil v roku 1998 a míting len postupne strácal lesk. Napríklad v rokoch 1999 alebo 2000 bolo obsadenie ešte celkom slušné. V tom období aj Ostrava tápala. Až príchodom agentúr Česká Sportovní a TK PLUS Prostějov v roku 2001 sa začala nová éra Zlatej tretry. Na rok 2002 ma už oslovili a v roku 2003 sme už mali za sebou veľkolepý vstup do vtedajšej IAAF Super Grand Prix."

Atléti majú pevné alebo pohyblivé sadzby?
„Diamantová liga a IAAF World Challenge majú predpísané prémie za umiestnenie od IAAF (svetová atletická federácia). Všetko ostatné je na individuálnej dohode."

Vlašičová dostane rovnako za štart v Ostrave a v Banskej Bystrici?
„Nie, hala je menej ako vonku. Špecializovaný míting je menej ako veľký míting na dráhe, navyše kategórie IAAF. Ale keby sme porovnali Banskú Bystricu a Dubnicu, tak by to bolo oveľa bližšie k sebe. Na druhej strane platí, že čím lepší atlét, tým je jeho cena bez ohľadu na typ mítingu stabilizovanejšia."

Kam sa dá podľa zárobkov zaradiť atletika? Iste za futbal, golf, tenis, hokej, baseball, basketbal. Je trebárs pred zjazdovým lyžovaním alebo plávaním? Zarobí viac Bolt alebo Michael Phelps?
„Atletika je určite pred lyžovaním alebo plávaním. Bolt zarobí viac ako Phelps, to je isté. Na druhej strane si treba uvedomiť, že medzi Boltom a ostatnými atlétmi je v tomto veľký rozdiel."

Akú výkonnosť musí dosiahnuť atlét, aby mu na mítingu so zvučnejším menom dali aj štartovné?
„Mal by byť medailistom na svetovom fóre."

Koľkí Slováci patria medzi žiadaných aj so štartovným?
„Dnes by sme tak mohli hodnotiť len Libora Charfreitaga. Uvidíme, ako sa trh zachová v súvislosti s návratom Martiny Hrašnovej."

Alfons Juck

Bratislavčan Alfons Juck (49) je absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu UK v kombinácii so žurnalistikou. Od roku 1994 začal postupne manažovať atlétov zo Slovensku, Česka, ale aj z Kanady, USA i Jamajky.

Prvou jeho „klientkou" bola majsterka sveta v trojskoku (1997) Češka Šárka Kašpárková. Manažoval českého Atléta storočia Jana Železného, poľskú olympijskú víťazku (2000), už zosnulú Kamilu Skolimowskú.

Manažuje svetového rekordéra v desaťboji Romana Šebrleho. Zo Slovákov má napríklad majstra Európy v hode kladivom Libora Charfreitaga, skokanské sestry Danu a Janu Velďákové, bežkyňu Luciu Klocovú a mnohých ďalších.

Je otcom šiestich synov a dvoch dcér (od 9 do 25 rokov), 9-ročný syn Jozef je futbalovým talentom. V lige bratislavských prípraviek (klub Domino) je najlepším strelcom.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 8 277
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 8 035
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 402
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 262
 5. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 265
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 118
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 636
 8. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 1 210
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 199
 10. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 877

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Ako sa pije a žije v banskom kraji, keď bane miznú

Tak ich tu vnímajú. Ako náletové buriny, ktoré sa uchytili v pustnúcom baníckom kraji.

KOMENTÁRE

Danko ukazuje ďalšie svoje limity

U Danka sa hrdosť stratila v bozkoch na výložkách.

Neprehliadnite tiež

Rybáriková získala ocenenie Prelom mesiaca WTA

Slovenská tenistka získala v hlasovaní 74 percent hlasov.

Hrbatý bol lepší ako Federer

Slovák a Švajčiar boli veľkí kamaráti. Do veľkého tenisu vstupovali naraz, hrali spolu aj štvorhru

Túžim sa dostať do finále, tvrdí Nagy pred MS

Na svetovom šampionáte sa predstaví sedem plavcov.