Žilina a Senica remizovali, Slovan vybojoval výhru

(Autor: TASR)
Sportnet|9. apr 2011 o 17:46

Po sobotňajšom 25. kole Corgoň ligy je v tabuľke prvá Senica o dva body pred Žilinou a štyri body pred Slovanom. Z tria zvíťazil len Slovan.

Remíza v stredoslovenskom derby

Žilinčania pod Urpínom vsadili na pozornú defenzívu a keďže domáci vytiahli podobné zbrane, šancí, či iných vzrušujúcich momentov sa zrodilo pramálo. AJ preto Duklu mohol mrzieť moment v 14. min keď Hesek presnou kolmicou poslal do úniku Jakubka, no ten zoči voči brankárovi Krnáčovi neuspel.

Silný vietor fúkal do chrbta domácim, žiadali sa aj strely z diaľky, len dva pokusy Heseka, v 26. min vedľa a v 39-tej do stredu bránky však Krnáča nevystrašili. Hostia v žiadnej činnosti súpera nezatienili, obyčajne útočili do plných a na hrote nič nevymysleli, ba ani lopty nelietali tam, kde by mali a nováčik v bránke mladý Pindroch vážnejšie situácie neriešil.

V 51. min sa v šestnástke uvoľnil Brašeň a akcii chýbal už len gól, ktorému zabránil pohotový Krnáč. Domáci aj po zmene strán pôsobili živšie, a naopak, Žilinčania dosť neprebudene. V 63. min zahodila Dukla už tretiu čistú šancu, Hesek hlavou posunul loptu pred voľného Plevu a jeho pokus skončil vedľa pravej žrde.

Aj razantný priamy kop v podaní Poljovku zapôsobil nádejne, zhruba meter nad brvnom, tlak domácich narastal a chýbalo mu už len korenie. Na Štiavničkách sa občas zdvihol silný vietor, ktorý pripravil aj zopár úsmevných momentov s nevyspytateľne plachtiacou loptou i nebezpečné s lietajúcim reklamným panelom.

V 74. min Jakubkova hlavička našla v bránke len pokojne stojaceho Krnáča a s pribúdajúcimi minútami sa zápas nasmeroval na bezgólovú remízu. Majstrovi spod Dubňa nesvedčal fakt, že ani raz normálne netrafil medzi žrde a Pindroch v bránke bol úplne bez práce.

FK Dukla Banská Bystrica - MŠK Žilina 0:0

ŽK: 36. Pleva, 68. Brašeň - 15. Šourek, rozhodovali: Smolák - Benko, E. Weiss, 3040 divákov

Banská Bystrica: Pindroch - Poljovka, Adámik, M. Hlinka, T. Hučko - M. Pančík, Pleva (90.+ Kupčík), Prekop, Brašeň - A. Hesek (81. Johancsik), Jakubko

Žilina: Krnáč - Mabouka, Zd. Štrba, Šourek, Patrik Mráz - Gergel (89. Fótyik), Škvarka (55. Zošák), Ľ. Guldan, Majtán - M. Ceesay, I. Lietava (75. Pich)

Štefan Zaťko, tréner B. Bystrice: "Pre nás je to určite strata dvoch bodov, zaslúžili sme si zvíťaziť, no keď z troch šancí nepremeníte ani jednu, nemôžete vyhrať. Je to škoda, lebo dnes sme sa o tri body pripravili. V bránke nám nastúpil mladý Pindroch, obstál a teraz je na ňom, ako sa nasmeruje ďalej. Obrane dával istotu a ja budem len veľmi rád, keď na neho nepôjdu strely tak, ako proti Žiline."

Pavel Hapal, tréner Žiliny: "Ja zápas zhodnotím veľmi jednoducho, od prvej po poslednú minútu sme hrali veľmi zle, Dukla mohla zvíťaziť, mala tri šance, my sme dokonca vôbec bránku súpera neohrozili. S bodom po takejto hre musíme byť spokojní. Musíme zdvihnúť varovne prst, lebo niektoré individuálne výkony boli naozaj na zamyslenie. Oproti pohárovému záapsu sme hrali úplne inak."

Branislav Pindroch, brankár B. Bystrice: "Očakávali sme víťazstvo, boli sme lepší, vytvorili sme si tri šance, Žilina ani jednu. Nemal som žiadnu robotu, dobre sme hrali v poli, v druhom polčase viac nebezpečenstva ako súper pre mňa znamenal nepríjemný silný vietor. Premiéra v bránke spôsobila u mňa nervozitu, no keď som sa prvýkrát dotkol lopty, už som bol v pohode, vyklepaný som určite nebol."

Martin Krnáč, brankár Žiliny: "Viazla nám súhra, nedarila sa kombinácia, súpera sme vôbec neohrozili. Musíme si tento zápas rozobrať, keď nevystrelíte na bránku, je to povážlivé. Súper si vypracoval aj šance, no na to je brankár, aby súperovi pomohol. Nepripúšťame si nejaké psychické rozloženie, uvidíme, ako dopadnú ostatné zápasy, o titul určite zabojujeme, všetko je otvorené. Musíme však vyhrávať, inak vytúžený cieľ nedosiahneme."

Trnava vyhrala aj bez fanúšikov

Zápas s prešovským Tatranom mal nezvyčajný začiatok bez tradičného trnavského "kotla" fanúšikovského zázemia. Trnavskí skalní od 15.30 spustili protest pred trnavskou radnicou s heslom "Za koncepciu! Za silný Spartak!".

Už od úvodných minút Trnavčania začali svižne, hostí držali na ich polovici a kombinačnou hrou postupne zvyšovali tlak. Už v 5. min Procházka vybojoval loptu v strede ihriska, presnou prihrávkou vysunul Tomačeka, ktorého strieľaný center gólman Plánička vyrazil iba pred seba a nekrytý Bicák poľahky otvoril skóre. Potom na dlhé minúty hra upadla, hralo sa dosť nepresne. Prešovčania podnikali nebezpečné brejky, ale bez futbalového kumštu. Za zmienku stojí strela Krajníka z 25 metrov v 26. min, ktorá len tesne minula ľavý horný roh bránky.

Najviac vzruchu pred prešovskou bránou narobil Tomaček, ale jeho strely míňali cieľ. V 34. min Trnavčania urobili ďalší vzruch pred Pláničkom, keď Tomaček prešprintoval Čepa a Farbáka a obhodil si brankára. Loptu v poslednej chvíli sklzom vypichol na roh Petráš. Z nasledujúceho pretiahnutého rohu mal gól na kopačke Machovec, ale trafil iba bočnú sieť. V 42. min Wellington uličkou našiel Koneho, ktorý si spracoval loptu a po zemi zvýšil na polčasových 2:0.

Po obrátke Prešovčania prebrali iniciatívu. V 55. min mali veľmi blízko ku gólu, keď Heidenreichovu strelu Raška s námahou vyrazil len pred seba a následnú dorážku Meszároša vyrazil Raška na rohový kop. V 63. min zeleno-bieli zužitkovali svoju snahu na dosiahnutie gólu a Meszároš ľavačkou rutinérsky znížil na 2:1. V 74. min sa ešte domáci Bicák zmocnil lopty, prihral do behu Tomačekovi, ktorý sa rútil na brankára Pláničku, ale spálil stopercentnú superšancu.

Spartak Trnava - Tatran Prešov 2:1 (2:0)

Góly: 5. Bicák, 42. Koro Kone - 63. Meszároš , ŽK: 30. L. Kováč, 81. Gross - 66. Meszároš, 80. Piter-Bučko, rozhodovali: Sedlák - Kubica, Lieskovský, 2245 divákov

Trnava: Raška - J. Čarnota (88. Ľ. Hanzel), Diallo, Gross, Machovec - Koro Kone - Procházka, L. Kováč (80. J. Petráš), Bicák, Tomaček - Wellington (64. Banovič)

Prešov: Plánička - P. Petráš, Farbák, Čep, Heidenreich - Papaj , Krajník (46. Meszároš) , Piter-Bučko, Macko, M. Vyskočil (46. Žůrek) - Vršajevič (71. P. Baláž)

Peter Zelenský (tréner Spartaka Trnava): "Boli sme si vedomí, že nás čaká ťažký zápas s Prešovom. Videl som ich v zápase so Senicou, boli lepší, kombinovali. Tu v Trnave prekvapili svojím výkonom. Naše mužstvo v poslednom období ťažko zvláda zápasy. V závere stretnutia bolo viacero hráčov na zemi s kŕčmi, mali problémy s behaním. Sme radi, že sme získali vydreté tri body."

Ladislav Pecko (tréner Tatranu Prešov): "Naša celotýždňová príprava vyšla v tomto zápase nazmar. S hráčmi hovoríme, rozoberáme situácie a nakoniec je výsledok bez efektu. Zásluhou niektorých hráčov ich nedisciplinovanosťou sme išli v polčase na kolená a dvojgólové manko sa potom ťažko doháňa."

Líder remizoval s posledným

V stretnutí prvého tímu tabuľky s posledným sa nehral veľmi pekný futbal. Bolo tak najmä vďaka defenzívnej taktike hostí, ktorí neprišli hrať futbal, iba ho kazili a miestami bránili až s deviatimi hráčmi. Domáci hrajúci s podporou vetra začali od začiatku aktívne. Smetanova strela letela vedľa, po Lukšíkovom halfvoleji brankár loptu kryl a po Gorositovej hlavičke skončila na sieti. To všetko sa udialo v prvých šiestich minútach. Potom senický tlak zoslabol. Napriek tomu mali domáci loptu viac na svojich kopačkách. Hostia sa pokúšali vyrážať iba sporadicky do rýchlych protiútokov a po jednom z nich Kuzmova krížna strela zvnútra šestnástky letela vedľa pravej žrde. Keď ani gól Smetanu pre ofsajd neplatil, polčas sa skončil bez gólov.

V druhom polčase hrali s podporou vetra Dubničania, ale ani oni nedokázali túto "výhodu" využiť. Dlho sa hralo medzi šestnástkami, bez vážnejšieho zakončenia. Hostia naďalej pozorne bránili, domácim tentoraz chýbal v útoku väčší nápad. Až v závere sa predsa len diváci dočkali gólových príležitostí. Najprv v 78. min po rýchlom protiútoku a centri hosťujúceho Porázika z pravej strany bol v gólovke Kuzma. Senický brankár Bolek výborne zasiahol a aj v tomto zápase si udržal jarnú nepriestrelnosť. Onedlho na druhej strane mali vyloženú gólovú príležitosť Záhoráci. Gajdoš z hranice pokutového územia napálil loptu do ľavej spojnice žrde a brvna, lopta sa dostala k Piroskovi, ktorý prestrelil dubnickú bránu. V 85. min to skúšal ďalekonosnou strelou Kuzma, Bolek loptu vyrazil na roh. Diváci sa mohli dočkať gólu v 88. min, Gajdoš loptu priťukol Piroškovi, no jeho strela z výhodnej pozície bola obrancami hostí stečovaná na rohový kop a stretnutie skončilo bezgólovou remízou.

Senica - Dubnica 0:0

ŽK: 32. Strnad, 63. M. Ďurica, 69. Gorosito - 59. Nosek, 72. Trousil, rozhodovali: Horváth - Kubačka, Mikulaj, 2032 divákov

Senica: Bolek - Gorosito, Komárek, R. Pillár, Lukšík - Strnad - Bolinha (57. Gajdoš), T. Kóňa, M. Ďurica - Piroska - O. Smetana

Dubnica: P. Kováč - M. Ižvolt, Trousil, Nosek, Beňo - Šulek - J. Vavrík, Polách (64. Porázik), Bruško, J. Zápotoka (83. Augustín) - M. Kuzma

Stanislav Griga (tréner Senice): "Do zápasu sme vstúpili vlažne a profesorsky. V prvom polčase sme nevyužili podporu vetra. Po zmene strán sme hrali proti vetru a vytvorili sme si tri gólové šance. Hrať dvadsať minút aktívne je ale na zisk troch bodov málo."

Peter Gergely (tréner Dubnice): "Zápas ovplyvnil silný vietor. V takomto počasí sa ťažko kombinuje. Oba tímy si vypracovali gólové šance, a tak ako sme mohli vyhrať, mohli sme aj prehrať."

Šebo rozhodol v závere

Viac ako 2000 divákov na Pasienkoch čakalo na gól až do 82. min. Dôvodom bezgólového stavu až do záverečnej fázy stretnutia bola nielen vychýlená muška aktérov stretnutia, ale aj pozorní brankári, ktorí si dlho držali čisté konto. V 17. min Kordičov technický oblúčik letel vysoko ponad bránku hostí. V 19. min hosťujúci Kuciak vyrazil na roh strelu Milinkoviča a technický pokus Žofčáka priamo z rohu takisto cieľ nenašiel. O 5 minút neskôr neprekvapil ani Žilák z 20 metrov domáceho brankára Putnockého.

V 26. min opäť pohrozil Žilák, ktorý síce vyhral osobný súboj s Bagayokom a Putnockým, ale lopta po jeho pokuse sa do bránky ani nedokotúľala. V 38. min Kordič v pokutovom území nedobehol prihrávku Žofčáka a o minútu neskôr si to zopakoval Orávik, ktorý nedočiahol na prudký center Pavelku. V 40. min boli hostia veľmi blízko ku gólu, keď Hruška z priameho kopu trafil vzdialenejšiu žrď Putnockého bránky. V 42. min Kuciak včasným vybehnutím zmaril šancu dvojice Guédé - Kordič. O minútu neskôr na druhej strane Putnocký chytil strelu Pavloviča z priameho kopu z približne 30 metrov a z takej istej vzdialenosti strieľal aj Hruška, ale jeho pokus minul bránku Slovana.

Po zmene strán už v 46. min Milinkovič oblúčikom minul bránku hostí. V 64. min Kuciak úspešne vyboxoval vysoký center Žofčáka tesne pred Šebom. O minútu Chren poslal hlavou loptu na rohový kop a vzápätí to isté urobil aj Janečka. Domáci Šebo nedal gól ani z troch metrov do prázdnej bránky, trafil iba žrď. K lopte sa dostal úplne voľný po Milinkovičovej prudkej strele v 51. min, ktorú Kuciak iba vyrazil pred seba. Na druhej strane Putnocký v 76. min zachránil ešte pred pokutovým územím pred nabiehajúcim Tomášekom.

V záverečnej časti zápasu bol Šebo v štyroch veľkých šanciach, ale premenil iba jednu. Nakoniec to však bol on, kto v 82. min vyslobodzujúcim gólom zariadil Slovanu tri body. Po desiatom rohovom kope, ktorý domáci zahrávali v druhom polčase, hlavou poslal loptu do siete. V 90. min mohol pridať druhý gól, ale opäť z troch krokov trafil iba vzdialenejšiu žrď bránky hostí. Predtým mu radosť pokazili Candrák a Janečka, ktorí odkopli skákajúcu loptu na rohový kop. Slovan vďaka Šebovmu gólu doma vydrel veľmi cenné víťazstvo.

Slovan Bratislava - Zlaté Moravce 1:0 (0:0)

82. Šebo, Góly: , ŽK: 80. Milinkovič - 53. Janečka, 61. Chren, 70. Pavlenda, rozhodujú: Vlk - Balko, Košecký, 2143 divákov

Slovan: Putnocký - Bagayoko, Dobrotka, Kolčák, T. Hrdlička - Milinkovič (85. Božič), Guédé, F. Kiss (74. Sarka), Žofčák - Kordič (46. Grendel), Šebo

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Janečka, Pavlovič (53. P. Farkaš), Chren - Orávik, M. Babic, Žilák, M. Hruška (76. Tomášek) - Candrák - Pavelka (85. Brčák)

Karel Jarolím (tréner Slovana): "Premrhali sme celý prvý polčas, hoci sme hrali na dvoch útočníkov, neboli sme takí nebezpeční ako v predchádzajúcich stretnutiach. Mali sme dostatok šancí na vsietenie gólu, no nedokázali sme ho dať. Nevedeli sme zrealizovať ani štandardné situácie a keďže Kordič nemal dnes svoj deň, rozhodli sme sa v druhom polčase, že pôjdeme s konštruktívnejším hráčom. Nastúpil Grendel a snažili sme sa súpera prečísliť kombinačne. Veľkú šancu mal Marko Milinkovič v úvode druhého polčasu, ale nenaložil s ňou dobre. Je dobré, že nám vyšla jedna štandardka a keďže sa nám podarilo v závere vypracovať veľký tlak, podarilo sa nám toto stretnutie aj so šťastím vyhrať."

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Išli sme na pôdu Slovana Bratislava, ktorý je momentálne dobre naštartovaný a snaží sa bojovať o majstrovský titul. Je to klub, ktorý má bohatú tradíciu a vedeli sme, že Slovan urobí v tomto stretnutí všetko pre to, aby zvíťazil. My sme vychádzali zo zabezpečenej obrany a snažili sme sa domácich prekvapiť rýchlymi protiútokmi. Usilovali sme sa dať gól, mali sme k nemu blízko, keď sme zo štandardnej situácie trafili žrď. Slovan nakoniec stretnutie rozhodol úspešnou realizáciou štandardnej situácie, Šebo bol v správnej chvíli na správnom mieste. Dnešné stretnutie podľa mňa nevyhralo lepšie, ale šťastnejšie mužstvo."

Košice doplatili na slabú koncovku

Viazanko hrozil už v 5. min, no jeho strela z 20 m tesne minula Hroššovu bránku. Mikuš ponúkol šancu Glendovi v 14. min, ten však nemieril presne. V 16. min Kolbas z pravej strany súperovej šestnástky prihrával Škutkovi, ktorý posúval na Viazanka, no ten už na loptu nedosiahol. O ďalší rozruch sa postarali Kolbas s Juharom no našťastie pre domácich druhý z dvojice prestrelil.

V 26. min po veľkej chybe Hrošša pri rozohrávaní mohol skórovať Kucka, no do úspešného konca to už nedotiahol. V 30. min Juhar vysunul výborne hrajúceho kapitána hostí Kolbasa no v skórovaní mu tentoraz zabránil žŕdka. O minútu neskôr Kolbas potiahol po pravej strane spätnou prihrávkou našiel Škutku, no Košičania mali opäť smolu a lopta skončila vedľa Hroššovej svätyne.

V 47. min napriahol Šimončič z 22 metrov, no brankár Tofiloski bol pozorný. Košičania sa v 50. min tešili z gólu predčasne, postranný rozhodca signalizoval postavenie mimo hry, a tak hlavný arbiter gól neuznal. V 55. min bol v šanci Matič, ale Hroššo jeho strelu zblízka zneškodnil. Juhár pálil v 63. min no zasiahol len Tótha, odrazenú loptu ešte dorážal Viazanko, ktorý ale poslal loptu vysoko ponad brvno.

V 68. min Kaspřák zahrával aut, doslova nahodil Kolárovi na gól, avšak jeho hlavička skončila v rukách gólmana hostí. V 73. min Matič dobre centroval, našiel Škutku, ale ten hlavou namieril len mimo. Juhar napriahol z 25 metrov, jeho projektil však svoj cieľ nezasiahol. V 79. min Kuzma mohol zvrátiť stav, no Hroššo loptu vyrazil a pred dorážajúcim Viazankom zachraňoval Tóth. O tri minúty Kolár zahrával priamy kop, Tofiloski jeho strelu kryl. Ten istý hráč v 89. min po rohovom kope domácich z otočky vyslal nechytateľnú strelu a Tofiloski bol bezradný. A tak tesne pred koncom potrestal Košičanov za všetky nevyužité šance.

Nitra - Košice 1:0 (0:0)

Gól: 89. Ľ. Kolár, ŽK: 49. Kotora, 72. Harbuľák - 15. Matič, 44. Kuzma, 90. Cicman, ČK: 81. Isola za faul, rozhodovali: Kružliak - Rendko, Petríček, 1019 divákov

Nitra: L. Hroššo - Kaspřák, Martin Tóth, Harbuľák, Igor Kotora - Šimončič - Zelenický (67. R. Sloboda), Glenda (83. V. Schulmeister), Ľ. Kolár - Mikuš, Rák (67. Paukner)

Košice: Tofiloski - Kolbas, T. Dobias, R. Cicman, Čonka - Isola, Kuzma - Juhar (90. T. Kubík), Matič, Viazanko (85. P. Kavka) - D. Škutka

Cyril Stachura (tréner Nitry): "Oproti zápasu v Dunajskej Strede sme nepodali taký dobrý výkon. Súper bol lepší v strede poľa, kde nám chýbali tvoriví hráči. Je pravda, že súper bol lepší a že sme vyhrali vďaka šťastnému gólu."

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Dnes sme odohrali kvalitný zápas, vytvorili sme si množstvo šancí. Celý zápas sme boli lepší, no chýbala nám finálna fáza."

1. Senica 25 14 6 5 39:19 48
2. Žilina 25 12 10 3 43:23 46