AKTUALIZOVANÉ 19:52

Košice zdolali Banskú Bystricu 2:1, Senica vyhrala v Prešove

V 24. kole Corgoň ligy si poradili futbalisti Košíc s Banskou Bystricou 2:1, v Dubnici sa zrodila bezgólová remíza.

Peter Petráš (vľavo) a Seničan Filip Lukšík.(Zdroj: TASR)

12. Dubnica 24 4 8 12 15:38 20

Pozn.: v tabuľke nie je započítaný duel Žilina - Slovan, ktorý hlavný arbiter Chmura predčasne pre vbehnutie fanúšika na trávnik v 90. min a inzultáciu čiarového rozhodcu Slyška

V Dubnici góly nepadali

Domáci ešte na jar nevyhrali a práve zisk troch bodov je pre nich jediným receptom na poskočenie v tabuľke. Snaha bola v prvej polovici na gól málo. Skóre sa usilovali otvoriť J. Zápotoka a Kuzma, pozorná obrana však zdobila Ružomberok. V 28. minúte Polách vybojoval loptu, Bruško mal čas si ju na ľavačku pripraviť, ale strelil vedľa. Vzápätí pálil nad J. Zápotoka a ešte horšie to bolo s pokusom Šuleka.

Aktívny súper robil domácim problémy, dubnická hra mala typické príznaky mužstva pod tlakom. V 39. minúte prestrelil nad aj skúsený Polách, ktorý z Dubničanov doteraz dal ako jediný dva góly.

V druhom polčase bolo treba hrať miestami vabank, o čo sa pokúšali najmä domáci, ale paradoxne sa hra darila viac hosťom. Lepšie pokrývali priestor a nedali Dubničanom veľa šancí. V 61. minúte zakončil vedľa Chovanec, v 66. strela Polácha našla presne brankára Hrdličku.

Hre pomohli striedania, hlavne v zostave hostí, prínosom boli Hoferica s Jakšičom, ale aj u domácich bolo cítiť snaživého Grabeža. V 85. minúte Tomáč Zápotoka vyslal na Hrdličku tréningovú strelu, potom nedosiahol na sľubný center od Grabeža. Vavríka zablokoval Kostelný a tak sa v Dubnici zrodila len bezgólová remíza, ktorá domácim veľa nerieši.

MFK Dubnica - MFK Ružomberok 0:0

Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Gallo, Ďubek (obaja Ružomberok), 1970 divákov

Dubnica: Kováč - Ižvolt, Nosek, Trousil, Šulek - J. Vavrík - M. Kuzma (69. T. Zápotoka), Bruško (46. Grabež), Polách, J. Zápotoka - Porázik (80. Augustíni)

Ružomberok: Hrdlička - Gallo, J. Maslo, Kostelný, P. Maslo - Sivčevič - Ďubek, Blažič (76. Kováč), Kotora (46. Jakšič), Chovanec - Lovás (46. Hoferica)

Hodnotenia trénerov:

Peter Gergely, tréner Dubnice: "Hostia hrali dobre v obrane. Nedokázali sme využiť šance, ani veľké množstvo štandardných situácií. Záver zápasu bol z našej strany veľmi nervózny. Bez gólu sa vyhrať nedá, remíza je pre nás skôr ďalší krok dozadu."

Ladislav Jurkemik, tréner Ružomberka: "Dubnica sa po posilnení prezentuje kvalitnou hrou, pripravili sme sa na to, že jej musíme zobrať priestor, eliminovať narážačky. To sa podarilo a mali sme aj možnosti skórovať. V druhej polovici sme sa vyrovnali s nakopávanými loptami, remíza je spravodlivá a bod pre nás zlatý."

Späť na začiatok článku

Bystričania prehrali v Košiciach

V košickom Čermeli začali aktívnejšie domáci, ktorí sa peknou kombinačnou hrou snažili dostať pred banskobystrickú bránu. Hostia dobre bránili a po zisku lopty okamžite vyrážali do rýchlych brejkov. V 9. minúte si však nedali pozor na prihrávku za obrannú líniu, na ktorú si dobre nabehol Juhar, ale zvnútra šestnástky namieril iba tesne vedľa Borošovej brány.

Po tomto momente sa prebudili i hostia a o štyri minúty sa v dobrej streleckej pozícii ocitol Prekop, no v poslednej chvíli jeho strelu zblokoval jeden z košických zadákov. V ďalšom priebehu sa hra vyrovnala a diváci sledovali "medzišestnástkový" futbal s množstvom nepresností.

Päť minút pred koncom prvého polčasu si Košičania vypracovali viacero príležitostí, ale Viazanko a Juhar nedokázali dobré prihrávky pretaviť v úvodný gól. Napokon sa to v 45. minúte podarilo Matičovi, ktorý zužitkoval Juharovu prihrávku a z otočky nedal Ďurčovi šancu.

Do druhého dejstva vstúpili lepšie žlto-modrí, keď Kuzma z priameho kopu tesne spoza šestnástky zvýšil na 2:0. Technickou strelou k pravej žrdi nechal hosťujúceho gólmana v úlohe štatistu. Domáci pokračovali v tlaku a v 56. minúte vybojoval vpredu loptu Juhar, tá sa dostala ku Škutkovi, no ten napálil iba priamo do Ďurča. Táto spolupráca sa zopakovala o pár sekúnd neskôr, avšak Škutka hlavou opäť našiel iba ruky bystrického brankára.

Hra sa otvorila a útoky sa prelievali zo strany na stranu, ale bez patričného zakončenia. Všetko mohol zmeniť v 66. minúte striedajúci Diaby, z jeho strelou zvnútra šestnástky si brankár hostí poradil. Bystričania sa snažili spraviť niečo s výsledkom, ale defenzíva súpera si dávala pozor až do 87. minúty, keď sa po rohovom kope presadil hlavou Jakubko. Košice si už víťazstvo nenechali ujsť a tešili sa so zisku troch bodov.

MFK Košice - Dukla Banská Bystrica 2:1 (1:0)

Góly: 45. Matič, 49. Kuzma - 87. Jakubko. Rozhodoval: Trutz, ŽK: Tofiloski, Diaby - Hesek, Pančík, 982 divákov

Košice: Tofiloski - Tóth, Dobias, Cicman, Čonka - Kuzma, Šinglár - Juhar (64. Diaby), Matič (85. Ujčík), Viazanko - Škutka (76. Karaš)

Banská Bystrica: Boroš (26. Ďurčo) - Pleva, Kupčík, Poljovka, Hučko - Pančík, Pečovský, Prekop, Brašeň (46. Johancsik) - Hesek (56. Považanec), Jakubko

Štefan Tarkovič, tréner Košíc: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas, najmä po sérii troch prehraných stretnutí so skóre 0:7. V tomto dueli sme sa prezentovali aktívnou útočnou hrou, ale nepremenili sme veľa šancí. Keby sme viedli 3:0 zápas by sa bol ináč vyvíjal, teda v náš prospech a boli by sme pokojní. Napokon z toho bola dráma."

Štefan Zaťko, tréner Dukly: "Blahoželám domácim k zaslúženému víťazstvu. Dnes sme ťahali za kratší koniec. Hráči boli málo aktívni, hrali nedôrazne a pasívne. Som z toho veľmi sklamaný."

Senica vezie z Prešova víťazstvo

Od úvodu stretnutia sa hral vyrovnaný futbal. Obe mužstvá sa zo začiatku len ťažko dostavali do šancí a hralo sa prevažne medzi šestnástkami. Prvú šancu mali na kopačke v 20. min domáci, keď po Heidenreichovom priamom kope zachraňoval pred Krajníkom reflexívne Bolek. O tri minúty neskôr zahrával priamy kop Heidenreich a Bolek končekmi prstov vytlačil loptu zo šibenice na rohový kop. Vzápätí Čepova hlavička len tesne minula ľavú žrď senickej bránky.

Zápas naberal na tempe a diváci videli kvalitný futbal. V 30. min sa dostával do šance hosťujúci Diviš, ktorý prudkou strelou trafil len Pláničku v bránke Tatrana. Hneď z protiútoku mal gól na kopačke Papaj, ale jeho bomba letela nad svätyňu Senice. V 39. min to na druhej strane skúšal Piroska, ale jeho delovka išla nad brvno Pláničkovej bránky.

Kvalitný zápas pokračoval aj po prestávke. Tatran mal prevahu. V 48. min spálil domácu tutovku Krajník, keď si vyskočil najvyššie na Vršajovičov center, ale jeho hlavička minula pravú žrď. V 50. min trestuhodne zahodil ďalšiu tutovku Vršajevič, keď zoči-voči Bolekovi minul svätyňu Senice.

V 54. min spálil Meszároš už v poradi tretiu tutovku Tatrana, keď v trme-vrme nedopravil loptu do siete. Nedáš-dostaneš sa potvrdilo v 61. min, keď z priameho kopu trafil Piroska a bolo 1:0 v prospech hostí. Prešovčanov to zaskočilo a jeho tlak opadol. V 81. min po Mackovom rohovom kope mohol vyrovnať opäť Krajník, ale Bolek jeho hlavičku vytlačil mimo svojej bránky. Senica si napokon z Prešova odviezla všetky tri body.

1. FC Tatran Prešov - FK Senica 0:1 (0:0)

Gól: 61. Piroska, ŽK: 89. Farbák - 18. Lukšík, 89. Bolinha, 90.+ Jar. Diviš, rozhodovali: Fajčík - Balko, E. Weiss, 2130 divákov

Prešov: Plánička - P. Petráš, Farbák, Čep, Heidenreich - Piter-Bučko, Krajník - Papaj (71. Macko), Katona (79. M. Vyskočil), Vršajevič - Meszároš (64. Žůrek)

Senica: Bolek - Gorosito, R. Pillár, J. Gajdošík, Lukšík - Strnad - Jaroslav Diviš, T. Kóňa, Piroska (90. V. Gajdoš, M. Poliaček (59. Bolinha) - O. Smetana (75. Hošek)

Hodnotenie trénerov:

Ladislav Pecko, tréner Tatrana: "Ťažko sa mi po takomto zápase hovorí, že sme ho išli vyhrať a že sme v ňom hrali dobre, keď tri body získal súper. Jediné pozitívum, o ktorom sa môžem zmieniť je, že máme na čom stavať. Ak takýto výkon zopakujeme aj v ďalších zápasoch, určite nebudeme ďaleko k úspešným výsledkom."

Stanislav Griga, tréner Senice: "Potvrdilo sa, že Prešov je doma kvalitným mužstvom. Naše víťazstvo je vydreté a šťastné. Priznám sa, že ťažko by sme otáčali vývoj zápasu, keby domáci išli hoci iba do jednogólového vedenia. Po takomto priebehu si musíme všetci toto víťazstvo veľmi ceniť."

Nitra vyhrala v Dunajskej Strede

V 26. minúte zápasu v Dunajskej Strede obrancovia DAC otáľali s odkopom lopty a dezorientovaného Novotu prekvapil Kolár, ktorý poslal svoj tím do vedenia. O minútu neskôr sa v polovici ihriska zrazili dvaja domáci hráči, k lopte sa dostal reprezentant do 21 rokov Mikuš a zvýšil vedenie svojho tímu.

V 36. minúte striedajúci Melinho využil svoj prvý dotyk s loptou a prízemnou strelou k pravej žrdi sa postaral o kontaktný gól. Domáci zvýšili úsilie v snahe aspoň vyrovnať. Šance Matůša, Híleka, Oberta či Melinha však ovocie nepriniesli a tak sa z víťazstva tešili hostia.

DAC 1904 Dunajská Streda - FC Nitra 1:2 (1:2)

Góly: 36. Melinho - 26. Kolár, 27. Mikuš. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Hílek, Matůš - Kolár, 2937 divákov

Dunajská Streda: Novota - Obert, Hrabáč, R. Konečný, P. Ďurica (34. Melinho) - Helísek (71. Kadlec), Hílek, Boay, Hassan (37. N'kendo) - Matůš, Tomčák

Nitra: Hroššo - Kaspřák, Martin Tóth, Harbulák, I. Kotora - M. Král (78. Kolmokov) - Kolár, Šimončič, Schulmeister (73. R. Sloboda), Zelenický (83. Glenda) - Mikuš

Mikuláš Radványi, tréner DAC-u: "Najmä obrana bola veľmi nedôrazná. Dostali sme prvý školácky gól, keď sa nedohodol brankár s obrancom. Nasledoval druhý, keď sme nezachytili útok po ľavej strane. Dali sme síce kontaktný gól, pokúšali sa hrať nátlakovú hru, ale chýbal dôraz v 16-tke. Všetci hráči hrali pod svoje možnosti. Musím nájsť príčiny, prečo tomu tak bolo."

Cyril Stachura, tréner Nitry: "Na zápas sme sa dobre pripravili. Vedeli sme, že Dunajská je doma silná a preto sme chceli hrať aktívne dopredu, čo sa nám najmä spočiatku darilo. Potom ako sme dali dva góly, súper prestriedal, na ihrisko prišli kvalitní hráči a prevzali iniciatívu. Po zmene strán sme však týchto hráčov dokázali eliminovať."

Spartak nedal v Zlatých Moravciach ani gól

Od úvodných minút bojovného stretnutia sa hra niesla prevažne v réžii domácich. V 9. min prišla pekná akcia po osi Candrák - Pavlenda - Pavelka a vo vyloženej šanci sa ocitol Kuračka, ale z dvoch metrov trestuhodne prestrelil. V 11. min nastal závar v pokutovom území Spartaka, v poslednej chvíli hasil pred nabiehajúcim Kuračkom Čarnota.

V 36. min Koro Kone poslal prízemný center do malého vápna nabiehajúcemu Bicákovi, no tomu chýbal mu krok pred prázdnu bránku. V 39. min spravil Machovec chybu pred pokutovým územím, k lopte sa dostal Hruška a ako na zlatom podnose ponúkol tutovku Candrákovi, ktorý do prázdnej bránky s prehľadom otvoril gólový účet stretnutia - 1:0.

V závere prvého dejstva našiel Candrák v pokutovom území Pavelku, jeho strelu však v poslednej chvíli vyrazil Raška.

Aj úvodné minúty druhého dejstva patrili domácim. V 49. min bol na hranici pokutového územia faulovaný Hruška, ktorý z následného priameho kopu len tesne minul Raškovu bránku. V 54. min rozohral Kuračka rohový kop, lopta sa dostala na Candrákovu hlavu, ten mieril tesne vedľa vzdialenejšej žrde. Spartakovci pohrozili v 75. min, keď Bicák posunul Koro Konemu, jeho strela však bola pre Kuciaka lahôdkou.

Skóre sa mohlo meniť v 80. min, keď Babicovu gólovú strelu z bránkovej čiary odvrátil Kaščák. Ďalšiu parádnu akciu vymyslel v 84. min Žilák, ktorý vysnul Orávika, jeho prudkú strelu vyrazil Raška na roh.

V závere sa hostia snažili aspoň vyrovnať, ale strelecké pokusy Kaščáka a Coimbru mali od gólu ďaleko. V záverečnej minúte to vrelo v pokutovom území Spartaka, Kuračkovu strelu Raška vyrazil, následná hlavička Orávika skončila na žrdi a Babicovu technickú strelu reflexívne odvrátil trnavský gólman.

FC ViOn Zlaté Moravce - FC Spartak Trnava 1:0 (1:0)

Gól: 39. A. Candrák, ŽK: 20. Pavol Majerník - 19. P. Čarnota, 48. Coimbra, 62. M. Kaščák, rozhodujú: Perašín - R. Sluk, Vorel, 3284 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník, Chren - Pavlovič - A. Candrák (78. Orávik), M. Babic, Kuračka, M. Hruška (66. Žilák) - Pavelka (75. Brčák)

Trnava: Raška - P. Čarnota, Diallo, Gross, Coimbra - Machovec (63. Procházka) - Koro Kone, M. Kaščák, L. Kováč (25. J. Petráš), Bicák (78. Wellington) - Tomaček

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Zápas mal veľmi slušnú športovú a aj spoločenskú úroveň. Sme radi, že sme s Trnavou neprehrali tretíkrát v tejto sezóne. Chlapci nechali na ihrisku srdce. Ujali sme sa vedenia a mohli sme pridať aj ďalší gól. Napokon sme s víťazstvom veľmi spokojní."

Peter Zelenský (tréner Trnavy): "Prišli sme do Zlatých Moraviec s odhodlaním získať nejaké body, to nám však vydržalo asi 10 minút. Nabádal som hráčov, aby hrali po zemi, napriek tomu sme hrali len na nakopávané lopty. Sklamali ma najmä skúsení hráči, na ktorých som sa spoliehal."