Nadal dosiahol 499. víťazstvo v kariére

Rafael Nadal
Rafael Nadal (Autor: TASR/AP)
SITA|22. apr 2011 o 17:35

Svetová jednotka je už len jeden vyhratý zápas od dosiahnutia méty 500 víťazstiev v kariére.

BARCELONA. Španielsky tenista Rafael Nadal dosiahol v piatok svoje 499. víťazstvo vo dvojhre počas profesionálnej kariéry.

Líder svetového rebríčka ATP zvíťazil vo štvrťfinále na turnaji ATP v Barcelone nad Francúzom Gaelom Monfilsom za 76 minút suverénne 6:2, 6:2. V štyroch súpereniach na antuke proti tomuto rivalovi ešte nikdy nestratil viac ako tri gemy v jednom sete. Celkovo vedie v bilancii zo vzájomných duelov už 8:1.

Dvadsaťštyriročný Malorčan naposledy ťahal na tomto povrchu za kratší koniec 31. mája 2009 v osemfinále parížskeho Roland Garros proti Švédovi Robinovi Söderlingovi, medzičasom zaznamenal už 32 úspechov.

Na záver spomenutej sezóny dosiahol dva v rámci finále Davisovho pohára proti Čechom, vlani pridal 22 triumfov na tomto podklade a v tejto sezóne zatiaľ 8. Prvých päť si húževnatý ľavák pripísal minulý týždeň pri dosahovaní už svojho siedmeho titulu bez prerušenia v Monte Carle. V Barcelone zatiaľ v troch zápasoch odovzdal len 10 gemov.

Nadal s výkonom spokojný

"Musím uznať, že dnes som predviedol naozaj komplexný výkon. Som veľmi spokojný, pretože takýto výsledok v zápase dvoch hráčov zo svetovej špičky ma k tomu oprávňuje. Je to super pozitívne a prekonáva to moje očakávania. Nemohol som vstúpiť do antukovej časti sezóny lepším spôsobom, ale ešte mám pred sebou kus práce," vyhlásil Nadal, ktorý využil 4 z 9 možností na prerazenie súperovho podania a sám nečelil žiadnej hrozbe straty servisu.

Nadal má obdivuhodnú bilanciu aj v apríli. V uvedenom mesiaci totiž naposledy prehral ešte 8. apríla 2005 s Rusom Igorom Andrejevom vo štvrťfinále vo Valencii, odvtedy nazbieral 65 víťazstiev. V semifinále v katalánskej metropole si zmeria sily s postupujúcim z neskoršieho stretnutia medzi Chorvátom Ivanom Dodigom a svojím ľavorukým krajanom Felicianom Lópezom.

Španiel hrá v Barcelone o 500 bodov

Pre Nadala je podujatie v dejisku OH 1992 dôležité z dôvodu, že neobhajuje žiadne body z vlaňajška a môže si ich pripísať až 500, čo je štvrtina hodnoty grandslamového úspechu.

Momentálne vedie pred Srbom Novak Djokovičom o 3230 bodov, ale do konca časti sezóny na "tehlovej múčke" sa bude pokúšať o zopakovanie až 4000 bodov zo sezóny 2010 (Madrid, Rím a spomenuté Roland Garros), zatiaľ čo terajší hlavný rival sa musí v predmetnom období zaťažovať iba 540 bodmi.

Nadal má v samotnej Barcelone štatistiku 28:1, na tomto turnaji je 5-násobným šampiónom. Dosiaľ jedinú prehru utrpel už pri svojom debute v roku 2003 v 2. kole v derby s krajanom Alexom Corretjom. Vlani chýbal pre problémy s kolenom, neštartoval ani v roku 2004. V roku 2009 uspel vo štvrťfinále bez boja.