Chaos na jeruzalemskom maratóne

SITA|25. mar 2011 o 14:18

Piatkový historicky prvý maratón v Jeruzaleme sa skončil menším chaosom, keď víťaz Raymond Kipkoech z Kene potom ako zle odbočil, prebehol cieľom polmaratónu.

JERUZALEM.

Napriek tomu ho organizátori uznali za víťaza, keďže podľa elektronickej časomiery prebehol stanovenú trať v najrýchlejšom čase 2:24:44 h. Nie je jasné, ako sa R. Kipkoech objavil vo finiši v cieli polmaratónu, záver oboch dištancií však viedol niekoľko blokov po rovnakej trati.

Na trať vedúcu ulicami jeruzalemského starého mesta, no aj cez biblickú Olivovú horu, sa vydalo 10 000 bežcov. Deväťtisíc z nich boli Izraelčanov, medzi nimi aj 2000 príslušníkov tamojšej armády, tisícka bežcov bola zo zahraničia.

Maratón sa niesol v tieni stredajšieho bombového útoku na jeruzalemskej autobusovej stanici, pri ktorom zahynul britský študent a 30 ľudí sa zranilo. Starosta Jeruzalema Nir Barkat odmietol návrh bezpečnostných síl maratón zrušiť:

"Keď sa teroristi pokúšajú narušiť náš bežný život, najlepšie je čo najrýchlejšie sa vrátiť k normálnemu životu. Jeruzalem beh nezruší." Maratón musel čeliť aj bojkotu zo strany Palestínčanov.