AKTUALIZOVANÉ 20:20

Slovan porazil Nitru 1:0, Spartak vyhral o tri góly

Bratislavskému Slovanu sa podarilo v Nitre vyhrať gólom rukou z 89. minúty. Banská Bystrica vyrovnala doma zápas so Zlatými Moravcami na 1:1, remízou sa skončil aj duel Ružomberka so Žilinou.

Súboj medzi Róbertom Glendom z Nitry (vpravo) a Mamadou Bagayokom zo Slovana Bratislava.(Zdroj: TASR)

B. Bystrica zachránila remízu v posledných minútach

V prvom polčase sa na domácich nalepila smola. Aj si ju trochu zaslúžili, pretože ptoti tabuľkovému susedovi začali príliš vlažne a nevynútili si čo len miernu prevahu. Dve vynútené striedania po zraneniach stopérov Adámika a Kupčíka spôsobili aj kiks v obrane, v 38. min po nahrávke Babica sa v súboji s nerozohriatym náhradníkom Turňom presadil Candrák a technickou strelou obstrelil Pindrocha v bránke.

Dukla veľa v prvom polčase neukázala, o to viac ju mohla mrzieť nevyužitá príležitosť Jakubka v 7. min po centri Hučka, ktorá skončila len na tele brankára Kuciaka. Hostia pôsobili na Štiavničkách sympaticky útočne a aj keď v kombináciách nejako neoslnili, úplne sa domácim vyrovnali, ba ich aj prinútili občas brániť sa takmer so všetkými hráčmi.

Už v 6. min Hruška pohrozil v nádejnom postavení, po štvrťhodine Brčák poslal hlavou loptu ponad a v samom polčasovom závere Babic namieril trestný kop z diaľky do brankára Pindrocha. Po zmene strán silnela túžba Dukly vyrovnať a mali k tomu aj veľmi blízko po Uškovičovej nahrávke, ktorú Jakubko v bezprostrednej blízkosti bránky minul. Ešte bližšie k ďalšiemu gólu, ak by trafil bránku, mal však Candrák v 52. min po chybe Turňu.

Ani Brašeňova možnosť v 58. min nenašla správny smer, o dve minúty neskôr v takmer rovnakej situácii mu zasa zabránil skórovať Kuciak.

S pribúdajúcimi minútami bolo čoraz horúcejšie v šestnástke hostí, domácim však vždy niečo chýbalo k presnejšiemu zakončeniu. Postupne dospeli do zúfalstva prameniaceho z bezmocnej snahy vyrovnať, až prišla v 83. min typická akcia Jakubka, ktorého nezastavil Majerník a strelou k vzdialenejšej pravej žrdi prekonal Kuciaka.

Dukla B. Bystrica - Vion Zlaté Moravce 1:1 (0:1)

Góly: 83. Jakubko - 38. Candrák. Rozhodca Šuniar, ŽK: Adámik - Pavlenda, 1540 divákov

Dukla B. Bystrica: Pindroch - Poljovka, Adámik (29. Hlinka), Kupčík (36. Turňa), Brašeň - Pančík, Pleva, Prekop (46. Pečovký), Hučko - Jakubko, Uškovič

Vion Zlaté Moravce: Kuciak - Pavlenda, Janečka, Majerník, Chren (82. Farkaš) - Orávik (60. Žilák), Hruška, Babic, Brčák - Candrák, Pavelka (74. Tomášek)

Hodnotenie trénerov:

Štefan Zaťko, tréner Dukly B. Bystrica: "Nezačali sme dobre, nepremenili niektoré dobré príležitosti, súper nás ubránil a nechali sme mu aj veľa priestoru. Do mužstva nám zasiahli dve zranenia a striedania, mužstvo všajk ukázalo morálnu silu, pri Jakubkovej hlavičke im rozhodca v závere odpustil penaltu. Veľmi skoro sme museli striedať, čo ovplyvnilo zámery ku koncu, keď sa žiadalo posilniť útok."

Juraj Jarábek, tréner Zl. Moraviec: "Po náročnom anglickom týždni sme chceli uhrať aspoň bod. Prvý polčas nám hra vychádzala, v druhom bola Dukla lepšia a zaslúžene vyrovnala. Mrzí šanca Candráka, keby ju využil a viedli by sme o dva góly, mohli sme aj vyhrať, na keby sa však futbal nehrá."

Späť na začiatok článku

V Ružomberku góly nepadali

V prvom polčase mala Žilina miernu územnú prevahu, jej hráči sa tlačili pred domáceho brankára Hrdličku, ale vážnejšie ho neohrozili. Domáci eliminovali žilinské ofenzívne snahy ešte pred pokutovým územím najmä vďaka účelnému prehusťovaniu priestoru. Najväčšiu šancu si do polčasovej prestávky vypracovali Ružomberčania. V 45. min Jakšič šikovne vysunul do brejku Ďubeka, ktorého strelu brankár Krnáč vytlačil na rohový kop.

Po zmene strán začalo byť na ihrisku živšie. V 55. min Jurč strelou z 22 m vyskúšal pozornosť Krnáča, vzápätí sa to isté zopakovalo na druhej strane, keď domáci gólman Hrdlička likvidoval Lietavov ďalekonosný pokus. V 61. min bola Žilina blízko k vedúcemu gólu, Majtánova strela však skončila len na brvne.

Hostia boli aj naďalej nebezpečnejší, v 71. min Maboukovu delovku vyrazil Hrdlička. Žilinčania sa potom ešte pevnejšie usídlili pred pokutovým územím domácich, ružomberská defenzíva však úspešne odolávala. V 88. min prišla kontra Liptákov. Na Ďubekov rohový kop si vyskočil Ján Maslo, jeho "koníček" však preskočil bránku. V záverečných minútach sa už pod Čebraťom nič vážnejšie neudialo, a tak sa stretnutie skončilo bezgólovou remízou.

MFK Ružomberok - MŠK Žilina 0:0

ŽK: 77. P. Maslo (Ružoberok), rozhodovali: Hracho - Balko, Ježík, 3778 divákov

Ružomberok: L. Hrdlička - P. Maslo, J. Maslo, Sivčevič, Jurč (74. Radič) - Greššák (81. Bielák) - I. Kotora, Blažič, J. Chovanec (71. Š. Pekár) - Ďubek, Jakšič

Žilina: Krnáč - P. Mráz, Šourek, Zd. Štrba, Mabouka - Gergel (80. P. Poliaček), Ľ. Guldan, Zošák (63. Bello), Pich - Lietava (69. M. Ceesay), T. Majtán

Ladislav Jurkemik (tréner Ružomberka): "Dnes sme nastúpili bez piatich hráčov základnej zostavy, čo sa ťažko nahrádza, zvlášť proti takej kvalite, akú predstavuje Žilina. Mali sme jednu veľkú šancu, super si ich vytvoril viac, najmä v druhom polčase. S bodom som spokojný, má pre nás veľkú

Pavel Hapal (tréner Žiliny): "Zápas sa mi páčil. Snažili sme sa hrať nátlakovo po celých 90 minút. Súper mal v závere prvého polčasu jednu šancu, my po prestávke oveľa viac. Nepresadili sme sa strelecky, preto sme nevyhrali."

V Nitre prvý a posledný gól až v 89. minúte

Domáci Rák hrozil gólom zo štandardnej situácie už v 5. min, ale brankár Putnocký tečovanú strelu s ťažkosťami vytlačil. V 20. min pridal kapitán Nitry z 25 m ďalší strelecký pokus, namieril však iba ponad brvno. O tri minúty neskôr slovanisti tiež dostali šancu skórovať v podobe priameho kopu. Milinkovič napriahol na hranici pokutového územia, ale tesne netrafil Hroššovu bránku.

V 25. min zachraňoval Hroššo pred prečíslením hostí, reflexívne vytlačil loptu a zneškodnil aj pokus dorážajúceho Šeba.

Hroššo dokázal, že je veľkou oporou tímu, aj v 31. min. Milinkovič zahrával rohový kop a našiel Grendela, ten "placírkou" trafil len brvno a odrazenú loptu hneď dva razy dorážal Žofčák, ani to však na skvelého brankára hostiteľov nestačilo. V 37. min Šebo poslal ďalekonosnú strelu na nitriansku bránku, ale lopta minula svoj cieľ.

Čerstvý Ivana sa dostal k lopte k 54. min, ale z 20 m zakončoval slabo. Na opačnej strane v 58. min prudko pálil Glenda, Putnocký však bol pozorný. V tej istej minúte mohli skórovať Ivana aj Šebo, lenže situáciu nezvládli a domáca obrana ich ustrážila. V 59. min z hranice veľkého vápna vyslal tvrdú a dobre mierenú strelu Grendel, ale Hroššo si s ňou poradil. Takmer z identickej pozície strieľal ten istý hráč v 62. min, ani tentoraz sa nepresadil.

V Nitre sa už stáva tradíciou, že sa hostia tešia z gólu predčasne. Teraz sa to stalo v 75. min, keď postranný rozhodca signalizoval postavenie mimo hry Šebovi. Zakrátko zapracovala znovu dvojica Ivana - Šebo, ale druhý menovaný strelou z pravej strany k vzdialenejšej žrdi neuspel.

V 89. min centroval Žofčák, Dobrotka skóroval gólom rukou a zabezpečil pre svoj tím tri body. Slovan sa tak dostal na druhé miesto tabuľky.

FC Nitra - ŠK Slovan Bratislava 0:1 (0:0)

Gól: 89. Dobrotka, ŽK: 44. Kolmokov, 66. Šimončič, 74. Harbuľák, 88. Kaspřák - 34. Guédé, 70. Dosoudil, rozhodovali: Valášek - R. Sluk, Mikulaj, 2780 divákov

Nitra: L. Hroššo - L. Zelenický (43. Kolmokov), Martin Tóth, Harbuľák, Igor Kotora (90.+ R. Sloboda) - Kaspřák, Šimončič - Ľ. Kolár, Matúš Mikuš (70. Ivančík), Glenda - Rák

Slovan: Putnocký - Bagayoko, Dobrotka, Dosoudil, T. Hrdlička (76. Pauschek) - I. Žofčák, Guédé, Grendel (81. F. Kiss), Milinkovič - Šebo, A. Szarka (46. Ivana)

Cyril Stachura, tréner Nitry: "Svedomito sme sa na zápas pripravovali. Dnešná prehra so Slovanom nie je žiadna hanba. Skôr ma mrzí, že sme prehrali takýmto gólom v závere.

Karel Jarolín, tréner Slovana: "My sme tentokrát nehrali tak dobre kombinačne, ale myslím si, že sme mali počas celého zápasu navrch. Problém sme však mali so zakončením. Druhý polčas bol z našej strany lepší, mali sme lepšie šance a mali sme sa presadiť strelecky. V závere sme so šťastím vyhrali."

Prešov si poradil s Dubnicou 2:1

Prešov si po víťazstve v Zlatých Moravciach chcel pripísať ďaľšie tri body aj na vlastnom trávniku. Domáci začali územnou prevahou a v 12. min sa tešili z gólu, keď z pravej strany centroval zo šestnástky Vyskočil a našiel Bernarda, ktorý si loptu spracoval na hrudi a z voleja exportne prekonal brankára Kováča - 1:0. Tatran mal naďalej viac z hry, ale chýbala mu finálna prihrávka.

Na druhej strane to skúšali z diaľky Kuzma aj Vavrík, no bezvýsledne. Desať minút pred koncom prvého polčasu mal na kopačke ďalší gól Bernardo, ale z dobrej streleckej príležitosti prekopol. V 43. min Mackov priamy kop len lizol pravú žrd bránky hostí. O minútu nato mal domáci brankár ťažkosti s Bruškovou strelou, ale obrana Prešova odvrátila loptu do bezpečia.

Druhé dejstvo bolo v réžii Dubnice. V 46. min Peškovič neudržal Bruškovu strelu a defenzívy východniarov musela odvracať loptu do bezpečia, v 49. min zachraňoval v päťke pred Vavríkom Bernardo. Totálnu hrúbku vyprodukoval v 64. min Čep a hosťujúci Kuzma zoči - voči Peškovičovi trafil len pravú žrď. Dubnica zovrela Prešov na jeho polovici a z tribún sa ozýval piskot.

Nedáš - dostaneš sa znova potvrdilo v 68. min: po rohovom kope trafil hlavou do siete Čep a bolo 2:0 pre zeleno-bielych. Dubnica sa vrátila do zápasu v 79. min, keď po hrubej chybe domácej strany znížil Ľupták. V 84. min neistý Peškovič podbehol center a Šulekova hlavička len tesne minula šibenicu. Tatran sa víťazstvom nad Dubnicou vzdialil od zostupovej priečky.

1. FC Tatran Prešov - MFK Dubnica 2:1 (1:0)

Góly: 12. Mariano Bernardo, 68. Čep - 79. E. Ľupták, ŽK: 58. Krajník - 19. Beňo, 41. M. Ižvolt, rozhodovali: Horváth - Kubačka, Rendko, 2142 divákov

Prešov: B. Peškovič - P. Petráš, Farbák, Čep, Josl (25. Heidenreich) - Krajník - M. Vyskočil, Macko (72. Belák), Vršajevič - Ľ. Meszároš, Mariano Bernardo (60. Žůrek)

Dubnica: P. Kováč - M. Ižvolt, Nosek, Trousil, Beňo (74. E. Ľupták) - Šulek - J. Vavrík, Bruško, J. Zápotoka (69. Grabež) - Polách (69. Augustíni) - M. Kuzma

Ladislav Pecko (tréner Prešova): "Spokojný som s výsledkom, ale nie s hrou v druhom polčase. Skúsení hráči nedokázali podržať loptu. Gól na 2:0 nás neupokojil. Naopak, vrátili sme po ňom súpera do hry."

Peter Gergely (tréner Dubnice): "Videli sme zaujímavý zápas. Domáci dali dva góly, a preto zvíťazili. Kľúčovým momentom bola strela Kuzmu do žrde."

Spartak vyhral doma na nulu

Domáci mali od začiatku územnú prevahu a už v 3. minúte mohli viesť, keď po akcii Procházku z Patrikom Čarnotom Kone zblízka prestrelil. V 12. minúte sa domáci ujali vedenia po rohu Tomačeka, ked brankár Novota loptu zle vyboxoval a Procházka ju bez problémov poslal do opustenej brány.

Hostia pohrozili v 18. minúte po rohu Čoriča, keď loptu do šestnástky vrátil Matúš, ale Konečný ju hlavičkou poslal ponad bránu. Hneď z protiútoku sa v šestnástke uvoľnil Procházka, ale z uhla prestrelil. V 34. minúte sa diváci dočkali druhého gólu, keď po akcii po ľavej strane si Kone spracoval loptu na prsiach a nekompromisne prekonal Novotu. V poslednej minúte polčasu ešte Novota vyboxoval bombu Tomačeka na roh.

V 2. polčase sa hral obojtranne útočný futbal s množstvom nepresností. Domáceho brankára neprekonal z dobrej pozície Filo, hlavičkou Matúš, ani Pereira z priameho kopu. Akcie trnavského útočného tandemu Tomaček - Kone sa dvakrát skončili ofsajdom a so strelou Mikoviča si Novota poradil.

V 78. minúte mohlo byť 3:0 po rýchlom útoku a vyšachovaní dunajskostredskej obrany, keď Kone zblízka tesne minul bránu. Domáci si túto nevydarenú akciu vynahradili o 3 minúty neskôr, keď mladý Mikovič prešprintoval obranu hostí a svojím prvým ligovým gólom uzavrel skóre na konečných 3:0.

Spartak Trnava - DAC 1904 Dunajská Streda 3:0 (2:0)

Góly: 12. Procházka, 34. Kone, 81. Mikovič. Rozhodoval: Smolák, ŽK: J. Čarnota - Filo, Obert, 848 divákov.

Spartak Trnava: Raška - J. Čarnota (68. Kaprálik), Diallo, Gross, Ciprys - Kaščák - Procházka, Čarnota P. (78. J. Petráš), Wellington (26. Mikovič) - Kone, Tomaček

DAC 1904 Dunajská Streda: Novota - Obert, Hílek, Hrabáč, Konečný (55. Pereira) - Helísek, Čorič, Boya, Tomčák (77. Kadlec) - Matúš, Nkendo (36. Filo)

Peter Zelenský, tréner Trnavy: "Dnešného stretnutia som sa obával vzhľadom na to, že hráči mali v nohách pohárový zápas proti Slovanu. Kondične však v dnešnom stretnutí vydržali a pomohli nám dva góly z prvého polčasu. Hrali sme aj v druhej časti otvorený futbal a ak by sme využili ďalšie príležitosti, mohli sme vyhrať aj vyššie."

Mikuláš Radványi, tréner Dunajskej Stredy: "Znovu sa opakovali naše staré chyby. Súperovi sme darovali prvý gól po chybe brankára Novotu a aj druhý gól padol po zaváhaní našej obrany. V druhom polčase sme nevyužili niekoľko šanci, a tak nečudo, že sme prehrali rozdielom triedy."