Košice oslavujú majstrovský hokejový hetrik

(Autor: TASR)
Martin Belej|7. apr 2011 o 17:50

Hokejisti Košíc vyhrali piaty zápas finálovej série nad Popradom 4:1, celú sériu 4:1 a obhájili majstrovský titul. Stali sa prvým slovenským celkom s tromi titulmi za sebou.

V Košiciach sa podarilo vybudovať tím, ktorý už tri roky kraľuje slovenskej extralige. Zverenci trénera Rostislava Čadu nemali v tejto sezóne vážneho súpera.

BRATISLAVA. Od začiatku roka boli Košice jediným vážnym favoritom na titul. Vo štvrtok presvedčivým výsledkom uzavreli sezónu, ktorej dominovali od začiatku.

Tím nemal v tomto roku rovnocenného súpera. V play off prehral iba dva zápasy. Poprad si dokázal vypracovať šance, no vylúčeniami a slabou streleckou efektivitou sa pripravil o lepší výsledok.

„Súper nám nikdy nedal viac ako jeden gól. A to je to čo rozhoduje. Titul je výsledkom našej celoročnej práce,“ povedal tréner Rostislav Čada pre Sport1.

Košice otvorili skóre v každom finálovom stretnutí.

Brankár Hudáček

Najdôležitejším mužom tímu je tretí rok v rade brankár Július Hudáček. V tohtoročnom play off podržal Košice viackrát najmä vo finálovej sérii.

Nestáva sa mu, že by pustil lacný gól. Výborne kryje dorážky a jeho najsilnejšou stránkou sú samostatné nájazdy. V play off musel čeliť nájazdom dva razy. V sérii s Nitrou i Trenčínom Hudáček dominoval.

Silu tímu v útoku zvýraznil príchod Miroslava Zálešáka. Skalický krídelník prišiel do tímu ako najproduktívnejší hráč ligy.

Po prestupe talent v silnom kolektíve ešte viac ukázal. Najlepším kanonierom ligy sa stal zase krídelník Michel Miklík s 37 gólmi.

Poprad ostal pri šanciach

Poprad patrí medzi najväčšie prekvapenia sezóny. Vo finále dokázal súpera zatlačiť, vypracovať si šance, nedokázal ich premeniť.

Z jedenástich vzájomných zápasov vyhrali popradskí hokejisti iba dve. „Piaty finálový zápas sme chceli vyhrať. Jeho úvod bol v našej réžii, ale celou sériou nás sprevádzala strelecká mizéria. Košiciam blahoželám k titulu. Pre Poprad je finále veľkým úspechom, najmä keď si pomyslíme na ťažký začiatok sezóny a úvahy, či budeme vôbec v súťaži,“ povedal tréner Popradu Ján Jaško.

Piaty finálový zápas

Košice - Poprad

4:1

(1:0, 2:1, 1:0)

konečný stav série 4:1 - Košice sú majster

Góly: 15. Fabuš (Gron, Bartoš), 23. Grman, 32. Dravecký (Šterbák), 60. Vorel (Kristek) - 36. Lundberg (Kasík, Suchý).

Rozhodovali: Minár, Šír (obaja ČR) - Gajan, J. Tvrdoň, vylúčení: 4:8, navyše Wanvig (Poprad) 5+DKZ za pichnutie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 8 347 divákov - vypredané.

Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, M. Grman, Šeda, M. Šterbák, Deyl, Slimák - Michel Miklík, Kristek, Vorel - Fabuš, S. Gron, Bartoš - Dravecký, Zálešák, Jenčík- M. Baláž, Martin Frolík, Pašek.

Poprad: Melicherčík - J. Brejčák, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Rogers, Kasík, Kramár - Škovira, Klouda, Kuľha - P. Svitana, Kroták, Kmiť - Wanvig, Lundberg, Rapáč - Paločko, Mlynarovič, Vandas.

Hlasy po stretnutí:

Rostislav Čada (tréner Košíc): "Titul je výsledkom našej celoročnej práce. Vo finále sme dali viac gólov ako Poprad, a preto máme titul. Som rád, že sme dosiahli tento výsledok. S mužstvom sme odviedli prácu, na ktorú sme boli angažovaní. Určite titul oslávime, ale už čoskoro budeme myslieť na ďalšiu sezónu."

Ján Jaško (tréner Popradu): "Piaty finálový zápas sme chceli vyhrať. Jeho úvod bol v našej réžii, ale celou sériou nás sprevádzala strelecká mizéria, ktorá sa prejavila aj dnes. Košiciam treba zablahoželať k titulu. Pre Poprad je finále veľkým úspechom, najmä keď si pomyslíme na ťažký začiatok sezóny a úvahy, či budeme vôbec v súťaži. Všetci hráči, vedenie a podporovatelia popradského hokeja si zaslúžia veľké uznanie."

Peter Bartoš (kapitán HC Košice): "Je to skvelá robota kolektívu. Tento titul bolo získať najťažšie. Práve preto, že sezóna bola ako z rozprávky, každý od nás pred play off očakával titul. Možno to v našom vedomí doľahlo práve pred finále a azda sme sa pomalšie rozbiehali. Ale vyvrcholenie sme zvládli na jednotku."

Jaroslav Kmiť (útočník Popradu): "Boli sme blízko a možno nám aj chýbalo trochu šťastia v koncovke. No Košice si to zaslúžili. Celú sezónu hrali výborne a titul je v správnych rukách."

Miroslav Zálešák (útočník Košíc): "Už som v hokeji niečo zažil a prestup do Košíc bol jedným z mojich lepších hokejových krokov, ak nie najlepší. Prvýkrát v živote som získal nejaký titul. V Košiciach sme sa stretli super partia chalanov, do kabíny ma skvele prijali. Je to niečo krásne a teraz to dobre oslávime. "Vo finále play-off sa nehrá na krásu, v ňom sa môže stať hocičo. Hrá sa účelovo a na výsledok, my sme to zvládli a to je podstatné. Každý zápas je dôležitý a pokiaľ tím nevyhrá ten štvrtý, nie je majstrom."

Richard Jenčík (útočník Košíc): "Na ten prvý titul sa čakalo v Košiciach desať rokov, bol doslova vysnívaný. Košice ho veľmi chceli. Pri druhom sme prežili dosť nepríjemnú sezónu, v jej časti sme boli v dolnej časti tabuľky a nikto nám neveril. Napriek tomu sme získali titul. Teraz sme chceli zlatý hetrik, od začiatku sezóny sme za ním kráčali. Môžeme povedať, že máme za sebou dokonalú sezónu. Nemali sme žiadne veľké zaváhania, prešli sme ročníkom bez toho, aby sme prehrali viac ako jeden zápas. Aj to je dôkaz, že sme sezónu zvládli."

Radoslav Suchý (obranca Popradu): "Nemyslel som si, že narodeniny oslávim takto. Chcel som, aby sa séria presťahovala ešte do Popradu. Košice však boli lepšie a zaslúžene vyhrali. Zlom vo finále nastal v druhom zápase, v ktorom sme nepremenili veľa šancí a napokon sme ho prehrali."

Konečné poradie hokejovej Slovnaft extraligy 2010/11:

1. HC Košice, 2. HK Poprad, 3. HC 05 Banská Bystrica, 4. Dukla Trenčín, 5. Slovan Bratislava, 6. HKm Zvolen, 7. HK 36 Skalica, 8. HK Nitra, 9. MHC Mountfield, 10. MsHK DOXXbet Žilina, mimo súťaže: HK Orange 20

Košičania ovládli aj štatistiky
Konečné individuálne štatistiky hokejovej Slovnaft extraligy 2010/11:

Produktivita:

1. Miroslav Zálešák (Košice) 80 (36+44), 2. Arne Kroták (Poprad) 63 (22+41), 3. Stanislav Gron 59 (24+35), 4. Jaroslav Kristek 59 (19+40), 5. Michel Miklík 57 (37+20), 6. Peter Bartoš (všetci Košice) 57 (25+32), 7. Miroslav Štefanka (Nitra) 56 (17+39), 8. Michal Hudec (Banská Bystrica) 55 (22+33), 9. Roman Tománek (Banská Bystrica) 52 (31+21), 10. Miroslav Škovira (Poprad) 52 (23+29)

Najlepší strelci:

1. Michel Miklík 37 gólov, 2. Miroslav Zálešák (obaja Košice) 36, 3. Roman Tománek (B. Bystrica) 31, 4. Jaroslav Jabrocký (Martin) 27, 5. Peter Bartoš (Košice) a Radoslav Tybor (Trenčín) po 25

Najlepší nahrávači:

1. Miroslav Zálešák (Košice) 44, 2. Arne Kroták (Poprad) 41, 3. Jaroslav Kristek (Košice) 40, 4. Miroslav Štefanka (Nitra) 39, 5. Peter Klouda (Poprad) a Richard Šechný (B. Bystrica) po 37

Najtrestanejší hráči:

1. Lukáš Bambúch (B. Bystrica) 204, 2. Michal Novák (Nitra) 195, 3. Ján Brejčák (Poprad) 170, 4. Martin Chovan (Trenčín) 155, 5. René Školiak (Skalica) a Lukáš Bohunický (Slovan) po 125

Produktivita obrancov:

1. Juraj Cebák (B. Bystrica) 45 (11+34), 2. Ján Tabaček (Košice) 42 (7+35), 3. Radoslav Suchý (Popad) 37 (3+34), 4. Ján Homer (Košice) 31 (6+25), 5. Ladislav Čierny (Zvolen) 28 (12+16), 6. Stanislav Jasečko (Poprad) 28 (6+22)

Úspešnosť zásahov brankárov:

1. Július Hudáček (Košice) 93,86 %, 2. Lukáš Škrečko (Zvolen) 92,83, 3. Branislav Konrád (Slovan) 92,73, 4. Marcel Melicherčík (Poprad) a Miroslav Šimonovič (Banská Bystrica) 92,01, 6. Marek Laco (Žilina) 91,90

Brankári podľa priemeru inkasovaných gólov na zápas:

1. Július Hudáček (Košice) 1,67, 2. Marcel Melicherčík (Poprad) 2,17, 3. Lukáš Škrečko (Zvolen) 2,39, 4. Branislav Konrád (Slovan) 2,46, 5. Miroslav Šimonovič (Banská Bystrica) 2,54, 6. Vlastimil Lakosil (Skalica) 2,68

Shutouty:

1. Július Hudáček (Košice) 10, 2. Marcel Melicherčík (Poprad) a Vlastimil Lakosil (Skalica) po 5, 4. Branislav Konrád (Slovan) a Tomáš Halász (Košice) po 4

3. TRETINA

60. min - Šesť sekúnd pred koncom pečatí skóre do prázdnej brány Vorel - 4:1. Košice sú majster.

60. min - Melicherčík odišiel z brány, 30 sekúnd do konca. A už sa hrá Mandarinka Darinka...

60. min - Posledná minúta, Steel Aréna stojí a už oslavuje. Titul Košíc je na dosah.

59. min - Košice delia od titulu dve minúty a umne držia puk ďaleko od Hudáčkovej brány.

58. min - Prvýkrát sa v Steel Aréne skanduje "majstri, majstri".

57. min - Zálešák mohol definitívne rozhodnúť zblízka, Melicherčík drží svoj tím ešte nad hladinou.

56. min - Posledných (?) päť minút, v hľadisku Steel Arény sa už začínajú spievať oslavné chorály a spúšťajú sa prvé divácke vlny.

55. min - Košice bránia aktívnym napádaním stredné pásmo, Popradu sa kráti čas na prípadný zvrat.

52. min. - Aktívny Kuľha v samostatnom nájazde na Hudáčka neuspel. Koncovka, koncovka, koncovka...

51. min - Kristekov šikovný teč v presilovke kryl Melicherčík. Košice získavajú čoraz viac času, aj keď presilovku nevyužili.

51. min - Desať minút delí Košice od "mandarínkového hetriku".

50. min. - Ďalšie vylúčenie na strane Popradu, na trestnú lavicu ide Rapáč.

47. min - Kuľha pálil zo svojej parkety, Hudáček bol pozorný. Poprad však ešte nič nevypúšťa, hrá stále aktívne a snaží sa ešte niečo so zápasom urobiť.

46. min - Domáci aktívnou hrou nepúšťajú Poprad do výraznejšieho tlaku, hrá sa už viac v strednom pásme.

44. min - Fabuš mohol po košickom protiútoku skórovať, výborne zasiahol Melicherčík.

43. min - Kuľha prenikol cez košických obrancov až pred Hudáčka, ale neskóroval.

2. TRETINA

Aj v druhej časti hry pokračovala aktívna hra na oboch stranách (po 40 minútach pomer striel 28:20), Košice mohli súpera definitívne zlomiť v presilovke, ale Poprad ubránil v ťažkej situácii a gól ho ešte vrátil do zápasu.

40. min - Pekné momenty na oboch stranách. Najskôr Kmiť nevyužil dobrú pozíciu na streľbu, z protiútoku sa blysol pekným prienikom košický Jenčík, skóre sa nemenilo.

39. min - Po dlhšom čase sa hrá v plnom počte na oboch stranách.

38. min - Košice stále hrajú presilovku, ale inkasovaný gól ich vrátil na zem a myslia skôr na zadné vrátka. Poprad zdvihol hlavu, hrá veľmi aktívne a nepúšťa súpera do šance.

36. min - Popradský obranca Kasík v závere presilovky od modrej čiary vystrelil, Lundberg tečoval puk za Hudáčka a znížil - 3:1.

35. min - Poprad si predsa zahrá necelú minútu presilovku 4 proti 3, po faule na Krotáka je vylúčený Miklík.

34. min - Poprad mal možnosť hrať presilovku, pri signalizovanom vylúčení košického Kristeka však opäť nedisciplinovaný Wanvig zbytočne fauloval. Za pichnutie dostal 5 minút + do konca zápasu. Namiesto možnej popradskej výhody sa tak hrá 4 na 4, potom budú hrať presilovku Košice.

32. min. - Dravecký po výbornej individuálnej akcii prešiel cez dvoch obrancov a napriek faulu dokázal z bekhendu streliť tretí gól domácich - 3:0.

30. min - Šterbák spálil obrovskú šancu - bol sám pred popradskou bránou. Po polovici riadneho hracieho času však majú Košice aj tak opäť bližšie k tretiemu titulu v rade.

30 min. - Poprad prežil štyri ťažké minúty, ale zbytočne dopláca na nedisciplinovanosť vylúčeniami.

28. min - Poprad prežil dvojnásobné oslabenie, niekoľko striel domácich sa neujalo.

28. min - Košice šachujú v obrannom pásme Popradu, do vyloženej šance sa však zatiaľ nedostali.

27. min - Košice majú obrovskú šancu, vylúčený je aj J. Brejčák za vyhodenie puku. Košice môžu hrať presilovku 5 na 3 celé dve minúty.

26. min - Poprad bude hrať opäť oslabený, Rogers inkasoval 2+2 minúty.

25. min - Poprad spálil ďalšiu tutovku, Rapáč nestihol doraziť puk do odkrytej brány.

23. min - Grmanov prienik po ľavom krídle, košický obranca nahodil z uhla puk na bránu a ten skončil za Melicherčíkovým chrbtom - 2:0

22. min - Poprad hral aj vo vlastnom oslabení aktívne, trikrát ohrozil Hudáčka, ten si však drží čisté konto.

21. min - Kristekov prienik cez popradskú obranu v presilovke sa neskončil gólovou strelou.

1. TRETINA

V prvej tretine sa hral atraktívny, otvorený hokej so šancami na oboch stranách (pomer striel na bránu 16:10). Košice dali dôležitý prvý gól, ktorý im môže pomôcť najmä psychicky, Poprad opäť dopláca na streleckú nemohúcnosť.

20. min - Horúco pred košickou bránou, Hudáček chytil dve strely, vzápätí Bartoš vyviezol puk a vybojoval vylúčenie na strane Popradu, konkrétne Kmiťa.

19. min - Košice nevyužili tretiu presilovku, vzápätí spálil Suchý na druhej strane tutovku. Na trestnú lavicu putuje košický Frolík.

17. min - Steel Aréna ženie Košice dopredu, Gron v dobrej pozícii neskóroval.

17. min - Ďalšie vylúčenie na popradskej strane, za nedovolené bránenie pyká Wanvig.

15. min - Po obliehaní popradskej brány Peter Fabuš zblízka otvára skóre - 1:0.

13. min - V presilovke to skúšal z kruhu Gron, Melicherčík bol pozorný, neskôr neuspel zblízka ani Frolík. Košice presilovku nevyužili.

12. min - Košice budú hrať ďalšiu presilovku, za sekanie ide na trestnú lavicu Rogers.

9. min - Dravecký trafil zblízka hornú žŕdku popradskej brány. Vzápätí mali na opačnej strane dobré strelecké možnosti Kuľha a Klouda. Bez efektu.

7. min - Marcel Baláž sa dostal do obrovskej košickej šance po odrazenom puku, netrafil však do poloodkrytej brány. Hrá sa obojstranne živý a otvorený hokej, pri viacerých chybách na oboch stranách prichádzajú aj šance. Diváci sa rozhodne nenudia.

5. min - Tesne pred koncom presilovky sa dostal do brejku popradský Kmiť, blafákom však Hudáčka neprekonal.

4. min - Poprad hrá veľmi dobrú presilovku, zamkol Košice, najväčšiu šancu nevyužil Škovira.

3. min. - Košice vyrobili v presilovke niekoľko chýb, Poprad sa dostal do prečíslenia, ale Lundberg šancu nevyužil. Poprad však hrá pri vylúčení Šedu presilovku.

1. min. - Poprad v oslabení pohrozil, Hudáček však vychytal šancu Krotáka.

1. min - Hneď v úvode spálil tutovku pred popradskou bránou Kristek. Nepremenil, ale Košice budú hrať pri vylúčení Kuľhu prvú presilovku.

Zdá sa, že Steel Aréna bude dnes prvýkrát vo finálovej sérii vypredaná. Po hymne sa začína zápas. V bráne Košíc je Hudáček, v popradskej Melicherčík.

Pred zápasom:

• Priamy prenos z duelu ponúka Sport 1 a huste.tv.
  • Košičan Miklík dal v tejto sezónu Popradu v desiatich dueloch rovnaký počet gólov.
  • Košičania vyhrali nad Popradom 7 z 10 tohtosezónnych duelov, doma sa tešili 4x a len raz prehrali - koncom októbra 2010.
  • Trikrát v rade sa extraligu ešte nepodarilo vyhrať žiadnemu tímu, Košičania majú teda na dosah rekordný zápis.
Košické majstrovské zaujímavosti

- HC Košice získali svoj šiesty titul v samostatnej slovenskej extralige a obhájili vlaňajšie prvenstvo. Ako prvý klub v histórii extraligy vybojovali tri majstrovské tituly v rade. Okrem Košíc sa víťazmi extraligy stali doteraz Slovan Bratislava (7x), Dukla Trenčín (3x), HKm Zvolen (1x) a MsHK Žilina (1x).

- HC Košice majú na svojom konte aj dva federálne tituly z rokov 1986 a 1988.

- HC Košice vyhrali v tejto sezóne tituly v seniorskej, juniorskej i dorasteneckej extralige. Doteraz sa to na Slovensku ako jedinému tímu podarilo len Dukle Trenčín v sezóne 1993/94.

- Košice získali aj putovnú trofej od akademického sochára Jozefa Barinku.

- V histórii extraligy oslavovalo titul mužstvo na domácom ľade jedenástykrát.

- Košice od otvorenia Steel Arény boli v extralige postupne štvrté, tretie, druhé a trikrát prvé.

- Košice oslavovali druhýkrát titul v modernej Steel Aréne a celkovo piatykrát pred vlastnými divákmi.

- Košice uspeli šiestykrát z jedenástich finálových extraligových pokusov.

- Piatykrát absolvoval slovenské majstrovské oslavy obranca Ján Tabaček (2002, 2005 Slovan Bratislava, 2009, 2010 a 2011 Košice). Štvrté tituly získali Stanislav Gron (2006 Žilina, 2009, 2010, 2011 Košice), Peter Huba (2007, 2008 Slovan Bratislava, 2010 a 2011 Košice).

- Ján Tabaček oslavoval majstrovský titul v deň svojich 31. narodenín.

- Súčasný generálny manažér Košíc Juraj Bakoš bol v rokoch 1986 a 1988 pri tituloch priamo na ľade ako obranca

- Košice v sezóne jednoznačne dominovali, v základnej časti získali rekordných 137 bodov, v play-off prehrali iba dva zápasy zo štrnástich. V ročníku ani raz neprehrali dve stretnutia po sebe.

- Poprad nezískal premiérový titul ani na druhý pokus. Vo finále hral už v sezóne 2005/06, vtedy prehral v sérii so Žilinou 3:4 na zápasy.

- Rostislav Čada sa stal po Milošovi Říhovi (2001/02, 2004/05) druhým trénerom s českým občianstvom, ktorý dvakrát vyhral slovenskú extraligu. Čada v minulosti viedol aj Slovan. Iný český tréner ešte titul nezískal.

- Rostislav Čada je po Zdenovi Cígerovi druhým trénerom, ktorému sa s tímom podarilo obhájiť majstrovský titul.

- Košice otvorili skóre v každom finálovom stretnutí 2010/11.

- Steel Aréna bola vo štvrtok prvýkrát vo finále vypredaná (8347 divákov).

- Vo finálovej sérii padlo celkovo 22 gólov.

- Poprad v tejto sezóne zdolal Košice z jedenástich pokusov iba dvakrát.

- Najproduktívnejším hráčom Slovnaft extraligy sa stal Miroslav Zálešák, ktorý nazbieral 80 bodov (36+44).

Vzájomná bilancia tejto sezóny v základnej časti z pohľadu Košíc:
1:0 pp a sn (v), 3:1 (d), 2:3 (d), 3:1 (d), 5:4 pp a sn (v), 4:3 pp a sn (v)