Boston začal sériu s Philadelphiou jasnou výhrou 7:3

Flyers museli striedať počas zápasu brankárov, keď Briana Bouchera vymenil Sergej Bobrovsky. (Autor: SITA/AP)
SITA|1. máj 2011 o 00:02

Boston Bruins vyhral v semifinále Východnej konferencie prvý zápas nad Philadelphiou Flyers, Nashville zdolal Vancouver po druhom predĺžení 2:1.

BRATISLAVA. V sobotňajšom úvodnom zápase semifinálovej série play-off Východnej konferencie zámorskej hokejovej NHL zvíťazili hráči klubu Boston Bruins na ľade tímu Philadelphia Flyers vysoko 7:3. Troma "pluskami" vylepšil svoje osobné štatistiky obranca hosťujúcich "medveďov" Zdeno Chára, zatiaľ čo jeho krajan Andrej Meszároš v drese domácich zaznamenal dve "mínusky".

V druhom meraní síl v semifinálovej sérii eliminácie Západnej konferencie zvíťazil Nashville na ľade Vancouveru 2:1 po dvojnásobnom predĺžení. Skóre duelu otvoril na začiatku druhej tretiny domáci Alexandre Burrows a "predátori" dokázali vyrovnať až 67 sekúnd pred koncom tretieho dejstva. Víťazný gól následne padol až v 35. min predĺženia a postaral sa oň Matt Halischuk. Prvou hviezdou duelu sa stal hosťujúci gólman Pekka Rinne, ktorý zaznamenal 32 úspešných zákrokov, jeho náprotivok Roberto Luongo ich mal na konte dokonca ešte o 12 viac.

V nedeľu sú na programe dve stretnutia, v semifinále Východnej konferencie sa Washington pokúsi revanšovať za prehru v úvodnom meraní síl a na Západe bude chcieť San Jose nadviazať na víťazstvo v prvom zápase série s Detroitom.

Hviezdil Krejčí

Boston začal proti Philadelphii pri svojej odvete za minuloročné vyradenie v semifinále play-off Východnej konferencie v rovnakej fáze vyraďovacích bojov tohtoročnej edície najstaršej profesionálnej severoamerickej súťaže veľmi dobre.

"Medvede" sa na ľade súpera nezamerali len na bránenie, čo dokazuje 7 strelených gólov. Hlavnou hviezdou duelu bol český center prvej formácie Bruins David Krejčí. "Verím mu. Myslím si, že výkon Davida Krejčího pôjde ešte hore a jeho formácia sa v tejto sérii bude už iba zlepšovať," skonštatoval tréner tímu slovenského kapitána Zdena Cháru Claude Julien.

Práve Čechova absencia v 4 záverečných stretnutiach minuloročnej semifinálovej série bola jedným z dôvodov fantastického obratu "letcov".

"Nemyslím na to, čo sa stalo v minulom roku, niekde v pozadí to ale v mojej mysli je. Na takéto veci sa nezabúda, nechcem sa tým však vôbec zaoberať a zaťažovať. Je to ťažké, sústredím sa ale iba na hru a dnes mi spoluhráči veľmi pomohli," povedal 24-ročný rodák z obce Šternberk.

Kormidelník mužstva neúspešného finalistu minuloročných bojov o Stanleyho pohár Peter Laviolette videl hlavnú príčinu neúspechu svojich zverencov v zlej obrannej hre: "Dnes to nebol z našej strany dobrý výkon, najmä v obrannej činnosti. Inkasovali sme príliš veľa ľahkých gólov, pred našim brankárom sme boli málo dôrazní." Druhý zápas série sa odohrá v pondelok, domácim tímom bude opäť Philadelphia.

Dráma vo Vancouvri

Gólmani Roberto Luongo a Pekka Rinne dokazujú aj v semifinálovej sérii Západnej konferencie, prečo sú nominovaní na zisk Vezinovej trofeje pre najlepšieho brankára základnej časti. Po jedinom presnom zásahu v prvom stretnutí série (Vancouver zvíťazil vo štvrtok nad Nashvillom 1:0 pozn.) videli diváci v druhom vzájomnom meraní síl "kosatiek" a "predátorov" iba tri góly.

Na ten rozhodujúci si ale museli v predĺžení počkať takmer 35 minút, keď zlatého olympijského medailistu z Vancouveru Luonga prekonal Halischuk.

"Mali sme veľa šancí, zlyhávali sme však na vynikajúcom brankárovi," prezradil hlavnú príčinu prehry svojich zverencov kouč Canucks Alain Vigneault. "Dnes sme predviedli našu hru. Hrali sme s odhodlaním a disciplínou. V predĺžení sme mali podľa mňa viac príležitostí na skórovanie, neboli sme však schopní pretaviť ich na gól," zhodnotil výkon svojho mužstva tréner Predators Barry Trotz.

Séria sa teraz presúva do Nashvillu, kde v utorok a vo štvrtok odohrajú tímy tretí a štvrtý spoločný súboj.

Výsledky:

Philadelphia - Boston 3:7 (1:2, 1:3, 1:2) - stav série: 0:1

Góly: 12. Briere (Coburn, Leino), 38. Van Riemsdyk (O'Donnell, Giroux), 54. M. Richards (Timonen, Giroux) - 2. Krejčí (Horton, Seidenberg), 20. Horton (Krejčí, Seidenberg), 23. Recchi (P. Bergeron, Marchand), 36. Krejčí (McQuaid), 38. Marchand (P. Bergeron, Ference), 55. Marchand (P. Bergeron), 58. G. Campbell (Krejčí, Paille). Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Rinaldo - Lucic obaja na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:33, brankári: Boucher (37. Bobrovskij) - T. Thomas. Diváci: 19 641.

Západná konferencia - 2. zápas:

Vancouver - Nashville 1:2 po II. predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0, 0:1) - stav série 1:1

Góly: 23. Burrows (Kesler) - 59. R. Suter (Erat, J. Ward), 95. Halischuk (Spaling, R. Suter). Vylúčení: 4:1, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 33:46, brankári: Luongo - Rinne. Diváci: 18 860.

Nedeľňajší program:

Východ: Washington - Tampa Bay (2. zápas, stav série 0:1), Západ: San Jose - Detroit (2. zápas, stav série 1:0)

Domov»Hokej»NHL»Boston začal sériu s Philadelphiou jasnou výhrou 7:3