Prečo hokej?

Odkiaľ sa vzala slovenská hokejová tradícia? Máme hokej v sebe, alebo ho k nám priviezli? Prečo sa na Slovensku na dva týždne zastaví čas?

Tréner majstrov sveta 2002 Ján Filc (so zdvihnutými rukami) chytal za juniorov ČSSR. Na MS tejto kategórie získal dve bronzové medaily (1971 a 1972). Najprv trénoval slovenskú juniorskú reprezentáciu, ktorá bola na MS 1999 bronzová. So seniorskou bol na s
Zažite zápasy SR na MS v hokeji už od 30 € >>

Odkiaľ sa vzala slovenská hokejová tradícia? Máme hokej v sebe, alebo ho k nám priviezli? Prečo sa na dva týždne na Slovensku zastaví čas?

Keď Brazílčania prehrali v päťdesiatom roku finále futbalových majstrovstiev sveta s Uruguajom, viacerí fanúšikovia priamo na štadióne Maracana spáchali samovraždu skokom z tribúny, iných sklátil infarkt pri rádioprijímačoch. Slováci, našťastie, až tak nežijú športovým ošiaľom. Keď však udrie hokejový šampionát, aj u nás sa zastaví čas. Najmä ak sa darí.

Prečo nás tak veľmi zaujal ľadový hokej, je otázka na jednoduché gesto: buď na myknutie pliec, alebo na tradičný výrok, s ktorým nemusí každý súhlasiť: „Je blízky našej náture. Rýchly a dynamický.“

Ihneď sa nájde protiodpoveď: „Trebárs Chorváti, Srbi, Slovinci, Taliani, Francúzi, Španieli sú špeciálne úspešní takmer vo všetkých hrách okrem hokeja. Oni nie sú rýchli a dynamickí? Veď aj oni majú zimu a ľad.“

Lebo sa to patrí?

Futbal hrá, alebo sa okolo neho aktívne točí, pol milióna Slovákov. Okolo pravidelného hokeja asi päťdesiatkrát menej. Počas šampionátu sa však číslo prinajmenšom vyrovná. Hokej má však pestrejšie fanúšikovské zloženie: dievčatá, mládencov, slečny, dámy, skúsených a pravidelných návštevníkov i totálnych laikov, dedkov, babky, špičkových IT a bankových manažérov i obyčajných ľudí.

Veľká časť tejto veľkej rodiny sa po slávnych víťazstvách nahrnie velebiť svoje idoly na námestia. Gymnazisti si šplhnú u svojich prvých lások, keď ich pozvú na hokej, vstupenka na šampionát je dar ceny zlata. A počas prenosov šampionátov mnohé manželky poťahujú za rukáv svoje polovičky pri televízoroch a pýtajú sa: „V ktorých dresoch sú naši a povedz mi, keď bude gól, dobre?“

Bez nároku na „svätú pravdu“ sme hľadali koreň hokejovej popularity spolu s legendárnym československým stredným útočníkom, rozhľadeným a stále mladistvo pôsobiacim osemdesiatnikom Karolom Fakom i s trénerom našich majstrov sveta 2002 Jánom Filcom. Príčiny pribúdali, občas sa zasekávali na rôznych stanoviskách, zavše dokonca platilo to prvé: „Dnes je to už tak, lebo... Lebo sa to počas majstrovstiev sveta akosi na Slovensku patrí.“

obr_1.jpg

Krídla Slovanu Bratislava Ján Starší (v strede) a Július Černický (vpravo)
hrali v dvoch slávnych útokoch s legendárnymi strednými útočníkmi,
najskôr s Karolom Fakom, neskôr s Jozefom Golonkom

Dedičstvo prišlo z Česka

Ján Filc pripomenul dva fakty, ktoré sú, dajme tomu, vedecké – tradícia a regionálna zvláštnosť založená na úspechu. V oboch prípadoch ide o Československo, ba kľúčovo o pekné dedičstvo od našich spoluobčanov z bývalého spoločného štátu. Ľadový hokej nie je mladý šport, len sa rozvíjal po svete z prirodzených zemepisných podmienok pomalšie. Celkom iste vznikol v Kanade.

O rozšírenie hokeja v Európe sa zaslúžili predovšetkým anglickí vojaci a študenti, ktorí sa vracali z Kanady. Jeho rozvoj urýchlil v tom čase v Európe veľmi obľúbený „bandy“ hokej na ľade, ktorý sa hral s guľatou loptičkou a jeho vznik sa datuje od prvej polovice 19. storočia. Hokej mal prvé majstrovstvá sveta v roku 1920. Bolo to v rámci olympijského turnaja na letných hrách 1920 v Antverpách, Československo skončilo tretie.

Popri bronze tenisového mixu Skrbková – Žemla to boli prvé medaily pre nový štát vôbec. U susedov hokej vyhral ihneď. Český úspech mohol významom aspoň štrajchnúť Slovensko, hoci to nejaký rok trvalo. Slovenská župa Československého hokejového zväzu vznikla v roku 1929, boli v nej Ski klub Bratislava, ŠK Slávia Banská Bystrica, ŠK Vysoké Tatry, ČsŠK Košice a ŠK Žilina.

V roku 1936 sa HC Tatry dostali do celoštátnej ligy, o rok aj bratislavskí vysokoškoláci (VŠ) a v roku 1937 štartoval na majstrovstvách sveta prvý Slovák, Košičan Ladislav Troják. V roku 1947 sa stal majstrom sveta.

obr_2.jpg

Britská kráľovná Alžbeta II. vhodila slávnostne buly v priateľskom stretnutí
Popradu s anglickým tímom Guildford Flames. Panovníčka navštívila Vysoké Tatry
v roku 2008, hádzať buly ju učil slovenský prezident Ivan Gašparovič

Prerušili kanadskú nadvládu

Československo prerušilo kanadskú nadvládu, aj keď na majstrovstvách sveta 1947 v Prahe zámorské tímy neštartovali. Po prvý raz však u nás vyniesli diváci hokejistov na pleciach zo štadióna. Paradoxne našich spolu s Rakúšanmi. Československo prehralo so Švédskom a s titulom sa lúčilo. Lenže v poslednom stretnutí naši juhozápadní susedia vyhrávali nad severanmi.

Zvesť sa šírila Prahou rozhlasovými vlnami. Diváci, ktorí už mávli rukou, sa zrazu hrnuli na štadión. O rok na zimných olympijských hrách sme po prvý raz neprehrali s Kanadou (0:0) a získali striebro. A v ďalšom roku už v Štokholme zakladateľov hokeja naši zdolali 3:2 a získali titul. Žiaľ, tento veľký úspech už nezažil Ladislav Troják, v roku 1948 zahynul za nejasných okolností so spoluhráčmi z LTC Praha pri leteckom nešťastí nad kanálom La Manche.

Karol Fako si už na tieto udalosti pamätá. Rodák z blízkosti súčasného štadióna Ondreja Nepelu začínal ako väčšina bratislavských chlapcov všešportovo u saleziánov. Zobrali ho hokejisti ŠK (dnes Slovan). „Hral za nás slávny český hráč Josef Maleček. Vedel napríklad zostreliť aj desať plechoviek z mantinelu, kým my sme sotva zdvihli puk,“ spomína.

V roku 1948 priekopník bratislavského i slovenského hokeja Michal Polóni zobral sotva osemnásťročného Faka do Českých Budějovíc. Tam mal premiéru. Tento výsledok si nepamätá, doteraz však naopak nevie zabudnúť na ten, keď prehrali s pražskými LTC 1:19.

obr_3.jpg

Prvý útok prvých československých majstrov sveta z roku 1947 v Prahe
– zľava Ladislav Troják, Vladimír Zábroský a Stanislav Konopásek

Najskôr Polóni, potom Horský

Tehelné pole s umelou ľadovou plochou, kúpaliskom, kurtmi i futbalovým štadiónom sa stalo liahňou talentov. Fako v roku 1952 odišiel do Prahy, štyri roky reprezentoval tamojšie vojenské kluby. Oženil sa s pražským dievčaťom Zdeňkou a vrátil sa, spolu s Ladislavom Horským, ktorý tiež v Prahe hrával. Zo Sparty prišiel aj Ján Starší. „Cestoval som do Brna, kde som doslova zo zbrojovky, kde pracoval, uniesol Jula Černického,“ spomína Fako na ďalšieho slávneho hráča.

Pripomína aj horšiu udalosť. „V zápase so Spartou zasadil hráč Hák Horskému doslova boxerský hák. Ako ležal na ľade, korčuľou ho zasiahol Pospíšil a pre istotu ešte udrel Zábrodský. Mysleli sme si, že je mŕtvy. Vynášal som ho z ľadu spolu s hokejistom Sparty Konopáskom.“ Horský sa zotavil, z dobrého hráča sa stal už v tridsiatke skvelý tréner.

Už na konci päťdesiatych rokov utvoril prvý veľký Slovan, ktorý začal šliapať na päty českým mužstvám. Mocným v Prahe to prekážalo. „Určite nie som nacionalista, vlastenec, to prosím. Napokon, moja milovaná manželka, žiaľ, už nie je medzi nami, bola z Prahy. No pamätám sa, že si nás predvolal s Jožom Golonkom minister vnútra Rudolf Barák do ústredia komunistickej strany. Obvinil nás, že chceme zakladať slovenský štát. Len preto, že sme hrali dobre proti Sparte.“

obr_4.jpg

Dve legendárne postavy slovenského hokeja po víťazstve nad Sovietskym
zväzom v roku 1969. Václav Nedomanský je naveky najlepším strelcom
spoločnej reprezentácie. V 220 zápasoch dal 163 gólov. Jozef Golonka
bol prvým slovenským kapitánom v spoločnej republike

Slovan proti presile

Boj Slovana o titul proti presile jedenástich mužstiev z Česka a Moravy bol motívom zvýšeného slovenského záujmu o hokej. „Nemali sme to vonku ľahké. Najčastejší pokrik bol: Vítame Joža Golonku a jeho partu holomků. Aj na reprezentačných sústredeniach sme hrali zväčša proti sebe výber Slovenska a Moravy proti Česku, aby sa trochu iskrilo.

Divák to však vnímal inak ako hráč. Tréneri k nám boli féroví, o protekcii českých hráčov sa nedá hovoriť. Napokon, aj za Slovan hrali také esá českej národnosti ako Gusto Bubník, Venco Nedomanský a mnohí ďalší.“ Ján Filc tento fanúšikovský náboj vnímal, aj si pamätá, ako v Bratislave prevrhli brniansky autobus. Dnes sa nad tým už usmieva.

„Ono je to s tou našou rivalitou tak, český hokej bol, je a asi aj dlho bude pred nami. Isteže môžeme nad Českom zvíťaziť, ale väčšia pravdepodobnosť je, že oni vyhrajú nad nami. To je realita. Napriek tomu tento moment derby zápasu je korením. Hoci je pravda, že v časoch spoločnej republiky naši ľudia držali palce reprezentácii aj podľa toho, koľko Slovákov bolo vo výbere.

Preto tituly v rokoch 1972 a 1985 mohutne oslavovali v centre majstrovstiev sveta, v Prahe. Na Slovensku sa vtedy nehralo, úspech sa vnímal chladnejšie.“ Kapitán reprezentácie ‘85 Dárius Rusnák potvrdzuje: „Idúc z Prahy sme sa zastavili s manželkou na benzínovej pumpe. Oslovili ma lakonicky: dobre ste hrali.“

obr_5.jpg

Slovenskí majstri sveta z roku 2002 v Göteborgu. V dolnom rade vpravo
sú manažér tímu Peter Šťastný a tréner Ján Filc. V strede pod pohárom
leží kapitán tímu Miroslav Šatan, so zdvihnutým „véčkom“ na ľavej ruke
je strelec víťazného gólu (na 4:3 nad Ruskom) Peter Bondra

Po Štokholme 1969

Iná kapitola sa začala písať po auguste 1968. V marci 1969 Československo na majstrovstvách sveta v Štokholme dvakrát zvíťazilo nad Sovietskym zväzom. Ľudia spontánne vyšli do ulíc. Oslavovali výhry, ale predovšetkým protestovali proti okupácii republiky vojskami Varšavskej zmluvy. V Prahe a v Bratislave rozháňali dav policajti spolu s armádou vodnými delami.

Kapitánom tímu a idolom Československa v oboch častiach federácie sa stal Jozef Golonka. „Chceli sme zburcovať národ. Ako kapitán mužstva som bol hovorcom tohto odporu. Dali sme si jasné predsavzatie – porazíme ich a nepodáme im ruky,“ spomína často Bratislavčan. „Keď sme pristávali v Prahe, lietadlo muselo znovu vzlietnuť, lebo ľudia vybehli na dráhu.

Čakalo nás tam vyše päťdesiattisíc ľudí. Pred mojím bratislavským domom sa tiež zišli tisícky. Opäť ma vyšetrovali na polícii.“ Zdolať Sovietsky zväz, Rusov sa stalo nadlho zjednocujúcim článkom nášho hokeja. „Zašlo to až tak ďaleko, že nás nezaujímalo, či získame titul, zlato, ale či vyhráme nad Sovietmi,“ potvrdil Filc, v tom čase brankár juniorskej reprezentácie.

Senzačný titul 2002

Rozdelenie republiky prinieslo ďalší moment podnecujúci vlastenectvo – pocit krivdy. Slováci skončili na olympiáde v Lillehammeri na senzačnom šiestom mieste, boli najobdivovanejším tímom turnaja. Petrovi Šťastnému chýbalo asi minútu pred koncom predĺženia pár centimetrov, aby nás posunul do boja o medaily. Puk sa mu v čistej šanci zošmykol z čepele, vystrelil priamo do lapačky súperovho brankára.

Slovensko bolo vtedy mužstvom C-kategórie majstrovstiev sveta, napríklad spolu s Bulharskom. Postupovalo bez zaváhania, v roku 2002 sa stalo senzačne majstrom sveta. Trénerom bol Ján Filc. „Koreň popularity je zmesou mnohých okolností. Neviem povedať, prečo majú Angličania tak veľmi v obľube ragby a kriket.

Hokej nie je až taký malý šport ako dva britské, ale je regionálnym špecifikom Česka a Slovenska. Jediná aspoň trochu exaktná odpoveď je – vždy máme šancu hrať o medailu. Mali sme ju aj vtedy, keď sme skončili trebárs desiati. Cveng svetového šampionátu má historické korene.

Stále sa nezabudlo na slávne víťazstvá minulosti, nech mali akýkoľvek podtón. Olympijský turnaj je dnes rozhodne vážnejšia vec ako šampionát. Vlani vo Vancouvri sme v ňom skončili štvrtí, iba maličký kúsok nás delil od stupňa víťazov. Odborne je to rozhodne na úrovni medaily z majstrovstiev sveta. Tie však sú každoročne a my máme šancu. To je pekné a stále rozhodujúce.“

Hokej a ženy

Hokej je aj tým špecifický tímový šport, že má veľa ženských obdivovateliek. Ba možno ich niekedy chytá aj väčší ošiaľ ako mužov. Spýtali sme sa známych športovkýň z iných oblastí, čo im hovorí hokej. Basketbalová trénerka

obr_6.jpgNatália Hejková skúšala všetky hry. Pri hokeji ju chlapci strčili do bránky. Dodnes je fanúšička, ba až odborníčka. „Z Ružomberka som chodila na hokej do Žiliny, z maďarského Šopronu na Slovan. Z hokeja môže basketbalový tréner dosť čerpať. V poli hrajú piati proti piatim. Princíp rýchleho protiútoku, alebo trebárs obrany, zónovej či osobnej, je veľmi podobný. Rovnako hokejový zámok, nielen ten pri presilovke, je modelová situácia aj pre basketbal,“ hovorí.

obr_7.jpgHokej je obľúbeným športom i bronzovej medailistky z majstrovstiev sveta 2009 v hode kladivom Martiny Hrašnovej. „Povedala by som dokonca, že po atletike je to asi môj najobľúbenejší šport,“ mailovala nám z Athens v štáte Georgia, kde je na sústredení s celou rodinou. Jej manžel Ondrej je momentálne podľa papiera na materskej dovolenke. V Spojených štátoch sú spolu s deväťmesačnou dcérkou Rebekou.

Hrašnová hovorí, že doma v Banskej Bystrici na zápasy nechodí, časovo jej to nevychádza. „Pravidelným divákom sa stávam iba počas majstrovstiev sveta alebo olympiády. Vtedy sledujem aj zápasy, v ktorých nehráme my.“

Skúšobnú otázku, či si pamätá rok, keď sme vyhrali svetový titul, zvládla presne a v zaujímavej súvislosti. „Samozrejme, v roku 2002. Na taký úspech sa zabudnúť nedá, hoci sa mi to stalo práve v tom roku pri maturite. Z angličtiny som dostala otázku, kde sa konali tieto majstrovstvá sveta, a ja som si nevedela spomenúť. Teraz si to už určite zapamätám do konca života.“

V Spojených štátoch zatiaľ na hokeji nebola, hoci tam na sústredenia chodí pravidelne. V Athens dokončil vysokú školu jej brat Braňo. „Mrzí ma, že som si doteraz nenašla čas zájsť na zápas NHL. Brat hovoril, že je to skvelý zážitok. Azda raz, keď mi malá trochu vyrastie, pôjdeme na zápas spolu.“

obr_8.jpgSlovenská olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová, rodáčka z ruskej Ťumene, hoci vyrastala v treskúcich zimách, bola na hokeji prvýkrát až na olympiáde 2010 vo Vancouvri.

„Viem, že veľa slovenských hokejistov v hrá v Rusku. Hoci poznám tento šport, zatiaľ som ho sledovala iba ak cez televíziu. Nemám toľko času na iné športy. No na finálový zápas terajších majstrovstiev by som mala prísť priamo z Kamčatky, kde sa pripravujem na ďalšiu sezónu. Dúfam, že Slovensko bude vo finále. A nedbala by som, keby hralo proti Rusku. Palce by som však držala našim, Slovákom.”

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 3. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 2. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 3. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 4. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 5. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 6. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 7. HB Reavis so silnými výsledkami za rok 2016
 8. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 9. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 10. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 1. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 967
 2. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 083
 3. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 6 532
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 244
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 320
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 054
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 307
 8. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 3 813
 9. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 3 610
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 2 448

Téma: TV Oko


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Alza, Strabag či Poštová banka priznali, prečo do inzerátov nepíšu platy

Ako by ste sa cítili, ak by váš sused vedel, koľko zarábate? Aj takto argumentujú firmy, prečo do inzerátov nedávajú platy.

DOMOV

Fico prijal bieloruského premiéra, ani v minulosti nemal problém

Bielorusko neakceptujem, hovorí poslanec Peter Osuský.

KOMENTÁRE

Prečo Trump nie je Roosevelt?

Legislatívne neúspechy počas prvých sto dní amerického prezidenta sú najlepšími správami o jeho chaotickom vládnutí.

KULTÚRA

Johnny Depp skrachoval. Nechajte ho, sám to tak chcel

Za mesiac minie dva milióny, víno ho stojí tridsať tisíc. Náhradu žiada na súde.

Neprehliadnite tiež

Futbalisti žijú iný svet ako bežní ľudia. Už to môžem potvrdiť, vraví Šebo

"Dnes, keď vidím hráčov filmovať, tak sa na tom smejem," vraví Filip Šebo.

Štvrťfinále alebo boj o záchranu? Slováci nemajú hviezdy. Iba bojovníkov

Ako dopadne hokejová reprezentácia na majstrovstvách sveta? Odborníci ju dopredu neodpisujú.

V minulosti ju kritizovala aj Cibulková. Šarapovová reaguje na slová súperiek

Ruská tenistka povedala, že kritika súperiek ju netrápi. Podstatné sú pre ňu víťazstvá.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop