Žiline hrozí kontumácia 0:3 so Slovanom

Za inzultáciu rozhodcu na hracej ploche v piatkovom zápase Žilina – Slovan môže riadiaci orgán súťaže skontumovať zápas.

Zápas Žilina - Slovan sa nedohral.(Zdroj: SITA)
Zažite súboj gigantov FC Barcelona - Real na vlastnej koži >>

BRATISLAVA. Podľa slovenských futbalových noriem ak príde na hracej ploche k inzultácii rozhodcu, môže sa mužstvo potrestať kontumačným výsledkom. Konštatuje sa to v článku 100 súťažného poriadku.

Disciplinárna komisia má síce tiež právo odobrať tímu body, kompetenciu skontumovať stretnutie však ponecháva riadiacemu orgánu súťaže, a ním je Únia ligových klubov.

Disciplinárna komisia môže na základe svojho disciplinárneho poriadku uložiť za inzultáciu peňažnú pokutu klubu, uzavretie ihriska na 1 – 3 súťažné zápasy tímu, a urobiť ďalšie opatrenia, aby sa zamedzilo opakovaniu (Príloha 2 ).

Inzultácie a kontumácie

V Corgoň lige už skontumovali zápas pre inzultáciu rozhodcu zo strany domáceho fanúšika, hoci sa udiala až po riadnom ukončení duelu. V stretnutí 21. kola ročníka 1995/1996 medzi Spartakom Trnava a Humenným domáci divák udrel pri odchode z ihriska rozhodcu Vladimíra Mušáka.

Hráči Ján Gabriel a Jaroslav Hrabal napadli v útrobách štadióna brankára hostí Juraja Bučeka. Počas zápasu dopadli na ihrisko kamene i fľaše. Ligová komisia skontumovala zápas s výsledkom 3:0 pre Humenné.

Po sezóne 1994/1995 odrátali Lokomotíve Košice tri body za to, že jej tréner Ján Kozák po zápase strčil rozhodcu Antona Stredáka do sklenenej výplne dverí.

Po sezóne 1999/2000 prišlo tiež o tri body Humenné, keď prezident klubu Dušan Kapráľ inzultoval asistenta rozhodcu po dueli s bratislavským Slovanom.

V Nemecku tiež nedohrali

Nedohrané zápasy pre inzultáciu alebo iné zavinenia usporiadateľa sa končia takmer isto kontumáciou. Inou vecou sú zásahy vyššej moci – počasie, terén, výpadok elektrického prúdu, závažná technická udalosť. Svedčí o tom aj viacero prípadov ešte z čias československej federálnej ligy.

Prvého apríla sa nedohral ani zápas bundesligy St. Pauli – Schalke. Hlavný rozhodca ho predčasne ukončil v 88. minúte po tom, ako jeden z domácich fanúšikov hodil na asistenta rozhodcu papierový pohár s pivom.

V Corgoň lige sa do uplynulého piatka nedohral jediný zápas. Bolo to 9. mája 2009 v stretnutí 28. kola Nitra – Trnava. V 31. min ho rozhodca Pavol Šipoš ukončil po tom, ako na ihrisko doletela svetlica. Už v 14. min prerušil hru pre hádzanie delobuchov. Zápas opakovali bez divákov.

Kontumácie
Federálna liga
  • Rok: 1968 Trnava - Slovan. Po góle hostí v 29. min diváci prelomili bariéru a vnikli na ihrisko. Rozhodca zápas prerušil a potom ukončil. Slovan vyhral kontumačne.
  • Rok 1968: Trnava - Dukla Praha. Po tom, čo Adamec v 87. minúte premenil penaltu na 1:0, hostia na protest odišli z ihriska. Trnava vyhrala kontumačne.
  • Rok 1975: Nitra - Sparta.Jedenásť minút pred koncom za stavu 1:2 kameň hodený z tribúny zasiahol postranného rozhodcu Čejku. Sparta vyhrala kontumačne.
  • Rok 1991: D. Streda - Inter. Sedem minút pred koncom za stavu 0:1 divák inzultoval rozhodcu Zvoniča. Inter vyhral kontumačne.