Slovan vyhral v Trnave 3:2 a je vo finále pohára

Trnavčania sľubnú remízu 2:2 z prvého zápasu na pôde Slovana na postup nepremenili. O ňom rozhodol už do polčasu bratislavský tím. Finále Slovenského pohára si zahrá aj Žilina.

(Zdroj: tasr)
Finále populárneho Audi cupu za skvelých 115 € >>

BRATISLAVA. Vo finále 42. ročníka Slovenského pohára sa 8. mája v Banskej Bystrici stretnú futbalisti Slovana Bratislava a MŠK Žiliny.

Obhajcovia trofeje z vlaňajška zo Slovana zvíťazili po domácej remíze 2:2 v utorňajšej odvete na trávniku Spartaka Trnava 3:2 a v samostatnej ére si o Slovenský pohár zahrajú už po šiesty raz.

Naopak úradujúci majstri zo Žiliny, ktorí vďaka domácemu triumfu 3:0 postúpili aj napriek prehre 0:1 v odvete so Zlatými Moravcami, sa vo finále ocitli vôbec po prvý raz od osamostatnenia.

Žilinčania naposledy vo finále bojovali v roku 1990 a celkovo to bude ich piaty pokus na pohárový úspech v klubovej histórii. Naopak Slovan to do finále dotiahol už po 15. raz a na konte má jedenásť trofejí.

Spartak Trnava - Slovan Bratislava 2:3 (0:3) - prvý zápas 2:2, Slovan postúpil do finále

Góly: 68. a 90. Tomaček - 11. Grendel, 26. Guédé, 34. Dobrotka. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Procházka, Tomaček, Diallo - Kiss, Milinkovič, Dobrotka, 2586 divákov.

/prvý zápas 2:2, Slovan postúpil do finále/

Spartak Trnava: Raška - Hanzel (58. Ciprys), Diallo, Gross, J. Čarnota - Banovič (34. We)- Petráš, Kaščák, Procházka (73. Kováč), Koro-Kone - Tomaček

Slovan Bratislava: Putnocký - Bagayoko, Dobrotka, Kolčák, Pauschek - Kiss - Žofčák, Guédé (55. Božič), Grendel (71. Obžera)- Šebo, Szarka (75. Milinkovič)

Očakávané konflikty oboch táborov sa nekonali, polícia totiž dokázala ustrážiť situáciu. Od úvodu boli hostia pohyblivejší a kombinačne úspešnejší, aj keď v ich základnej zostave chýbali Milinkovič, Božič, Hrdlička a tiež Dosoudil.

Už v 3. min sa Šebo ocitol za obranu Spartaka, ale jeho pohotovú strelu Raška vyrazil na rohový kop. V 11. min presne rozohratý priamy kop Žofčáka odvrátili domáci na hranici pokutového územia k voľnému Grendelovi, ktorý si loptu spracoval a ľavačkou k ľavej žrdi Raškovej bránky otvoril skóre zápasu - 0:1.

V 22. min Szarka efektnou prihrávkou uvoľnil Šeba, ktorý obstrelil vybiehajúceho Rašku, pomalá strela smerovala k pravej žrdi, no rýchlejší Diallo ju stačil odvrátiť do bezpečia. V 25. min sa konečne domáci po brejku dostali za chrbát belasej obrany, Petráš odcentroval na Tomačeka, ktorý sa oprel do lopty, ale triafal vysoko nad.

V 26. min sa opäť radovali hostia, keď stred trnavskej obrany zabudol ustrážiť Guédého, ktorý z 35 metrov vymietol Raškovej bránky - 0:2. V 34. min po rohovom kope belasých najvyššie vyskočil Žofčák, k lopte sa po nedorozumení domácej obrany dostal Dobrotka a zvýšil na polčasových 0:3.

Druhý polčas bol zrkadlom prvého. Slovanisti mali hernú prevahu a trnavskí hráči sa len sporadicky dostávali k šestnástke hostí. V 68. min ako blesk z jasného neba po nevinnej akcii a prihrávke Wellingtona sa Tomaček prekľučkoval cez stopérsku dvojicu a ľavačkou po zemi k ľavej žrdi znížil na 1:3 a v 80. min ten istý hráč propagačnou strelou vystrašil Putnockého.

Najlepší hráč domáceho tímu Tomaček v 90. min prešprintoval Pauscheka a upravil na konečných 2:3. Do májového finále sa teda prebojoval Slovan a stretne sa v ňom s MŠK Žilina.

Tréneri hodnotia:

Peter Zelenský, tréner Spartaka Trnava: "Už po prvom zápase som hovoril, že nás čaká ťažká odveta a to sa potvrdilo. Slovan má kvalitu, my nie. Museli sme improvizovať, lebo v Dubnici sme prišli o troch hráčov a odrazilo sa to na našej hre. Chceli sme hrať aktívnejšie, ale hráči si nedali povedať, hrali ustráchane. Vyzeralo to na veľkú blamáž, hráči si však v prestávke vstúpili do svedomia a v druhom polčase sme boli aktívnejší. Aspoň slabou náplasťou je, že sme výsledok zdramatizovali. Futbal je o behaní, u nás sa pohybujú dvaja hráči a ôsmi stoja, takže to je náš veľký problém."

Karel Jarolím, tréner Slovana Bratislava: "Odohrali sme fantastický prvý polčas, hrali sme jednoducho, v pohybe a dostávali sme sa do šancí. Boli sme efektívni a o postupe sme rozhodli už v priebehu prvého polčasu. Trošku ten dojem kalia dva inkasované góly, ale prišli sme sem po postup. Hráme finále pohára a nádej máme aj v lige, takže z tohto pohľadu som spokojný."

ViOn Zlaté Moravce - MŠK Žilina 1:0 (1:0) - prvý zápas 0:3, postupuje Žilina

Gól: 10. Janečka, ŽK: 59. Pavol Majerník - 55. Piaček, 66. Ľ. Guldan, rozhodovali: Sedlák - Somoláni, Benko, 1080 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Candrák, Janečka, Farkaš, Chren - Orávik, Pavol Majerník, M. Hruška, Tomášek (74. Ondrejka) - Brčák (82. J. Chovanec), Pavelka (90. Mjuller)

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Šourek, Patrik Mráz - Ľ. Guldan - Pich (85. Poliaček), Zjuzins (56. Škvarka), Zošák, Gergel - Fótyik (55. Ceesay)

Úvod odvetného semifinálového stretnutia Slovenského pohára sa niesol v réžií domácich. Už v 4. min Hruška v gólovej pozícii z ôsmich metrov tesne minul Krnáčovu bránku. Prebiehala desiata minúta, keď Orávik rozohral rohový kop, Majerník posunul Janečkovi, ktorý hlavou poslal ViOn do vedenia - 1:0.

Po štvrťhodine hry Pavelka vysunul Brčáka, no ten z plného behu prestrelil. V 27. min sa do gólovej príležitosti dostával Orávik, v poslednej chvíli jeho strelu zblokoval Piaček. Prvý strelecký pokus majstra prišiel po polhodine hry, Gergelovu prudkú strelu vytlačil Kuciak na roh. Od tohto momentu sa hra vyrovnala a diváci videli prevažne medzišestnástkový futbal. V závere prvého dejstva sa v dobrej pozícii ocitol Tomášek, z uhla ale mieril iba do bočnej siete.

Po zmene strán sa domáci snažili o druhý gól, ktorým by zdramatizovali boj o finále. V 52. min poslal prudkú strelu k žrdi neúnavný Pavelka, ale Krnáč bol pripravený. Po hodine hry pohrozili aj hostia, ale Pichovu strelu M. Kuciak bez problémov kryl. V 68. min Tomášekov roh našiel Pavla Majerníka, ale jeho pohotovú hlavičku odvrátil na bránkovej čiare Ceesay.

V 74. Brčák posunul Orávikovi, ten v dobrej pozícii mieril iba do Mabouka. V závere domáci stavili všetko na jednu kartu, ale šťastena sa im odvrátila. V 80. min sa vyše tisíc divákov radovalo, ale Orávikova strela sa od žrde odrazila do poľa, dostal sa k nej Pavelka, ale v rozhodujúcej chvíli zlyhal. O dve minúty neskôr sa vyznamenal Krnáč, keď Chrenov pokus spoza šestnástky vytlačil zo šibenice na roh.

V závere si Žilina už ustrážila postup do finále Slovenského pohára. Zlatomoravčanov môže tešiť aspoň víťazstvo.

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Bol to typický pohárový zápas, Žilina prišla s trojgólovým náskokom, čo bolo rozhodujúce. Škoda, že sme nepridali druhý gól, stretnutie mohlo byť zaujímavé až do konca. Gratulujem súperovi k postupu do finále Slovenského pohára, na druhej strane sme radi, že sme vôbec prvýkrát porazili Žilinu."

Pavel Hapal (tréner Žiliny): "Jediné s čím som spokojný, je postup, o ktorý sme sa zaslúžili hlavne doma. Keby sme ešte raz inkasovali, mohli sme to mať ťažké. Urobil som niektoré zmeny v zostave, ale rozhodne nie s úmyslom súpera podceniť."