Fíni otočili zápas s Nemeckom

Nemeckí hokejisti prehrali prvý zápas na šampionáte, keď prehrali s Fínskom po samostatných nájazdoch.

(Zdroj: čtk)
Kvalifikácia Anglicko - Slovensko na legendárnom Wembley >>

BRATISLAVA. Nemeckí hokejisti boli blízko definitívneho postupu do štvrťfinále. S Fínmi vyhrávali 3:1 aj 4:3, ale nakoniec prehrali po samostatných nájazdoch 4:5.

Nemci opäť predviedli výborný výkon v obrane, z ktorej vyrážali do rýchlych protiútokov. Na štyri góly potrebovali iba dvadsaťjeden pokusov. Fíni v druhej tretine vymenili po štvrtom góle brankárov, keď Temu Lassilu vymenil Petri Vehanen.

Päťdesiat striel Fínov

Severania sa na výhru nadreli. Na Denisa Endrasa vyslali päťdesiat striel, z toho prvý gól si dali Nemci vlastný, druhý dosiahol Janne Pesonen hlavou a štvrtý, ktorý znamenal predĺženie dal Tuomo Ruutu takmer z bránkovej čiary.

„My sme dali šťastné góly, oni dali tiež. V druhej tretine sme rýchlo prehrávali, ale bolo dôležité, že sme sa dokázali vždy na Nemcov dotiahnuť,“ povedal veterán Niko Kapanen,

Hrdinom Suomi sa stal kapitán Mikko Koivu, ktorý premenil oba svoje samostatné nájazdy, v ktorých Fíni triumfovali 4:3. V prvom pekne prehodilo nemeckého gólmana, ktorý mu chcel vypichnúť puk a pri druhom spravil ukážkový bekhendový blafák, ktorý zakončil pod hornú tyčku.

„V tomto zápase sme ukázali silný tímový charakter. Nájazdy sú vždy o šťastí, či už vy vyzrejete na brankára alebo on na vás. Mne vyšli tentokrát oba. Máme teraz päť bodov a väčší kľud.“

Proti Slovákom podobný výkon

Fínsko dnes čaká Slovensko. Tento zápas môže veľmi napovedať o postupujúcich do štvrťfinále. „Zápas proti domácim Slovákom bude pre nás veľkou výzvou. Slováci majú vyrovnanú zostavu, preto potrebujeme podať podobný tímový výkon ako proti Nemcom.“

Nemci na turnaji prvýkrát prehrali, ale tréner Uwe Krupp vyzeral spokojne. „Prehrali sme, ale podstatné je pre nás, že sme bodovali v každom zo zápasov. Máme sedem bodov a všetko vo svojich rukách.“

E-skupina (Bratislava):

Nemecko - Fínsko 4:5 pp a sn (1:1, 3:2, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 15. Rankel (Wolf, Hospelt), 27. Schütz (Gogulla, Mauer), 28. Hospelt (Lavallee, Goc), 40. Reimer (Braun, Müller) - 1. Ruutu (Koivu, Lepistö), 32. Pesonen (Granlund, Puistola), 39. Immonen (Pesonen, Niskala), 55. Ruutu (Pesonen, Lepistö), + rozhodujúci nájazd Koivu. Rozhodcovia: Olenin (Rus.), Reiber (Švaj.) - Carlson (Kan.), VALACH (SR), vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 9255 divákov.

Nemecko: Endras - Krüger, Dietrich, Holzer, Braun, Lavallee, Hordler, N. Goc - Wolf, Hospelt, Rankel - Greilinger, Ullmann, Müller - Tripp, Schütz, Gogulla - Reimer, Barta, Kink - Mauer

Fínsko: Lassila (40. Vehanen) - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Aaltonen, Koivu, Ruutu - Lahti, Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pesonen - Pyörälä, Nokelainen, Pihlström

Fíni sa ujali vedenia už po trinástich sekundách duelu, keď jeden z nemeckých obrancov nešťastne zrazil Koivuovu prihrávku za chrbát brankára Endrasa. Hráči "Suomi" sa po úvodnom gól nesústredili na obranu, ale na ľade boli oveľa aktívnejší a Endras mal počas celej prvej tretiny plné ruky práce.

Nemci sa dlho nedokázali usadiť v útočnom pásme a na Lassilu smerovalo iba minimum striel. Aj preto prišiel vyrovnávajúci gól ako blesk z jasného neba. V 15. minúte pri avizovanom vylúčení vystrelil Wolf a nestrážený Rankel doklepol puk do siete - 1:1.

Ani v druhom dejstve sa obraz hry príliš nezmenil. Fíni útočili a snažili sa tvoriť hru, Nemci sa väčšinu času len bránili a čakali na svoje šance. A dočkali sa. Najprv v 27. minúte, keď od modrej vystrelil Gogulla a Schütz tečoval puk do siete a o minútu neskôr bolo už 3:1 vďaka zrazenej strele Hospelta.

V 32. minúte prišiel kontaktný gól Fínov, keď Endras vyrazil nahodený puk iba do Pesonena, od ktorého sa odrazil do bránky a "Suomi" do konca tretiny vyrovnali zásluhou Immonena. Minútu pred sirénou však poslal Nemcov opäť do vedenia Reimer a do fínskej bránky nastúpil Vehanen.

Záverečná tretina bola v znamení fínskej snahy o vyrovnanie. Dlho nevedeli nájsť recept na Endrasa, ale nakoniec sa im to podarilo v 55. minúte, keď Ruutu poslal puk s pomocou tyčky a nemeckého brankára do siete - 4:4. Rozuzlenie neprišlo ani v predĺžení a tak o víťazstve Fínov rozhodol Koivu až v samostatných nájazdoch.