Američanky vyhrali majstrovstvá sveta

SITA|25. apr 2011 o 23:10

Hokejistky USA obhájili titul majsteriek sveta, keď vo finále XIII. majstrovstiev sveta vo švajčiarskom Zürichu zdolali minuloročné olympijské víťazky z Vancouveru Kanaďanky.

ZÜRICH. Hokejistky USA obhájili titul majsteriek sveta, keď vo finále XIII. majstrovstiev sveta vo švajčiarskom Zürichu zdolali minuloročné olympijské víťazky z Vancouveru Kanaďanky 3:2 po predĺžení. Obhajkyne titulu dostala do vedenia v 17. min Jocelyne Lamoureuxová, Kanaďanky odpovedali 8 sekúnd pred prvou sirénou Gillian Appsovou.

V druhej tretine posunula reprezentantky USA do vedenia v 33. Jenny Potterová a zdalo sa byť rozhodnuté. Kanaďanky tlačili, no Američanky umne bránili. V 57. min však za 22 sekúnd využila Rebecca Johnstonová vylúčenie Pucciovej a začínalo sa odznova. Rozhodnutie prinieslo až predĺženie a gól Hilary Knightovej v 68. min.

Američanky získali už tretí svetový titul po sebe a celkovo štvrtý. O všetky doterajšie finále MS sa postarali práve tieto dva celky. Prvých osem vrcholných svetových podujatí (1998 - 2004) zvládli lepši Kanaďanky, no od roku 2005 dokázali na MS triumfovať len raz. Na svoj jubilejný desiaty titul si tak budú musieť počkať minimálne rok. V roku 2012 však šampionát zorganizujú ich úhlavné súperky v americkom Burlingtone.

Bronzové medaily patria Fínkam po víťazstve nad Ruskom 3:2 po predĺžení. Fínske hokejistky viedli po dvoch tretinách nad svojimi súperkami 2:0 po dvoch góloch Minnamari Tuominenovej, no "zborná" predviedli veľký finiš v tretej tretine, kedy za 156 sekúnd vyrovnali Ďubanoková a Serginová. Rozhodnúť tak musel až nastavený čas, v ktorom o bronze pre Fínky rozhodla v 63. min Rantamäkiová. Pre fínske hokejistky ide už o jubilejnú desiatu medailu z MS, všetky majú bronzový lesk.

Medzi osemčlennou elitou nebudú o rok chýbať po druhýkrát ani Slovenky, ktoré sa dokázali pri ich premiérovej účasti zachrániť na úkor Kazachstanu. Ten o rok nahradia v elitnej divízii ženských MS Nemky.

Výsledky

Finále:

USA - Kanada 3:2 po predĺžení (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0))

Góly: 17. Lamoureuxová, 33. Potterová, 68. Knightová - 20. Appsová, 57. Johnstonová