AKTUALIZOVANÉ 21:53

Žilina zdolala Nitru 2:0, vyhral aj Slovan

V 26. kole Corgoň ligy si Dubnica poradila na vlastnom trávniku so Spartakom Trnava 1:0.

Dubnický brankár Pavol Kováč v zápase s trnavským Spartakom gól neinkasoval.(Zdroj: TASR)

Ružomberok vyhral v Košiciach 2:0

Od úvodných minút mali optickú prevahu domáci hráči, ale okrem piatich rohových kopov z nej nič nevyťažili. Ružomberčania vsadili na defenzívu, z ktorej vyrážali do rýchlych protiútokov. S pribúdajúcimi minútami sa hra vyrovnala a diváci sledovali medzišestnástkový futbal.

Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali hostia, keď v 32. minúte Ďubek prihrávkou do priestoru našiel Hofericu, ale Tofiloski včasným vybehnutím zmaril jeho snahu. Na druhej strane sa Košičania snažili prekvapiť Hrdličku priamo z rohového kopu, ale obrana súpera odpratala loptu do bezpečia. V prvom polčase sa viac nič neudialo a oba tímy šli do kabín za bezgólovej remízy.

Druhé dejstvo otvoril peknou strelou z dvadsiatich metrov domáci Juhar, ale Hrdlička zasiahol. V 56. minúte však prekvapujúco otvoril skóre hosťujúci Blažič, ktorý slabou strelou z hranice šestnástky poslal loptu k ľavej žrdi Tofiloskiho brány - 0:1.

Košičania pridali smerom dopredu, no súperovi otvorili priestor na rýchle brejky. Po jednom z nich takmer pridal v 72. minúte druhý gól Ďubek, no jeho strela mierila tesne nad košickú bránu. Hostia si už víťazstvo postrážili a v nadstavenom čase poistil zisk troch bodov Hoferica - 0:2.

MFK Košice - MFK Ružomberok 0:2 (0:0)

Góly: 56. Blažič, 90.+ Hoferica. Rozhodoval: Matúš, ŽK: Juhar - Blažič, Gallo, 750 divákov

Košice: Tofiloski - Kolbas, Dobias, Cicman, Čonka - Matič, Šinglár - Juhar, Karaš (51. Diaby), Viazanko (80. Kubík) - Škutka (85. Ujčík)

Ružomberok: Hrdlička - P. Maslo, J. Maslo, Sivčevič, Gallo - Blažič (81. Jurč), Greššák (84. Radič) - Ďubek (76. Kotora), Hoferica, J. Chovanec - Jakšič

Hodnotenie trénerov:

Štefan Tarkovič (tréner Košíc): "Ťažko sa mi hovorí po takomto výkone a góloch, ktoré sme dostali. Vedeli sme, čo bude hrať Ružomberok, súper nás ničím neprekvapil. Ak však hráme proti takému organizovanému mužstvu, presadiť sa do vyložených šanci je veľmi ťažké. Ružomberok vyhral zaslúžene.

Ladislav Jurkemik (tréner Ružomberka): "Keď som videl Košice hrať v Nitre, neveril som, že by sme boli schopní uhrať takýto výsledok. Domácich sme nepustili do žiadnej šance a predovšetkým za výkon v druhom polčase sme si víťazstvo zaslúžili. Hráči hrali disciplinovane a organizovane nad svoje možnosti. Sú to pre nás veľmi dôležité body a teší ma toto víťazstvo."

Späť na začiatok článku

Spartak v Dubnici gól nestrelil

V 7. minúte sa Kuzma dokonale zorientoval medzi obrancami hostí a poradil si aj s brankárom Raškom. Vedenie Dubnice mohol poistiť opäť Kuzma, prihrával mu Polách, ale proti bol Machovec. Po pravej strane ťahali domáci väčšinu akcií, situáciu Trnave však uľahčovali zbrklými rozohrávkami a hostia postupne začali "úradovať".

Beňo s Kováčom riešili situáciu pred Kone Korom, potom sa Kováč predviedol po nepríjemnej strele Bicáka a domácich zachránila len šikovnosť brankára, keď sa Wellington chopil príležitosti po chybe Vavríka a rútil sa na bránku.

Vzápätí Trnava spustila trojitú opakovačku striel a zdalo sa, že vyrovnanie visí a na vlásku. Mohlo tak byť v 34. minúte, kedy Bernáth vyslal varovanie nad a v 44. minúte Kováč si poradil s Wellingtonom, vzápätí obranca Beňo predčil Kone Kora.

V druhej polovici mal štyri šance na zvýšenie náskoku striedajúci Porázik, nepodarilo sa a s pribúdajúcimi minútami sa zasa Dubničania začali obávať o výsledok. Strojcami ich prvého vytúženého víťazstva, ktoré ich môže zachrániť v súťaži boli predovšetkým brankár Kováč, na ktorého recept hostia nenašli a rovnako skvelým spôsobom hral v obrane odchovanec Božoň. Spomínaní hráči zasahovali v 71. minúte aj v 74., kedy Božoň vykopol istý gól Bernátha.

MFK Dubnica - Spartak Trnava 1:0 (1:0)

Gól: 7. Kuzma. Rozhodoval: Vlk, ŽK: Vavrík, Bruško - Kaščák, Bicák, 2460 divákov

Dubnica: Kováč - Ižvolt, Božoň, Trousil, Beňo - Šulek - Vavrík (46. Augustíni), Bruško, J. Zápotoka (46. Porázik) - Polách (87. Grabež) - M. Kuzma

Spartak: Raška - J. Čarnota (81. Ciprys), P. Čarnota, Diallo, Machovec (20. Mentel) - Kone Koro, Procházka, Kaščák, Bicák - Bernáth (76. Petráš), Wellington

Peter Gergely (tréner Dubnice): "Potrebovali sme dnes zvíťaziť, dlho sme na to čakali. S výsledkom som spokojný. Prvých desať minút sme odohrali veľmi dobre, dostali sme sa do vedenia. Potom sa aj vďaka naším nepresnostiam súper chytil a mali sme čo robiť, aby sme udržali jednogólový náskok. Po prestriedaní sme sa v druhej polovici zlepšili. Zápas sme mohli za pár minút rozhodnúť, čo sa nestalo a o víťazstvo sme sa museli strachovať až do konca duelu."

Peter Zelenský (tréner Trnavy): "Dubnica hráva doma dobre. Bojuje o záchranu a my sme do zápasu vstúpili zle. Domáci potrestali našu chybu gólom a hoci sme potom boli aktívni smerom dopredu, nič sme zo šancí nevyťažili. V druhej polovici nebol náš výkon taký kvalitný, domáci nám pohrozili zo štandardiek, ale aj my sme mohli skórovať. Bol to zápas o našich šanciach, ale bez gólu sa bodovať nedá."

Žilina doma nedostala ani gól

Od úvodného výkopu začali Žilinčania s ofenzívnou taktikou, zásluhou aktívneho pohybu a prihrávok po zemi sa im darilo dostávať sa pred nitriansku bránku. Už počas prvej štvrťhodiny si vypracovali niekoľko gólových šancí a viacero štandardných situácií. V 3. min Mráz vyskúšal z priameho kopu z 20 metrov Hrošša. O dve minúty nato Majtán zblízka prekonal nitrianskeho brankára, ale keďže bol v postavení mimo hry, gól neplatil.

Ďalšiu peknú akciu pripravili domáci v 11. min. Po pravej strane potiahol Majtán, po jeho centri hlavičkoval Mráz, ale len do rúk brankára hostí. V 13. min bola lopta po rohovom kope opäť v sieti, ale ani tentokrát gól neplatil. Do vedenia išli domáci v 18. min. Ceesay vysunul na pravej strane Picha, ten odcentroval a aktívny Tomáš Majtán hlavou otvoril skóre - 1:0.

V 25. min už bolo 2:0, tentoraz kopal priamy kop Gergel a približne z 20 metrvov nádhernou strelou trafil do ľavého horného rohu Hroššovej bránky. V 28. min zblízka strieľal Ceesay, ale len pozdĺž bránkovej čiary. V 35. min musel byť ošetrený hlavný rozhodca Olšiak, pravdepodobne po kŕči.

V hre sa pokračovalo o štyri minúty neskôr, keď na jeho miesto nastúpil náhradný rozhodca Prešinský. Hostia prvýkrát vážne pohrozili v nadstavenom čase, keď nebezpečne vystrelil po rohovom kope spoza veľkého vápna Kaspřák, ale brankár Krnáč loptu vyboxoval späť do ihriska.

Po zmene strán začali Nitrania ofenzívnejšie, ale nepodarilo sa im vypracovať si čistú gólovú šancu. Postupne sa do tempa dostali aj domáci. V 63. min po štandardnej situácii mohol skórovať Pich, ale v tlačenici sa mu nepodarilo prekonať brankára hostí. Počas záverečných dvadsiatich minút sa väčšinou hralo medzi šestnástkami, Žilinčania sa snažili kontrolovať hru.

V 76. min sa po Fótyikovej prihrávke dostal pred brankára Hrošša útočník domácich Ceesay, ale kapitán hostí vyrazil jeho strelu nad bránku. Päť minút pred koncom poslal Škvarka nebezpečnú strelu, ale jeden z hráčov Nitry ju zblokoval. V poslednej minúte ešte unikol hosťom Ceesay, ale napálil len do bočnej siete.

MŠK Žilina - FC Nitra 2:0 (2:0)

Góly: 18. T. Majtán, 25. Gergel, ŽK: 80. Mabouka - 45.+ L. Zelenický, rozhodovali: Olšiak (38. Prešinský) - Balko, D. Hrčka, 2518 divákov

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Zd. Štrba, Patrik Mráz - Ľ. Guldan (86. Patrik Šimko) - Pich, Zošák (26. Škvarka), Gergel - M. Ceesay, T. Majtán (66. Fótyik)

Nitra: L. Hroššo - L. Zelenický (55. Sailer), Martin Tóth, Harbuľák, Áč - Šimončič, Kaspřák - R. Sloboda (48. Glenda), V. Schulmeister (77. Ivančík), Ľ. Kolár - Matúš Mikuš

Pavel Hapal (tréner Žiliny): "Vyhrali sme zaslúžene. Od prvej do poslednej minúty sme išli za svojím cieľom. V prvom polčase hráči hrali podľa mojich predstáv. Chcem, aby si tento výkon zapamätali. Gólový rozdiel mohol byť aj vyšší, ale sme spokojní s tromi bodmi."

Cyril Stachura (tréner Nitry): "Proti mužstvu ako je Žilina nemôžeme urobiť v prvej polhodine toľko nevynútených chýb. Súpera sme tým posadili na koňa. Potom sme síce zdvihli hlavy, ale Žilina hrala to, čo potrebovala a zaslúžene zvíťazila."

Prešov otočil v Zlatých Moravciach

Domáci vstúpili do stretnutia aktívne a hneď v úvode si vypracovali sľubné príležitosti. V 4. min Candrákovu strelu Peškovič vytlačil na rohový kop, ten rozohral Orávik a následnú prudkú hlavičku Pavla Majerníka gólman hostí kryl na bránkovej čiare. V 6. min Pavelka napriahol spoza šestnástky, jeho strelu do šibenice Peškovič vyškriabal na roh. Hostia sa osmelili v 10. min, Vršajevičovu strelu do stredu bránky Kuciak kryl.

V 22. min odohrala peknú akciu trojica Hruška - Pavelka - Orávik, posledne menovaný trafil iba nohy Peškoviča. Zaslúženého gólu sa domáci dočkali v 26. min, keď Babicov center do šestnástky Pavelka sklepol a Hruška pohotovo skóroval - 1:0. Hráči FC ViOn stupňovali tlak. Chren posadil loptu na Pavelkovu hlavu, Peškovič sa však nenechal prekvapiť. V 36. min Babicovu strelu z priameho voľného kopu Peškovič len s námahou vyrazil.

Do druhého polčasu tréner Tatrana Ladislav Pecko posilnil ofenzívu dvojitým striedaním a začali sa diať málo vídané veci. V 50. min mal na kopačke vyrovnanie Žůrek, ktorý sa rútil sám na Kuciaka, ale ten v poslednej chvíli vytiahol čarovný zákrok. V 56. min hostia vyrobili závar v pokutovom území. Kuciak najskôr zachránil, následnú strelu Vyskočila na bránkovej čiare vykopával Janečka, aby vzápätí dezorientovaný Pavol Majerník poslal loptu do vlastnej bránky - 1:1.

V 63. min sa po prísnej červenej karte porúčal z ihriska Pavlenda. Hostia presilovku dokonale využili. Už v 65. min striedajúci Katona, ktorý bol na ihrisku vari 15 sekúnd svoj prvý kontakt s loptou premenil na gól. V 70. min prišla ďalšia smrtiaca kontra hostí, keď Macko predĺžil loptu Meszárošovi, ktorý s prehľadom zvyšoval na 3:1 pre Tatran.

V 84. min sa šikovne uvoľnil Žůrek, Kuciak si však s jeho strelou poradil. Z protiútoku sa na druhej strane ocitol Babic, ale zo šiestich metrov mieril nad. V hektickom závere v 88. min Candrák prenikol do pokutového územia, posunul na striedajúceho Brčáka, ktorý znížil na 2:3. V stretnutí dvoch diametrálne odlišných polčasov napokon získali veľmi cenné tri body hostia z Prešova.

FC ViOn Zlaté Moravce - 1. FC Tatran Prešov 2:3 (1:0)

Gól: 26. M. Hruška, 88. Brčák - 56. Pavol Majerník (vlastný), 65. P. Katona, 70. Ľ. Meszároš, ŽK: 19. P. Petráš, 73. Pavelka, 77. Tomášek - 61. Farbák, 79. Krajník, ČK: 63. Pavlenda (Zlaté Moravce) za hru rukou, rozhodovali: Valášek - Chládek, Jankovič, 1496 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, Janečka, Pavol Majerník, Chren - Orávik (64. Brčák), M. Babic, Žilák (77. Tomášek), M. Hruška - A. Candrák, Pavelka

Prešov: B. Peškovič - P. Petráš, Farbák, Čep, Josl - Krajník - Papaj (46. Žůrek), M. Baran (46. M. Vyskočil), Macko, Vršajevič (64. P. Katona) - Ľ. Meszároš

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Chceli sme vyhrať. Prvý polčas sme boli jasne lepší, dali sme gól a mohli sme aj viac. V druhom polčase sme si dali vlastenca, potom prišlo prísne vylúčenie Pavlendu a vzápätí sme inkasovali opäť. V závere sme hrali vabank, avšak dnes nám neprijalo šťastie."

Ladislav Pecko, tréner Tatrana: "Odohrali sme dva rozdielne polčasy. Prvý polčas bol súper lepší, ale nás podržal brankár. Do druhého polčasu sme vybehli, nemali sme čo stratiť, napokon sme dali tri góly a získali sme veľmi cenné tri body."

V Bratislave otvárali skóre Bystričania

Po nezáživnej úvodnej štvrťhodine sa 2310 divákov dočkalo prvej vážnej šance v 16. minúte, keď strelu domáceho Šeba brankár Pindroch iba vyrazil, no tiesnený Milinkovič loptu nedokázal doraziť do siete. Dukla sa dopredu príliš nepúšťala a trpezlivo čakala na brejk, ktorý prišiel v 30. minúte a Johancsik po ideálnom centri z pravej strany hlavou otvoril skóre - 0:1.

Dovtedy profesorsky hrajúci Slovanisti zvýšili aktivitu, výsledkom čoho bola nebezpečná Grendelova strela. Domáci sa dočkali vyrovnania štyri minúty pred prestávkou, keď Milinkovič uvoľnil Šeba a hoci jeho prvú strelu ešte Pindroch vyrazil, na dorážku bol prikrátky - 1:1.

Aj po zmene strán mali loptu častejšie na kopačkách belasí, pozorná bystrická obrana však dlho odolávala. Priamy kop Žofčáka si v 52. minúte ešte cestu do siete nenašiel, no spolupráca Bagayoka s Guédém už slávila úspech, keď druhý menovaný v páde prestrelil Pindrocha - 2:1.

Dukla za nepriaznivého stavu otvorila hru, no skóre sa menilo opäť v ich neprospech, keď Šebo v 82. minúte strelil svoj druhý gól v zápase. Aktívny útočník Slovana mal na kopačke hetrik, no jeho ďalšie dve tutovky sa už gólom neskončili.

Slovan Bratislava - Dukla Banská Bystrica 3:1 (1:1)

Góly: 41. a 82. Šebo, 68. Guédé - 30. Johancsik. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Uškovič, Hučko, Adámik (všetci Dukla), 2310 divákov.

Slovan Bratislava: Putnocký - Bagayoko (75. Pauschek), Dobrotka, Dosoudil, Hrdlička - Božič (55. Szarka) - Milinkovič, Guédé, Grendel (84. Kiss), Žofčák - Šebo

Banská Bystrica: Pindroch - Poljovka, Adámik, Hlinka, Savič (45. Turňa) - Pleva, Pančík, Prekop (82. Kupčík), Hučko - Uškovič - Johancsik (71. Považanec)

Karel Jarolím, tréner Slovana: "Nevyvíjalo sa to pre nás dobre, inkasovali sme gól z prvej nebezpečnej situácie. Dôležité bolo to, že sa nám ešte pred prestávkou podarilo vyrovnať. Neskôr sme v zostave urobili zmeny, mali sme tlak a dostali sa do vedenie. Šebo je skutočne strelec a naša veľká opora."

Štefan Zaťko, tréner Dukly: "Súperovi môžem len pogratulovať k zaslúženému víťazstvu. Slovan bol celý zápas lepší, my sme sa mu v pozmenenej zostave snažili sťažiť situáciu. Ujali sme sa vedenia, ale v závere polčasu inkasovali, čo bol zlomový moment. Nízkou kvalitou sa nám už v ďalšom priebehu nedarilo odolávať tlaku."