Collina na návšteve v Bratislave: Rozhodca je kapitán

Pierluigi Collina.
Pierluigi Collina. (Autor: TASR/AP)
Ladislav Harsányi|6. máj 2011 o 17:23

Ako rozhodca bol suverénny a nekompromisný. Pierluigi Collina dnes šéfuje komisii rozhodcov UEFA.

BRATISLAVA. „Prepáčte mi, som zachrípnutý. Bol som na zápase FC Barcelona – Real Madrid, pršalo tam, bolo vlhko a zrejme si to odniesli hlasivky,“ prihovoril sa Pierluigi Collina bratislavskému auditóriu. Bývalý slávny futbalový rozhodca pricestoval na krátku vizitu na pozvanie Taliansko–Slovenskej obchodnej komory.

Vyštudovanému ekonómovi mali možnosť klásť otázky biznismani. Collina však musel hovoriť oveľa viac o futbale než o biznise, aj keď nezabudol pripomenúť: medzi športom a obchodom je silné puto.

„V oboch prípadoch je veľmi dôležité kvalitné rozhodovanie. Práca arbitra ma naučila rýchlo konať,“ vravel Collina, ktorý už ako 17–ročný absolvoval rozhodcovský kurz. Dostal sa k tomu náhodou.

„Isteže, ako každé dieťa som tiež chcel radšej futbal hrať, ako ho rozhodovať. Bol som obrancom–stopérom. Keď som sa však pozrel na svoje nohy, povedal som si, ďaleko to s nimi nedotiahneš!“ A tak sa dal na rozhodovanie a dotiahol to do finále majstrovstiev sveta, Ligy majstrov...

Z medzinárodnej scény sa porúčal v kvalifikačnom dueli Portugalsko – Slovensko. „Žiaľ, Slováci vtedy prehrali, ale nie vinou rozhodcu,“ usmieva sa.

Rozhodovanie je o výklade

„Futbaloví rozhodcovia kedysi začínali ako sudcovia, v saku s kravatou a riešili spory, diskusie. Sudcami vlastne zostali dodnes,“ rozhovoril sa o tejto práci.

Čo musí dobrý rozhodca ovládať? „Predovšetkým futbalové pravidlá. To však nie je problém. Sú jednoduché, jasné a nie je ich veľa. Čo je však dôležitejšie, je ich výklad, interpretácia. A všetko sa odvíja od dvoch vecí: od faulov, a od toho, koho vylúčiť. A to rozhodca posudzuje podľa vlastného úsudku. Musí byť vnímavý,“ odpovedal. „Potrebuje k tomu kvalitnú prípravu i motiváciu. A nemať strach prijať zodpovednosť. “

Pripomenul, ako sa futbal v porovnaní s minulosťou zmenil. „Najväčšia zmena je v rýchlosti. Rozhodca dnes musí byť atlét, byť na správnom mieste v správnom čase, vedieť sa postaviť. Neustále sa pohybovať a únava nesmie brániť pri správnom riešení problémov.“

K tomu, aby mohol byť včas tam, kde má byť, napomáha aj znalosť charakteristiky hráčov a taktického rozostavenia tímov.

Rozhodca nie je sám

Futbal je kolektívny šport, ale rozhodca akoby bol v tomto súkolesí sám. „Nie je to celkom tak. Teraz, keď sa napríklad skúšajú bránkoví rozhodcovia, má hlavný okrem asistentov ďalších dvoch pomocníkov. Je akýmsi kapitánom tímu. Keď sa pomýlia jeho kolegovia, vezie sa to aj s ním.“

Collina upozornil na to, ako je športový úspech úzko spätý s biznisom. „Keď Anglicko nepostúpilo na EURO 2008, bol to obrovský zásah aj do ekonomiky krajiny.“ Zodpovednosť rozhodcu je aj v tom, že mylným verdiktom môže spôsobiť veľkú škodu. „Je to ako keď neurochirurg operuje mozog, nesmie sa pomýliť ani o jeden mikrón.“

Micheľa uznáva

„S Ľubošom Micheľom sme boli kolegovia a neskôr som hodnotil jeho prácu z pozície delegáta UEFA. Patril k najlepším rozhodcom v Európe za posledných desať rokov. Stále máme dobré vzťahy a sme v kontakte,“ komentoval vzťahy s bývalým slovenským rozhodcom.

Na otázku, kto vyhrá finále Ligy majstrov Manchester United a FC Barcelona, reagoval ako diplomat: „Šance sú päťdesiat na päťdesiat. Jedno však viem iste: vyhrá rozhodca.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov