Košice vyhrali v Poprade 6:1 a sú krok od titulu

Vladimír Dravecký strieľa štvrtý gól Košíc.
Vladimír Dravecký strieľa štvrtý gól Košíc. (Autor: TASR)
Sportnet|4. apr 2011 o 17:42

Hokejistom Popradu sa v nedeľu podarilo prvýkrát zdolať vo finále Košice a znížili stav série na 1:2. Dnes môžu zverenci trénera Jána Jaška sériu vyrovnať v druhom domácom stretnutí.

Košickí hokejisti vyhrali druhý zápas na ľade Popradu a už vo štvrtok môžu rozhodnúť o zisku tretieho titulu v rade. Po štyroch zápasoch vedú vo finálovej sérii 3:1 na zápasy.

Štvrtý finálový zápas

Poprad - Košice

1:6

(0:2, 1:2, 0:2)

stav série 1:3

Góly: 27. Lundberg (Wanvig, Rapáč) - 2. Zálešák, 14. Michel Miklík (Kristek, Vorel), 26. Michel Miklík (J. Tabaček, Homer), 26. Dravecký (S. Gron, Homer), 43. Gron (Fabuš, Deyl), 45. Kristek (Šeda)

Zostavy:

Poprad: Lipovský - J. Brejčák, Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kramár, Rogers, Kasík - Škovira, Lundberg, Kuľha - Svitana, Kmiť, Kroták - Rapáč, Klouda, Wanvig - Vandas, Mlynarovič, Paločko

Košice: Hudáček - Tabaček, Homer, Grman, Šeda, Šterbák, Deyl, Slimák - Miklík, Kristek, Vorel - Fabuš, Gron, Bartoš - Dravecký, Zálešák, Pašek - Baláž, Frolík, Jenčík

Po zápase:

Jan Jaško (tréner Popradu): "Dnes sme nemali svoj deň. Urobili sme príliš veľa chýb a v ďalších dueloch sa to nesmie opakovať. Po hektickom závere stretnutia musíme schladiť hlavy, dať sa po psychickej stránke do poriadku a pripraviť sa na zápas v košickej Steel aréne."

Rostislav Čada (tréner Košíc): "V dnešnom súboji sme hrali veľmi dobre v obrane. Nechýbal nám pohyb, čo bolo základom nášho úspechu. Dostávali sme sa do rýchlych protiútokov, mali sme tlak a vyšli nám aj presilovky. Som spokojný s predvedenou hrou aj s konečným výsledkom."

((video))

Michel Miklík: "Dnes to bol úplne iný zápas ako v nedeľu. Oveľa lepšie sme korčuľovali, hrali sme koncentrovane a Popradčanov sme k ničomu nepustili. Veľmi nám pomohol rýchly gól už v 2. min. Som rád, že som potom aj ja dvoma gólmi prispel k cennému víťazstvu. Myslím si, že o našom triumfe sa rozhodlo už v druhej tretine, keď sme viedli 4:0."

Július Hudáček: "Dnes sme hrali úplne inak ako v nedeľu, od prvých minút vysoko koncentrovane. Samozrejme, pomohol nám rýchly gól Mira Zálešáka ako aj to, že sme ustáli popradskú presilovku piatich proti trom," skonštatoval si mladý brankár. Záver bol zbytočne nervózny. Vyplynulo to zrejme z toho, že domáci už nevedeli, čo na nás vymyslieť. Viaceré zákroky najmä v podaní štvrtého útoku Popradu boli za hranicou."

3. TRETINA

60. min. - Kuľha prihral Škovirovi, ale toho veĺmi dobrým sklzom zastavil Hudáček.

58. min. - Paločko poslal na zem brankára Hudáčka, ktorý zbytočne vykorčuľoval z bránky po tom ako Rapáč s Paločkom atakovali tvrdo Slimáka. Následne sa strhla hromadná bitka. Rozhodcovia udelili osobné tresty ďalším hráčom. Poprad ešte dostal šancu na presilovku.

55. min. - Zverenci trénera Rostislava Čadu pokračovali v miernom tempe presilovú hru, ktorú napokon nevyužili.

53. min. - Košice mali počase dlhej štvorminútovej presilovky viacero šancí. Po dvoch minútach si vynútili ďalší faul, keď išel na trestnú lavicu za sekanie Brejčák. Hostia dostali príležitosť dvoch minút vo výhode päť na tri.

51. min. - Popradčania mali viacero šancí, ale Hudáček bezpečne zakročil. Opäť sa vylučovalo, Wanvig dostal dve plus dve a osobný desaťminútový trest.

50. min. - Krátky úsek trestov neskončil ani desať minút pred koncom, keď fauloval Homer.

49. min. - Nedisciplinovane hral aj Dravecký, ktorý oslabil svoj tím. Krátko na to Kuľha krosčekoval Deyla a odišiel na trestnú lavicu.

48. min. - V hre štyroch proti štyrom pekne vystrelil Šeda, ale Melicherčík bol pozorný.

47. min. - Miklík šiel na trestnú lavicu na dve minúty za sekanie. Predtým dostali osobné tresty Škovira a Mlynarovič. Vzápätí dostal dve minúty za nebezpečnú hru so zdvihnutou hokejkou domáci Svitana.

45. min. - Košičania využili ďalšie prečíslenie. Kristek šiel dva na jedna s Miklíkom, namiesto prihrávky však zvolil strelu a zvýšil na 6:1.

43. min. - Domáci obrancovia spravili chybu, do brejku sa dostal Gron, ktorý pekným blafákom prekonal Melicherčíka.

42. min. - Popradčania mali opäť mierny tlak a začiatku tretiny, ale ich strely mierili vedľa.

2. TRETINA

40. min. - V presilovke si pekne nakorčuľoval Gron, ale Melicherčík si na jeho strelu pomedzi nohy dal pozor. Miklík mal stopercentnú šancu na hetrik, ale neuveriteľným zákrokom hokejkou ho vychytal Melicherčík.

38. min. - Klouda fauloval Bartoša a ponúkol hosťom ďalšiu presilovku.

37. min. - Jenčík dobre strieľal pomedzi nohy obrancu, ale Melicherčík jeho šancu zneškodnil betónom.

35. min. - Klouda výborne nahadzoval od modrej, ale Kmiťov teč šiel nad bránku. Košice sa ubránili.

34. min. - Košičan Vorel sa dostal po odrazoch puku k strele, ale tú v pohode pokryl brankár Melicherčík. Následne Šeda fauloval a domácich čaká presilovka.

31. min. - Popradčania sa sympaticky nevzdávajú a majú tlak. Stále im chýba presnejšie zakončenie.

29. min. - Jasečko pekne našiel pred bránkou voľného Kuľhu, tomu sa nepodarilo puk zdvihnúť a jeho strelu zastavil Hudáček.

27. min. - Wanvigova strela prešla pomedzi Hudáčkove betóny a puk následne dorazil za jeho chrbát Lundberg.

26. min. - Košičania všetkým ukázali, že vedia využívať presilovky. Gron pekne prihral Draveckému a ten krásnou strelou ponad lapačku prekonal Lipovského. Tréner Jaško vzápätí vystriedal svojich brankárov, keď nastúpil Melicherčík.

26. min. - Miklík strieľa druhý gól v zápase, keď využil presilovku piatich proti trom.

24. min. - Brejčák fauloval a Košice si zahrajú presilovku. Vzápätí podrazil protihráča Kroták a hostia majú výhodu o dvoch hráčov.

23. min. - Poprad začal aj druhú tretinu aktívnejšie, ale Rapáč ani Rogers sa nedostali do lepšej šance.

1. TRETINA

20. min. - Poprad sa ani v posledných sekundách tretiny nedokázal dostať cez pozornú košickú obranu. Domáci vystrelili v úvodnej dvadsaťminútovky len trikrát, zatiaľ čo Košice poslali na Lipovského desať striel.

14. min. - Kuriózny gól Košíc. Miklíka najprv vychytal Lipovský, odrazený puk však Miklík zo vzduchu trafil z ťažkého uhla do ramena popradského brankára, od ktorého sa odrazil za bránkovu čiaru.

12. min. - Zverenci trénera Jaška majú miernu prevahu, naďalej si však nevedia vytvoriť strelecké príležitosti.

10. min. - Takmer dve minúty trvajúcu presilovku Popradčania nevyužili. Nevypracovali si ani jednu dobrú strelu.

8. min. - Domáci hráči sa snažia vyrovnať. Sú však nepresní v koncovke. Aktívnou hrou si Kuľha vypýtal faul od Draveckého. Vzápätí vyhodil puk rukou Deyl a Poprad dostal výhodu presilovky 5 na 3.

5. min. - Kroták sa dostával do šance, ale košickí obrancovia ho vytlačili z uhla.

2. min. - Poprad začal aktívnejšie, ale spravil chybu v obrane, ktorú využil na úvodný gól zápasu Zálešák.

Zaujímavosti po štvrtom finále hokejovej Slovnaft extraligy

- Košice vyhrali v tejto sezóne v Poprade prvýkrát v riadnom hracom čase. Tri súboje v základnej časti sa skončili ich víťazstvami po samostatných nájazdoch.

- Košice dosiahli najvyššie víťazstvo nad Popradom v sezóne (doteraz 3:0 v druhom finále) a dali tomuto súperovi aj najviac gólov v ročníku (doteraz 5 pri výhre 5:4 po sam. nájazdoch v základnej časti).

- Košice v tejto sezóne ešte neprehrali dva zápasy v rade.

- Tím, ktorý viedol vo finálovej sérii extraligy 3:1, vždy získal majstrovský titul. Zvolen v sezóne 2004/05 a Košice v ročníku 2007/08 síce dokázali série so Slovanom Bratislava vyrovnať na 3:3, ale rozhodujúci siedmy zápas prehrali.

- Kým v predchádzajúcich troch finálových dueloch padlo dokopy desať gólov, v pondelkovom štvrtom sedem.

- Najproduktívnejší hráč extraligy Miroslav Zálešák pokoril v zápase gólom na 1:0 hranicu 80 bodov (36+44).

- Michel Miklík sa dvoma presnými zásahmi dostal osamotene na 1. miesto tabuľky kanonierov, na svojom konte má 37 gólov.

- Miklíkovi sa proti Popradu darí, v desiatich tohtosezónnych zápasoch dal tomuto súperovi 10 gólov.

- Poprad utrpel najvyššiu domácu prehru v sezóne.

- Košice v každom finálovom zápase 2010/11 strelili prvý gól.

SITA

Pred zápasom:

• V prvom dueli vyhrali v stredu Košice 3:1, posledný gól dávali do prázdnej bránky.
  • Prvý duel medzi Košicami a Popradom nebol v Steel Aréne prekvapujúco vypredaný.
  • Druhý zápas bol opäť v réžii Košíc. Poprad síce strelil gól, ktorý bol však v dvoch zápasoch jediný.
  • Zatiaľ čo ľadová plocha v Košiciach je najväčšia v extralige, v Poprade je najmenšia. Aj kvôli tomu sa Košičania pripravovali na zápasy pod Tatrami v tréningovej hale pri Steel aréne.
  • Košice majú možnosť získať tretí majstrovský titul v rade, celkovo šiesty, Poprad prvý.