Slovenské hokejistky sa zachránili medzi elitou

Zuzana Tomčíková.
Zuzana Tomčíková. (Autor: TASR)
SITA|24. apr 2011 o 22:19

Slovenky skončia po víťazstve nad Kazachstanom na šampionáte na konečnom 7. mieste.

WINTERTHUR. Hokejistky Slovenska sa zachránili medzi najlepšou svetovou osmičkou aj pre majstrovstvá sveta 2012, keď zvládli i nedeľňajší druhý duel o záchranu s Kazachstanom a zvíťazili 2:1 po samostatných nájazdoch.

Slovenské hokejistky zdolali svoje súperky aj v piatok 1:0 a vyhrali sériu o udržanie sa 2:0 na zápasy. O slovenskom víťazstve rozhodla skvelá brankárka Zuzana Tomčíková a v nájazdoch úspešná exekútorka Martina Veličková.

Slovenky odohrali s Kazaškami opäť vyrovnaný duel. V prvej tretine bola aktivita na hokejkách hráčok Kazachstanu. V 11. min prekonala opäť výbornú Zuzanu Tomčíkovú Galina Šuová. Slovenky od druhej tretiny prevzali iniciatívu, ale cez pozornú defenzívu súpera sa dlho nedokázali presadiť.

Zverenkám Miroslava Karafiáta nevychádzali ani početné výhody. V tretej tretine však práve v presilovke prekonala Dariu Obydenovovú v bránke súperiek Iveta Karafiátová a vyrovnala. V závere sa ani jednému tímu nepodarilo rozhodnúť.

Víťaza neurčilo ani predĺženie, nasledovali samostatné nájazdy, v ktorých potvrdila príslušnosť Slovenska medzi elitou Veličková. Slovenky tak skončia na šampionáte na konečnom 7. mieste.

"Zápas sa pre nás nevyvíjal priaznivo. Začali sme nervózne, opäť sa ukázalo, že posledný krok býva najťažší. Dievčatá si až príliš uvedomovali dôležitosť súboja," povedal po zápase tréner Miroslav Karafiát.

"V prvej tretine sme urobili chybu pri striedaní, súper sa dostal do prečíslenia piatich proti trom a skóroval. Od druhej časti hry sme zlepšili najmä strelecky, v prvom dejstve sme totiž mali len minimum pokusov aj napriek našim presilovkám. V tretej tretine sme súperky valcovali. Kazašky dlho odolávali, podarilo sa nám napokon vyrovnať. V predĺžení si nikto nevypracoval šancu a rozhodli trestné strieľania. Je to veľká radosť, prežívame eufóriu. Dievčatá sa už tešia o rok na šampionát v USA," dodal tréner.

Výsledok - o záchranu (Winterthur):

Kazachstan - Slovensko 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1) - konečný výsledok série: 0:2, Slovensko sa zachránilo medzi elitou

Góly: 11. Šuová (Sviridovová, Štelmajsterová) - 54. Karafiátová (Matejová), rozhodujúci sam. nájazd Veličková

Vylúčené: 6:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sipilová (Fín.) - Schipperová-Poeterayová (Hol.), Tauriainenová (Fín.)

Zostava SR: Tomčíková - Karafiátová, Kežmarská, Brémová, Matejová, Országhová, Gajdošová, Vargová - Kapustová, Čulíková, Čupková - Jurčová, Veličková, Pravlíková - Herichová, Džurňáková, Gápová - Miháliková, Sroková.

Konečné poradie na 5. - 8. mieste: 5. Švédsko, 6. Švajčiarsko, 7. Slovensko, 8. Kazachstan