Najstarší dobrovoľník bol desaťročia hlásateľom

František Štamberský a George Papay.
František Štamberský a George Papay. (Autor: SITA)
Ondrej Gajdoš|26. apr 2011 o 21:20

Dobrovoľník z Edmontonu drží palce Slovákom, jeho dvaja synovia Kanade.

BRATISLAVA. František Štamberský a George Papay si v utorok po prvý raz obliekli žltú košeľu, potom vetrovku, na hlavu si nasadili šiltovku tej istej farby a hoci sa stretli prvýkrát v živote, hneď sa pustili do debaty o hokeji. Na majstrovstvách sveta budú medzi vyše 500 dobrovoľníkmi výnimočnými postavami.

Prvý z nich je vo veku 85 rokov najstarší a druhý pricestoval z najvzdialenejšieho mesta.

„Priletel som z kanadského Edmontonu,“ predstavil sa čistou slovenčinou George Papay. Rodák z Levíc odišiel do Severnej Ameriky v šesťdesiatom ôsmom.

„Na zimnej olympiáde vo Vancouvri 2010 som bol pri tíme hokejistiek Slovenska, a keď som sa dozvedel, že dobrovoľníkov hľadajú aj na majstrovstvá sveta, hneď som sa prihlásil aj do Bratislavy.“

Svieži šesťdesiatnik je už na penzii. Cestu na Slovensko si platil zo svojho, aj ubytovanie v Bratislave si zabezpečil sám. Dobrovoľníci dostali ošatenie a počas šampionátu môžu rátať so stravou. Georgea Papaya zaradili v organizácii MS na dopravné oddelenie. „Srdcom som zostal Slovákom, želám si finále domáceho tímu s Kanadou,“ vravel Papay. „Keby to vyšlo, ja by som držal palce Slovákom a obaja synovia Kanade.“

Františka Štamberského poznajú hokejoví priaznivci Slovana, štyridsať rokov robil hlásateľa na zimnom štadióne.
„Ďakujem Bohu, že som sa dožil majstrovstiev sveta na Slovensku,“ priblížil svoj príbeh bývalý hokejový rozhodca. „Vedel som, že doma cez šampionát neobsedím, a tak som sa prihlásil medzi dobrovoľníkov. Budem robiť hocičo, aj zametať. Len aby som mohol byť nejako užitočný. Smejem sa pri pomyslení, že na majstrovstvá sveta som sa dostal cez metlu.“

Štamberského syn Roman má na šampionáte dôležitú funkciu športového riaditeľa pre Bratislavu.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»Reprezentácie»Najstarší dobrovoľník bol desaťročia hlásateľom