AKTUALIZOVANÉ 20.23

Švédi vyškolili Slovákov v rýchlosti

Slovenskí hokejisti prehrali v prípravnom zápase v košickej Steel aréne so Švédmi 2:5.

Melin Björn (vľavo) v súboji s Miroslavom Šatanom.(Zdroj: SITA)
Zažite súboj gigantov FC Barcelona - Real na vlastnej koži >>

BRATISLAVA. Mladý výber trénera Märtsa Pära ukázal, že u Švédov je jedno, s akým tímom nastúpia. Našich hokejistov zaskočili hneď na začiatku, keď strelili po piatich minútach dva góly.

Severania dobre korčuľovali a skvele hral najmä devätnásťročný talent z Timry Anton Lander, ktorý prihrával spoza bránky na prvý gól Švédov.

Tréner Glen Hanlon si po zlom úvode vypýtal oddychový čas. Ten Slovákom pomohlo, začali lepšie korčuľovať a vybojovali si dve presilovky. Gólovo sa však presadili až po ich skončení. V šestnástej minúte ušiel súperovým obrancom Richard Pánik, prihral pred bránku na voľného Michala Sersena, ktorý dal druhý gól v reprezentácii. Prvý strelil na začiatku prípravy vo Fínsku.

Podobne ako Pánik sa svojou rýchlosťou vedel presadiť proti švédskej obrane aj Tomáš Záborský, ktorý prihral v osemnástej minúte na vyrovnávajúci gól svojmu menovcovi Surovému.

Švédi nám dali lekciu

Posledná dvadsaťminútovka mala podobný začiatok ako prvá, Švédi našich zatlačili a v 44. minúte sa opäť ujali vedenia.

Slováci sa snažili vynútiť si tlak, ale v 56. minúte ich zrazil štvrtým gólom kapitán súpera Niklas Petterson.

Do prázdnej slovenskej bránky strelil v závere svoj druhý gól Zackriksson.

„Švédi nás na začiatku zaskočili, hrali rýchlo, potom sa nám podarilo vyrovnať hlavne vďaka dôrazu. V ďalšom priebehu sme mali šance, ktoré sme mali využiť,“ povedal Surový.

„Dnes sme robili veľa individuálnych chýb, čo sa nám nemôže na šampionáte stať. Vidno, že mnohí hráči dlho nehrali, preto je pozitívne, že hráme toľko prípravných zápasov,“ povedal Miroslav Šatan.

„Švédi boli veľmi rýchli. Dali nám dobrú lekciu, síce sme dobre korčuľovali, ale zle sme hrali s pukom. Bol to náš najrýchlejší súper v príprave a je dobré, že si môžeme rozobrať, kde musíme pridať,“ dodal tréner Hanlon.

Včera ešte nehrali obrancovia Peter Podhradský s Martinom Štrbákom a kanadský kouč šetril aj Branka Radivojeviča, ktorý je chorý a nemal by hrať ani v piatkovom druhom zápase so Švédmi.

Zedník odišiel sám

V zostave nebol ani Richard Zedník, ktorý sa prekvapujúco odpojil od tímu po utorkovom tréningu.

„Richard sa rozhodol ísť domov, nemáme s ním žiadny kontakt. Snažili sme sa hovoriť s jeho agentom aj cez Petra Bondru či Paľa Demitru, ale neohlásil sa nám. Nepovedal nám žiadny dôvod, prečo odišiel, čakáme na neho.“

Podľa všetkého Zedník na majstrovstvách nebude hrať.

Košických fanúšikov určite poteší, že v piatok nastúpi náš výber s Júliusom Hudáčkom v bránke. „Videli sme dnes zopár voľných miest, tak dúfam, že v piatok bude plno a diváci budú skandovať Julovo meno,“ uzavrel so smiechom Hanlon.

Slovensko a Švédsko si v Košiciach zmerajú sily ešte raz, duel sa uskutoční v piatok 15. apríla o 17.00 h.

Fotogalériu zo zápasu Slovensko - Švédsko si pozrite na hokej.sme.sk >>

Výsledok:

Slovensko - Švédsko 2:5 (2:2, 0:0, 0:3)

Góly: 16. Sersen (Pánik), 18. Surový (Záborský) - 3. Silfverberg (Lander), 5. Ferholm (Kronwall), 45. Zackrisson (Ferholm), 56. Persson (Melin, Jämtin), 60. Zackrisson (Ferholm). Rozhodovali: Baluška, Ország - Gajan, Valach, vylúčení: 2:4, navyše: presilovky: 0:0 oslabenia: 0:0, striedania: 21. Marcinko a Brejčák (SR) zapojili sa do hry, 7000 divákov

Slovensko: Lašák - Graňák, Baranka, Stehlík, Sersen, Švarný, Mikuš - od 21. Brejčák - Dravecký, Cibák, Bartovič - Šatan, Stümpel, Hossa - Záborský, Surový, Ružička - Pánik, Pavlikovský, Mikúš - od 21. Marcinko

Švédsko: Fasth - Fernholm, Ekhölm, Eklund, Johnsson, Johansson, Kronwall, Dahlbeck - Melin, Persson, Jämtin - Fasth, Zackrisson, Hjalmarsson - Silfverberg, Lander, Lasu - Widing, Karlsson, Petterström - Cehlin

Hodnotenie trénera Švédska:

Pär Maarts: "Som veľmi rád, že sme s týmto mladým tímom dokázali zvíťaziť. Začiatok nám vyšiel nad očakávanie, druhé dejstvo bolo omnoho menej kvalitnejšie ako prvé. Tento tím je veľmi mladý a je veľkým prísľubom do budúcnosti."