Európska liga: v semifinále sú tri portugalské tímy

Sklamanie Rodriga Limu zo Sportingu Braga po nepremenenej gólovej šanci. Jeho tím vďaka gólu u súpera postúpil ďalej v Európskej lige. (Autor: SITA/AP)
TASR|14. apr 2011 o 23:00

V semifinále Európskej ligy sa predstaví až trojica portugalských klubov.

BRATISLAVA. V semifinále Európskej ligy UEFA 2010/2011 sa predstaví až trojica portugalských klubov a už teraz je isté, že aj vo finálovom dueli bude mať táto krajina minimálne jedného zástupcu. Po štvrtkových odvetných štvrťfinálových stretnutiach sa do najlepšej štvorky EL prebojovali FC Porto, Benfica Lisabon a Sporting Braga a aj štvrtý účastník pochádza z Pyrenejského polostrova zásluhou španielskeho CF Villarreal.

Prvé semifinálové zápasy sa hrajú 28. apríla - Porto narazí na Villarreal a v "bratovražednom súboji sa stretne Benfica s Bragou, odvety sú na programe 5. mája. Finále hostí moderný stánok Aviva Stadium v írskom Dubline (18. mája).

Hoci o prvom semifinalistovi bolo rozhodnuté prakticky už pred odvetou, Porto neprišlo do Moskvy len odbehať zvyšných 90 minút. Už v 28. minúte otvoril skóre Brazílčan Hulk, v nadstavenom čase prvého dejstva pridal ďalší gól Rodriguez a hneď po prestávke zdecimovaných domácich potrestal Guarín. Na zníženie (1:3) odpovedal svojím už 11. gólom v aktuálnej sezóne EL Kolumbijčan Radamel Falcao a Porto nakoniec nastrieľalo žilinskému súperovi zo základnej skupiny Ligy majstrov dovedna v dvojzápase až desať gólov (5:2).

Holandský PSV Eindhoven naznačil v úvodnom dejstve odvety, že by mohlo prísť ku zvratu aj napriek nepriaznivému skóre z Portugalska a v 25. minúte ho od postupu delil už iba jediný gól. Navyše Labyad mal v závere prvej časti dve veľké príležitosti na 3:0. Zahrmelo však na opačnej strane a v nadstavenom čase nadšenie domácich schladil Luisao. Akúkoľvek drámu v druhom polčase definitívne vylúčil Cardozo z penalty (2:2).

Twente sa snažilo s Villarrealom aspoň o kozmetickú úpravu bezútešného debaklu z prvého zápasu (1:5), no na gól Bajramiho z prvého polčasu odpovedala "žltá ponorka" dvakrát z pokutového kopu, tretí gól pridal minútu pred koncom riadneho hracieho času Cani a Villarreal opäť zvíťazil (3:1).

Braga ubránila postupovú bezgólovú remízu (0:0) aj napriek tomu, že už v 30. minúte prišla po červenej karte o Cesara, no Kyjevčania nedokázali z hodinovej početnej výhody nič vyťažiť.

Európska liga, štvrťfinále, odvety:

Spartak Moskva - FC Porto 2:5 (0:2)

Góly: 52. Dziuba, 72. Ari - 28. Hulk, 45.+2 Rodriguez, 47. Guarín, 54. Falcao, 89. Micael. Rozhodoval: Kassai (Maď.).

Prvý zápas: 1:5, do semifinále postúpil FC Porto.

PSV Eindhoven - Benfica Lisabon 2:2 (2:1)

Góly: 17. Dszudzsák, 25. Lens - 45.+3 Luisao, 63. Cardozo z 11 m. Rozhodoval: Stark (Nem.)

Prvý zápas: 1:4, do semifinále postúpila Benfica.

Twente Enschede - CF Villarreal 1:3 (1:0)

Góly: 32. Bajrami - 59. Rossi z 11 m, 83. Ruben z 11 m, 89. Cani. ČK: 59. Tiendalli (Twente). Rozhodoval: Collum (Škót.)

Prvý zápas: 1:5, do semifinále postúpil Villarreal.

Sporting Braga - Dynamo Kyjev 0:0

ČK: 30. Cesar - 88. Popov. Rozhodoval: Eriksson (Švéd.)

Prvý zápas: 1:1, do semifinále postúpila Braga.

Domov»Futbal»Európska liga»Európska liga: v semifinále sú tri portugalské tímy