Američania pohodlne zdolali Rakúsko 5:1

Mark Stuart (vpravo) z USA a rakúsky hokejista Roland Kaspitz.
Mark Stuart (vpravo) z USA a rakúsky hokejista Roland Kaspitz. (Autor: ČTK)
TASR|30. apr 2011 o 18:24

Hokejisti USA vyhrali v sobotňajšom prvom zápase C-skupiny MS v Košiciach nad Rakúskom 5:1.

KOŠICE. Hokejisti USA vyhrali v sobotňajšom prvom zápase C-skupiny MS v Košiciach nad Rakúskom 5:1. Tretí gól favorizovaných Američanov strelil Yan Šťastný, syn slovenskej legendy Petra Šťastného.

V pondelok sa Američania o 16.15 hod. stretnú s Nórskom a potom vo večernom zápase nastúpia Švédi proti Rakúsku.

Kompletné výsledky zápasov a tabuľky MS nájdete tu >>

C-skupina, 1. kolo:

USA - Rakúsko 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Góly: 15. Kreider (Fayne, Stepan), 18. Wheeler (Stepan), 39. Šťastný (Wilson, Fowler), 43. Shattenkirk (Palmieri, Shannon), 57. Smith (Johnson) - 34. Pewal (T. Raffl, M. Raffl). Rozhodcovia: Odins (Lot.), Bulanov - Šeljanin (obaja Rus.), Gebauer (ČR), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4495 divákov.

USA: Montoya - Fayne, Johnson, Stuart, Fowler, Komisarek, McDonagh, Shattenkirk, Wilson - Wheeler, Stepan, Smith - Skille, Stapleton, Porter - Shannon, Kreider, Palmieri - Šťastný, Brown

Rakúsko: Penker - Werenka, Trattnig, Unterluggauer, Schumnnig, Lakos, Lukas, Altmann, Reichel - Latusa, Koch, Welser - T. Raffl, Kaspitz, M. Raffl - Setzinger, Rotter, Lukas - Harand, Hundertpfund, Pewal

Američania od úvodu diktovali tempo hry a rakúskemu súperovi minimum voľného priestoru. Hoci brankár Montoya nebol úplne bez práce, ďaleko vyťaženejším bol jeho náprotivok Penker. Ten si držal čisté konto do 15. minúty, keď sa Kreider natlačil popri rakúskom kapitánovi Unterluggauerovi až pred bránu a našiel medzeru v Penkerovom postavení - 1:0.

Outsider inkasoval do prestávky ešte jeden gól, keď Wheeler so Stepanom vyšachovali súperovu obranu a prvý menovaný zakončil do odkrytej brány - 2:0.

Favorit v druhom dejstve poľavil, čím naštartoval súpera, ktorý hrýzol čoraz viac. V polovici zápasu Rakúšania nevyužili 78-sekundovú presilovku piatich proti trom, no krátko na to Pewal švihom z medzikružia znížil - 2:1. Hráčov USA facka v podobe gólu prebrala a Penker bol opäť v plnej permanencii. Úspešne odolával až do 39. minúty, keď Yan Šťastný pretlačil puk popod jeho betón a svojmu tímu vrátil dvojgólové vedenie - 3:1.

Rakúske nádeje na bodový zisk pochoval hneď na začiatku záverečnej tretiny obranca Shattenkirk, ktorý vymietol pravý horný roh Penkerovej svätyne - 4:1. O štrnásť sekúnd mal na hokejke piaty gól Porter, no rakúsky brankár predviedol zázračný zákrok. Tri minúty pred koncom spečatil víťazstvo USA na konečných 5:1 presilovkovým gólom Smith.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Američania pohodlne zdolali Rakúsko 5:1