V čom sme boli lepší ako Nemci a v čom nie

(Autor: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)
Sportnet|1. máj 2011 o 23:24

Halák v bráne nemal šancu, Nemci nemilosrdne posielali puky tam, kam nemohol dosiahnuť.

V čom sme boli lepší ako Nemci?

Hrali sme na pohľad krajšie. Prehrali sme, veľa toho byť nemohlo. Boli sme discpilinovanejší napriek dvom Bartečkovým vylúčeniam za šarvátky. Keby sa v hokeji používalo futbalové percentuálne počítanie držania puku, súpera by sme porazili ako Barcelona s Messim zvykne svojich súperov. Hrali sme na oko pohľadnejší hokej. Smiať sa ale mohlo vždy len jedno oko. Druhé plakalo pri pohľade na skóre.

V čom sme boli horší ako Nemci?

V jednoduchosti. Moderný hokej nie je o potešení z kreatívnej hry. Je o nemilosrdnom odhaľovaní slabiny súpera a efektívnom trestaní chýb. Spôsob nášho bránenia mali Nemci prekuknutý od druhej tretiny. Slovenskí brániaci hráči si všímali hráča s pukom a ignorovali útočníkov korčuľujúcich poza ich chrbáty do gólových pozícií. Halák v bráne nemal šancu, Nemci nemilosrdne posielali puky tam, kam nemohol dosiahnuť.

Kto hral za dvoch?

Ladislav Nagy. Ak by si Marián Gáborík nepriniesol na MS streleckú formu z New York Rangers (posledný mesiac, štrnásť zápasov, jeden gól), určite by dal Pätzoldovi tri góly a nik by sa nečudoval. Šancí mal dosť. Nedarí sa mu, snáď ho prebudí prvý gól, ktorý v Bratislave dá. Laco Nagy vyzval spoluhráčov do súbojov pred bránu, dorazil Bartečkov puk na prvý gól a zakrátko prihral na druhý Stumpelov. Škoda len, že všetko to v 46. minúte za stavu 0:4.

Kto mal ostať radšej v kabíne?

Richard Zedník. Pohľad na štatistiku hovorí, že krídelník pred turnajom nespokojný so svojim miestom v tíme zaznamenal tri mínusové body. Hoci odohral len čosi vyše 10 minút, bol na ľade pri troch zo štyroch gólov Nemcov. Dnes by bolo z koho vyberať, naivne sa v obrane motali viacerí. Nepoddajnosť a energia vynaložená na vyrovnanie v posledných trinástich minútach sú pozitívom nedeľného večera, negatívom práve defenzívna naivita.

Lapsus zápasu.

Štvrtý gól v našej sieti, čas 44:37. Nemecký útočník po x-týkrát obkorčuľoval Halákovu bránu so slovenským obrancom zaveseným na krku, dvaja Slováci sa na ich krasojazdu pozerali spred brány a Schutza sa svojim chrbtom zaevidovali až keď zdvíhal ruky nad hlavu po štvrtom góle. V konečnom dôsledku víťazný gól dali Nemci po ďalšej školáckej chybe brániacich Slovákov.

Čo z toho vyplýva:

Namiesto nácviku vzorcov pre presilové hry by sa tréner Hanlon mal vrátiť k abecede bránenia. Rusi sú kreatívni, navyše ak sa im chce, korčuľujú ešte lepšie ako naši doterajší súperi. Len ich znova nechajme zakončovať zblízka sami pred Halákom a skončíme v skupine tretí s malou šancou na postup do štvrťfinále.

Výrok dňa:

Marián Gáborík, útočník SR: "Mali sme šance, padlo tam brvno, potom sme nepremenili ďalšie šance.“ Veru tak. O počet striel ani tak neide. Gólových šancí mali Nemci možno sedem. Dali štyri góly. My sme mali gólových príležitostí aspoň raz toľko a predsa sme dali o gól menej. Trenčianski Mariánovia sa snažili, Hossa bol skvelý, Gáborík neúnavný. Demitra mal smolu pri situácii dve minúty pred koncom, keď neusmernil prihrávku pred odkrytou bránou na vyrovnávajúci gól. Negatívom zápasu je okrem obrannej hry nepremieňanie šancí. Nič nové, no znova raz to hokejovú republiku zamrzelo v nevhodnom okamihu. Je čas postaviť sa pred bránu a začať dorážať brankárom vyrazené puky.