Slovenky v premiére prehrali s USA, skvelá Tomčíková

Doplnené znenie o komentár a hlas trénera slovenskej ženskej hokejovej reprezentácie Miroslava Karafiáta

Zuzana Tomčíková(Zdroj: ilustračné - SITA)
Neapol vs. Inter v talianskej Serii A naživo >>

Obhajca titulu nedal nováčikovi žiadnu šancu. Slovenky nestrelili v prvom zápase medzi elitou ani jeden gól.

ZÜRICH. Slovenská ženská hokejová reprezentácia prehrala vo svojej premiére v elitnej kategórii majstrovstiev sveta vo švajčiarskom Zürichu s favorizovaným tímom USA prijateľným pomerom 0:5.

Obhajkyne titulu boli v zápase strelecky veľmi aktívne, so slovenskou defenzívou na čele s výbornou brankárkou Zuzanou Tomčíkovou si však dlho nevedeli rady. Američanky vyslali na slovenskú bránku 63 striel. Zámorskej gólmanke McLaughlinovej stačilo na shutout len 10 úspešných zákrokov.

Zverenky trénera Miroslava Karafiáta absolvovali v nedeľu svoju premiéru medzi najlepšou svetovou osmičkou. V A-skupine šampionátu ich ešte čakajú v pondelok na pravé poludnie Švédky a potom v stredu v dôležitom zápase z hľadiska predpokladaných záchranárskych prác Rusky.

A-skupina (Zürich):
USA - Slovensko 5:0 (0:0, 2:0, 3:0)

Góly: 24. Coyneová (Engstromová, Knightová), 29. Pucciová (Lamoureuxová), 41. Knightová (Deckerová, Cahowová), 41. Dugganová (Chuová), 48. Deckerová (Knightová, Bellamyová)

Vylúčené: 5:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bordeleauová - Rumbleová (obe Kan.), Schipperová-Poeterayová (Hol.)

USA: McLaughlinová - Cahowová, Engstromová, Ruggierová, Schleperová, Bellamyová, Pucciová - Deckerová, Knightová, Coyneová - Potterová, Stacková, Lamoureuxová - Dugganová, Chuová, Marvinová - Schoullisová, Steadmanová

Slovensko: Tomčíková - Országhová, Vargová, Karafiátová, Kežmarská, Brémová, Matejová, Gajdošová - Džurňáková, Čulíková, Čupková - Kapustová, Veličková, Pravlíková - Herichová, Jurčová, Sroková - Gapová, Miháliková

Slovenky sa od úvodných minút stiahli pred Tomčíkovú a pozornou defenzívou sa snažili narúšať hru ofenzívne ladených Američaniek. Nováčik elitnej kategórie sa prezentoval sympatickým dojmom a pri každej vhodnej príležitosti sa pokúšal o rýchly prechod do útoku. Tomčíková dlho odolávala americkým pokusom, v prvej tretine zlikvidovala až 26 striel súperiek. Hokejistky SR za úvodných dvadsať minút vystrelili len štyrikrát.

Prakticky na jednu bránku sa hralo aj v druhej dvadsaťminútovke. Slovenkám postupne ubúdali sily a začali robiť aj chyby, ktoré súperky nekompromisne trestali po pekných akciách. Tomčíkovú prekonala až v 24. min Coyneová. V 29. min pridala ďalší presný zásah Pucciová.

Slovenkám nevyšiel nástup do tretej dvadsaťminútovky. Američanky sa presadili z prvých dvoch útokov za 19 sekúnd hneď dvakrát a odskočili na rozdiel štyroch gólov. V 48. min upravila Deckerová už na 5:0. V ďalšom priebehu zápasu si zámorský tím vypracoval aj ďalšie príležitosti, ale puk už neskončil za Tomčíkovej chrbtom.

Tréner hodnotí:

Miroslav Karafiát (tréner SR): "Do zápasu sme nastupovali s tým, že nám musí perfektne fungovať defenzíva. Hrať s Američankami či Kanaďankami otvorený hokej je pre každý tím samovraždou. Podržala nás brankárka Tomčíková, ktorá mala veľa skvelých zákrokov. Prvú tretinu sme zvládli veľmi dobre, Američanky boli až nešťastné. Neskôr nám už dochádzali sily a dievčatá začali robiť chyby, ktoré súperky využívali. Pre nás je to povzbudzujúci výsledok, nedostať od oboch zámorských tímov dvojciferný počet gólov je pre nás výborné. Bol to jednoznačný duel, v ktorom sme bránili celých 60 minút. Perfektná disciplína a výborná hra v obrane sú základom pre nás aj do ďalších zápasov."