Slováci na MS: Diery v obrane a spiaci strelci

Domáce mužstvo patrí na MS medzi najslabšie vo využívaní presiloviek a v streleckej efektívnosti.

Nemeckí hokejisti využili chyby Slovákov. Po víťazstve 4:3 si zabezpečili prvé miesto v A–skupine.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Hra tímu Slovenska na majstrovstvách sveta je pre fanúšikov zatiaľ rozčarovaním. Po nepresvedčivom výkone s nováčikom šampionátu Slovinskom (3:1) sľubovali hráči v ďalšom zápase základnej skupiny s Nemeckom zlepšenie, ale chyby sa opakovali a súper ich už nemilosrdne trestal (3:4).
Tu je päť najväčších slabín v doterajšej hre tímu Slovenska.

1.Slabé presilovky

Výborne brániacich Nemcov mohli slovenskí hokejisti nalomiť už v prvej tretine pri takmer dvojminútovej presilovke piatich proti trom. K obrancovi sa na modrú postavil aj útočník Gáborík a pri jednej príležitosti trafil žŕdku, no celkovo vyznela hra staticky, nepresne, bez nápadu. Ani esá si nevedeli poradiť s trojicou brániacich Nemcov.

Zo siedmich presiloviek v zápase využilo Slovensko len jednu.

V dvoch zápasoch malo 11 presiloviek, strelilo jeden gól. S 9,09 ­percentnou úspešnosťou je v tabuľke s Francúzskom na 10. – 11. mieste medzi 16 mužstvami.

„Čítal som silné vyjadrenia z nášho tábora po prípravných zápasoch s Rakúskom, či Bieloruskom, ako nám ide hra v početnej prevahe. Ružička bol pred majstrovstvami sveta najlepším strelcom. Kde je to všetko?“ hovorí Július Šupler, bývalý tréner reprezentácie.

„Mal som pocit, že niektorí naši hráči neboli na správnych postoch – tam, kde mali byť ľaváci, boli praváci a naopak. A Ružička sa dostal na ľad až v poslednej tretine. Mužstvo má veľký potenciál, no zatiaľ ho nevyužíva.“

2. Chyby v obrannej hre celej päťky

Slováci sa príliš hrnuli do útočenia a potom sa nestačili vracať do obrany. Nemali dosť trpezlivosti. To, čo zdobilo ich hru na olympiáde vo Vancouvri, zatiaľ nevidieť.

Neraz sa stalo, že domáci hokejisti drvili Nemcov, viac minút sa hralo pred Pätzoldovou bránkou a potom si nemecké mužstvo vyčíhalo na chybu, vyrazilo do rýchleho brejku. Získalo prečíslenie troch proti dvom, či dvoch proti jednému. Stuhnutý Halák pochytal, čo sa dalo, ale nie je kúzelník.

„Mal som pocit, že naši hokejisti sa nechali strhnúť atmosférou v deväťtisícovom hľadisku,“ povedal bývalý reprezentant Róbert Švehla. „Na to by si mali dať pozor. Ja by som z doterajších výkonov našich však nerobil veľkú vedu.“

3. Slabý ťah na bránku

Slovenskí útočníci zvýšili agresivitu pred brankárom súpera až v poslednej tretine. Dovtedy volili vo finálnej fáze často prihrávku navyše, alebo váhali so streľbou.

4.Časté zmeny v zostave

Mužstvu neprospievajú časté zmeny zostavy. Faktom však je, že nové zloženie útočných formácií si oproti zápasu so Slovinskom vynútil aj príchod útočníkov Handzuša a Mariána Hossu.

Trénerovi nevyšiel ťah so zaradením Marcela Hossu do druhej lajny ku Gáboríkovi a Handzušovi. Lepšie k nim pasoval Šatan. Oživenie prinieslo aj zaradenie Ružičku. Teraz sa zloženie útokov môže ustáliť a zohratosť trojíc zlepšiť.

5. Bez strelcov

Hviezdny útočník z NHL Marián Gáborík sa vie dostať do šance, no bránka súpera je zatiaľ preňho ako zakliata. Viac mu pasuje úloha, keď z rýchleho protiútoku vniká do rozloženej obrany, ako keď útočí proti múru piatich brániacich hráčov.

V streľbe sa zatiaľ málo presadzujú obrancovia. Najsmelší je Podhradský, kým Jurčinovi s Barankom chýba presnosť. Ďalší sa k strelám príliš neodvážili. Mnohí diváci si len povzdychli: Keby mohol strieľať Višňovský! Najproduktívnejší obranca základnej časti NHL sa včera už zastreľoval na tréningu pri nácviku presiloviek.

Slovensko je v tabuľke streleckej efektívnosti so 7,23 perc. tretie od konca. Len Bielorusko a Francúzsko majú doteraz horších strelcov (!).

Mužstvo venovalo nácviku streľby na včerajšom tréningu patričnú pozornosť. Ak skvalitní aj hru v obrane, už sa môže na šampionáte len zlepšovať.