AKTUALIZOVANÉ 19:39

Slováci deklasovali v príprave Bielorusov 6:1

Slovenskí hokejoví reprezentanti v nedeľu zvíťazili v poslednom prípravnom zápase pred majstrovstvami sveta nad Bieloruskom 6:1.

Miroslav Šatan (vľavo) a Branko Radivojevič v prípravnom dueli s Bieloruskom.(Zdroj: SITA)
Zažite atmosféru MS v hokeji na vlastnej koži >>

BRATISLAVA. Záverečný zápas slovenskej hokejovej reprezentácie pred MS, ktoré od 29. apríla do 15. mája privíta dvojica slovenských miest Bratislava a Košice, videl vypredaný Zimný štadión O. Nepelu.

V úvodnej herne vyrovnanej tretine dostal zverencov Glena Hanlona do vedenia Peter Podhradský. V druhom dejstve sa napriek stupňujúcemu tlaku Slovenska podarilo vyrovnať Stefanovičovi.

O stretnutí rozhodol záver druhej tretiny, ktorý patril Slovákom. Najprv ich v presilovke dostal do vedenia Štefan Ružička a o necelú minútu využil únik po ľavej strane Demitra na zvýšenie na 3:1.

V záverečnom dejstve jednoznačnú dominanciu domáceho tímu gólovo potvrdili Cibák, v presilovej hre piatich proti trom Nagy a skóre uzavrel v 54. min Marcel Hossa.

Výsledok - prípravný zápas:

Slovensko - Bielorusko 6:1 (1:0, 2:1, 3:0)

Góly: 14. Podhradský (Nagy), 36. Ružička (Hossa, Šatan), 37. Demitra (Bartovič), 45. Cibák (Šatan), 49. Nagy (Podhradský, Demitra), 54. Hossa (Stümpel, Demitra) - 30. Stefanovič (Revenko, Kislyj). Rozhodovali: Baluška, Ország - Novák, Valach (všetci SR), vylúčení: 4:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 9300 divákov (vypredané).

Slovensko: Halák Podhradský, Štrbák, Stehlík, Graňák, Majeský, Baranka, Švarný - Hossa, Stümpel, Demitra - Šatan, Cibák, Zedník - Radivojevič, Surový, Ružička - Bartečko, Marcinko, Nagy - Bartovič

Bielorusko: Šabanov - Usenko, Koršunov, Antonov, Šeleg, Graborenko, Choromando, Filičkin - Lisičkin, Razvadovskij, Demkov - Kambovič, Baukin, Jefimenko - Revenko, Kislyj, Stefanovič - Solomonov, Musienko, Pancirev

Posledný zápas pred MS na fotkách nájdete na hokej.sme.sk >>

Pozápasové hodnotenia:

Glen Hanlon, tréner SR: "Hrali sme dobre. V priebehu niekoľkých dní sme odohrali dva zápasy a hrali sme lepšie a lepšie. V otázke konečnej nominácie na majstrovstvá sveta si počkám ešte na vývoj nočných zápasov NHL."

Dmitrij Kravčenko, tréner Bieloruska: "Páčila sa mi hra slovenského tímu, ich nasadenie. Pre mojich zverencov bolo veľmi ťažké presadiť sa a nájsť si strelecké pozície. Aj za stavu 1:1 sme sa museli podrobiť hre Slovákov. Mrzí ma nevyužitá presilovka a prečíslenia. Hráčom však nemôžem nič vyčítať, hrali proti silnému a kompaktnému tímu. Keď si zoberú z tohto zápasu poučenie, do budúcnosti to pre nich bude veľmi dobrá skúsenosť."

Pavol Demitra, útočník SR: "Myslím si, že posledných 40 minút sme hrali výborne. Dobre sme korčuľovali, veľmi dobre kombinovali. Vidieť, že mužstvo si začína veriť a s Jarom v bráne je to úžasné. Ten chalan je dokonalý brankár a dúfam, že forma mu vydrží."

Jaroslav Halák, brankár SR: "Už pred zápasom bolo jasné, že sem Bielorusi neprídu s najsilnejším výberom a z hľadiska početnosti streľby to nebude veľký duel. Na každú jednu strelu som sa však snažil koncentrovať a až na tú jednu to bolo všetko v pohode. Ešte sa snažím dospať časový posun, do piatku by všetko malo byť v poriadku."

Ladislav Nagy, útočník SR: "Na konci zápasu sme si už dávali pozor, súper hral trochu zákerne, ale taký je hokej. V druhej a tretej tretine sme rozhodli, boli sme lepší. Ľad bol dnes lepší ako v poslednom zápase."

Z oboch strán rozháraná úvodná desaťminútovka priniesla len minimum hokejovej krásy. Slováci si podobne ako na začiatku duelu s Rakúskom nevedeli poradiť s pozične dobre brániacim súperom. Bielorusko mohlo dokonca otvoriť skóre, no Revenkovi pokazil radosť Halák.

Domáci tím zobral toto varovanie vážne a zásluhou Podhradského pretavil prvú vážnejšiu príležitosť vo vedúci gól - 1:0. Zmena skóre paradoxne viac pomohla Bielorusom, ktorí urobili z Haláka v porovnaní s jeho náprotivkom Šabanovom zamestnanejšieho muža.

Ani po prestávke sa obraz hry príliš nezmenil. Hostia mali blízko k vyrovnaniu počas presilovej hry, no v jej samom závere nedokázali prekonať ležiaceho Haláka. Vzápätí hral v početnej výhode aj slovenský tím, no taktiež nepochodil.

V polovici zápasu sa Bielorusi predsa len dočkali vyrovnávajúceho gólu, keď po vhadzovaní v útočnom pásme nedal Halákovi šancu prudkou strelou Stefanovič - 1:1. Slovákom vrátil vedenie v 36. minúte presilovkovým gólom Ružička a o ďalších 21 sekúnd Demitra v úniku vymietol pravý horný roh Šabanovovej brány - 3:1.

Tretiu tretinu odštartovali dve dobré príležitosti na oboch stranách. Najprv sa dostali do prečíslenia Demkov s Lisičkinom, no Slovákov podržal Halák. Na druhej strane sa Cibák snažil doraziť Stehlíkovu strelu, ale ani jeho pokus gól nepriniesol.

Cibák sa však dočkal v 45. minúte, keď zužitkoval výbornú prácu Šatana a zblízka nedal Šabanovovi šancu. O štyri minúty neskôr bolo už 5:1, keď Nagy využil presilovku o dvoch hráčov a úspešnú generálku na domáce majstrovstvá sveta uzavrel v 54. minúte šiestym gólom do bieloruskej siete Hossa.