Šport žije v rozpočtovom provizóriu. Aj SOV

František Chmelár
František Chmelár (Autor: SITA)
Sportnet|18. apr 2011 o 00:00

V takej finančnej neistote slovenský šport ešte nebol, konštatovali viacerí na valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru. Vládnúci politici sa vyhýbajú komunikácii, tvrdia.

BRATISLAVA. Radičovej vláda chystá „nový moderný zákon o športe“. Plénu Slovenského olympijského výboru to na sobotňajšom 41. valnom zhromaždení zvestoval nový generálny riaditeľ sekcie športu ministerstva školstva Ladislav Križan.

Nadšenie však nevyvolal, lebo to isté sľubovali aj predošlé kabinety. A realita? Podľa stolnotenisového šéfa a člena exekutívy SOV Zdenka Kríža, „Slovensko drží svetový unikát: má až dva zákony o športe, ale ani jeden sa nedodržiava“.

Ďalším unikátom je fakt, že športové spolky vrátane olympijského nedokážu ani v polovici apríla zostaviť a schváliť definitívne rozpočty na tento rok, lebo stále nevedia, s akou podporou z verejných zdrojov môžu rátať.

Ministerstvo školstva nedodržuje zákon

V tohtoročnom štátnom rozpočte je na šport vyčlenených necelých 26 miliónov eur – o 10 percent menej ako vlani a o takmer 20 percent menej ako predvlani. Ministerstvo však o ich rozdelení dodnes nerozhodlo.
Križan tvrdí, že z „objektívnych dôvodov“: novelu zákona o podpore športu, ktorá sprísňuje podmienky na pridelenie štátnych financií, schválil parlament až 10. decembra 2010.

O 13 dní ministerstvo publikovalo výzvu na predkladanie žiadostí s uzávierkou do 31. januára 2011. V nej sa zaviazalo, že do 31. marca zverejní na webovej stránke zoznam schválených dotácií (vrátane zmlúv) aj zoznam a odôvodnenie neschválených.

Dodnes však nezverejnilo ešte ani to, čo všetkému musí predchádzať a čo mu ukladá novela zákona: zloženie komisie zriadenej na vyhodnocovanie žiadostí. Pravdepodobne stále neexistuje.

Vznikne športová strana?

Križan má 29 rokov a na post najvyššieho štátneho úradníka pre šport nastúpil na základe konkurzu až 7. marca, takže na dnešnom stave má minimálny podiel.

Na valnom zhromaždení začal tak, ako každý jeho predchodca: ospravedlnením neúčasti pozvaného ministra.
„Niektoré veci sú neospravedlniteľné,“ zareagoval Marián Kukumberg, šéf Konfederácie športových zväzov.

„Záujem našich politikov o šport sa začína aj končí odfotením sa s medailistami a prezentáciou pri ich odmeňovaní. Toto je nimi proklamovaný verejný záujem? Toto je verejný nezáujem.“

Konfederácia v mene 56 zväzov koncom februára požiadala listom o stretnutie predsedníčku vlády. „Písomnú odpoveď sme doteraz nedostali, ale ozval sa mi vedúci služobného úradu rezortu školstva, že má od ministra za úlohu sa s nami stretnúť,“ konštatuje Kukumberg.

„Slušne som mu povedal, že naša požiadavka smerovala k premiérke a ministrovi. A premiérke sme napísali ďalší list.“

Listy nič nezmenia na „likvidačnom financovaní športu“, vyhlásil zápasnícky šéf, podnikateľ Peter Marček, „treba zobrať opraty do vlastných rúk“. Oznámil, že zakladá politickú stranu športovcov.

„Taký pokus tu už bol a nebol úspešný,“ pripomenul prezident SOV František Chmelár. „Nemyslím si, že to je správna cesta. Šport má v sebe politikum, ale nemal by sa stať politickým vazalom.“

Reforma nášho športu je podľa neho aktuálna nevyhnutnosť. Navrhol nečakať, kým rezortné ministerstvo pripraví náhradu za Národný program rozvoja športu, ktorý bez toho, aby sa naplnil, skončil vlani, a vyzval vyrukovať s vlastným návrhom. Dostal mandát zložiť skupinu, ktorá ho pripraví.

Zadržiavanie financií

Podľa viceprezidenta Slovenského futbalového zväzu Jozefa Paršu, „šport ešte nikdy nebol v takom dezolátnom stave ako je dnes.“

.„To, k čomu sme dotlačení, sa volá rozpočtové provizórium,“ pomenovala stav, v akom sú športové spolky, krasokorčuliarska šéfka Mária Hrachovcová, bývalá pracovníčka ministerstva financií. „Štátny rozpočet aj s príslušnou položkou pre šport však bol schválený. To znamená, že sa zadržiavajú financie, ktoré mali byť už distribuované, čo je neospravedlniteľné.“

Slovenský olympijský výbor mal vlani vyrovnané hospodárenie na úrovni 2,4 milióna eur. Až 70 percent príjmov pochádzalo z verejných zdrojov. „Väčšina šla na financovanie prípravy a účasti na zimnej olympiáde 2010 a olympijských hrách mládeže,“ pripomenul Jozef Liba, generálny sekretár SOV.

Provizórny rozpočet SOV na tento rok je podstatne nižší: necelých 1,4 milióna eur. Predpokladá, že až 48 percent bude musieť vykryť príjmami z marketingu a od Medzinárodného olympijského výboru.

Slovenský olympijský výbor má aj po sobote 72 riadnych členov. Futbalovú legendu Jozefa Vengloša, ktorý krátko po sedemdesiatke požiadal o uvoľnenie, nahradila šermiarska – Katarína Lokšová-Ráczová. Vengloša spolu s Kamilom Haťapkom a Ladislavom Harvanom plénum zvolilo za čestných členov.

Vyznamenania

Zlatý odznak SOV: Ladislav Čepčiansky, Vladimír Černušák, Ivan Čierny, Karol Divín, Bohumil Golian, Ján Grexa, Pavol Handzo, Anton Ihring, Benjamin Leitner, Otakar Malý, Ivan Mauer, Ivan Macák, Ján Mráz, Hilda Múdra, Vladimír Porubský, Anton Švajlen, Ján Zachara

Výročné ocenenia

  • Cena Vladimíra Černušáka: Viera Bebčáková
  • Cena Matildy Pálfyovej: Katarína Lokšová-Ráczová
  • Cena Pavla Schmidta: Anastasia Kuzminová
  • Cena Ondreja Nepelu: Filip Praj
  • Cena Jána Zacharu: Juraj Minčík
  • Cena Miroslava Procházku: Rudolf Gallo, Jozef Kšiňan
  • Cena Jána Mráza: Dagmar Rajčanová
  • Cena Ladislava Chudíka: Dušan Fischer
  • Olympijský klub roka: Košice

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov