Fíni vyhrali nad Lotyšmi až po nájazdoch

Fínski hokejisti vyhrali nad Lotyšskom len tesne.
Fínski hokejisti vyhrali nad Lotyšskom len tesne. (Autor: SITA/AP)
TASR|2. máj 2011 o 22:41

Fínski hokejisti otočili zápas s Lotyšskom, v ktorom prehrávali 1:2. Vyrovnali tri minúty pred koncom tretiny a o svojej výhre rozhodli po samostatných nájazdoch.

BRATISLAVA. Fínski hokejisti si na MS v Bratislave a víťazstvom 3:2 po predĺžení a nájazdovom rozstrele nad Lotyšskom zaistili postup do druhej fázy. O triumfe Suomi rozhodli dva úspešné nájazdy Imonena a Koivu, na ktoré súper nedokázal odpovedať.

Fíni sa v stredu o 20.15 stretnú s obhajujúcimi Čechmi nielen o víťazstvo v skupine, ale aj o čo najvýhodnejšiu pozíciu v osemfinálovej E-skupine. V nej už určite budú štartovať aj Nemci, Slováci a Rusi, meno šiesteho účastníka bude známe po stredajšom zápase o 16.15 medzi Lotyšskom a Dánskom.

Lotyšsko - Fínsko 2:3 (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 34. K. Redlihs (M. Redlihs, Džerinš), 43. Vasiljevs (Cipulis, Pujacs) - 14. Immonen (Välivaara, Granlund), 57. Kapanen (immonen, Grandlund), +rozhodujúci nájazd Immonen. Rozhodcovia: Kurrmann (Švaj.), Sterns (USA) - Arm (Švaj.), Murchison (Kan.), vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 9210 divákov.

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, K. Redlihs, Cibulskis, Sotnieks, J. Redlihs - Niživijs, Vasiljevs, Cipulis - Darzinš, Džerinš, M. Redlihs - Saulietis, Pečura, Ankipans - Bukarts, Berzinš, Meija

Fínsko: Lassila - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Aaltonen, Koivu, Ruutu - Lahti, Kapanen, Pihlström - Granlund, Immonen, Pesonen - Pyörälä, Nokelainen

Kaspars Saulietis, útočník Lotyšska: "Bol to ozaj ťažký zápas a napriek lepšiemu výsledku ťažší ako proti Čechom. Fíni nás prekorčuľovali ešte viac ako Česi, ale mali sme aj veľa šťastia. N o nič to neznižuje na našom skvelom výkone."

Sami Lepisto, obranca Fínska: "Mali sme problémy v druhej tretine, lebo sme za nič na svete nevedeli dať gól. Namiesto toho sme dostali a potom sme už zakončovali pod tlakom. Mali sme tento zápas vyhrať v riadnom čase, ale chvalabohu sme vyhrali aspoň takto."

Fíni začali svojho súpera neúnavne "dusiť", vytvárali si série vzruchov s dvoma-tromi veľkými šancami. Súper sa zo zveráku vymanil až po piatich minútach, keď išiel Ruutu na trestnú za nešťastný faul, Lotyši dokonca v presilovke zahrozili, ale ináč nemal brankár Suomi príliš veľa práce. To Masalskis bol až na hluchšiu fínsku päťminútovku neustále v ohni striel, lenže skvele vibrujúcich hráčov favorita vykúpila zo streleckej jalovosti až presilovka. V nej Lotyši v snahe vypichnúť puk opustili obranný vzorec, Fíni parádne zakombinovali a Immonen pohotovo otvoril skóre.

Po obrátke mohol v oslabení vyrovnať Redlihs, ale sólonájazd nepremenil a vzápätí Fíni nastrelili žŕdku. V dynamickom priebehu dokázali Lotyši miestami držať krok a v kontrách si vytvorili zo dve šance, ale ináč boli miestami pod drvivým tlakom "malého velikána" svetového hokeja. Iba spoľahlivý Masalskis a kusisko šťastia zabránili vedeniu Fínska a naopak logika tretiny zostala trčať v 34. minúte. Lotyši sa na chvíľu vymanili z tlaku, v kontre získali presilovku a hneď v jej úvode strelou od modrej vyrovnali. Fíni pokračovali v nápore, ale Pyörälä nevyužil obrovskú šancu sám pred kľačiacim Masalskisom.

Keď v tretej časti po necelých troch minútach dostal Lotyšov opäť v presilovke do vedenia Vasiljevs, vyzeralo to s favoritom zle-nedobre. Fíni síce neustále zvierali súpera, ale na vyrovnávajúci gól tiež potrebovali početnú výhodu. Aj piaty a rozhodujúci gól mohol padnúť v presilovke, keď už v predĺžení mali Suomi v priam guľometovej paľbe neuveriteľnú smolu a Baltici neuveriteľné šťastie, pri troch žŕdkach v priebehu 80 sekúnd... V nájazdoch však favorit uspel.