Lotyši vyhrali nad Bielorusmi 6:3, G-skupina je vyrovnaná

Hokejisti Lotyšska zvíťazili v sobotňajšom zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Košiciach nad Bieloruskom 6:3.

Andrei Stepanov z Bieloruska a Kristaps Sotnieks z Lotyšska v zápase G-skupiny.(Zdroj: SITA)

KOŠICE. Hokejisti Lotyšska zvíťazili v sobotňajšom zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Košiciach nad Bieloruskom 6:3 a zostávajú v hre o udržanie sa medzi elitou. Lotyši položili základ svojho triumfu v úvodnej tretine, ktorú vyhrali 3:1.

V nedeľu o 20.15 si vo svojom poslednom zápase na šampionáte zmerajú sily s Rakúskom, Bielorusov na záver čaká v rovnakom termíne duel so Slovinskom na ľade bratislavskej Orange arény.

G-skupina o udržanie:

Bielorusko - Lotyšsko 3:6 (1:3, 1:1, 1:2)

Góly: 20. Kosťučenok (Kitarov, Demkov), 21. Grabovskij (Korobov, Meleško), 60. Meleško (Kosticyn, Kulakov) - 10. Cipulis (Rekis, Niživijs), 14. Pujacs (Džerinš, M. Redlihs), 18. Pujacs (M. Redlihs), 37. Niživijs (Cipulis, Vasiljevs), 58. Saulietis (M. Redlihs, Džerinš). Rozhodcovia: Piechaczek (Nem.), Partanen - Terho (obaja Fín.), Gebauer (ČR), vylúčení: 8:8 na 2 min., presilovky: 3:3, oslabenia: 0:0, 4976 divákov.

Bielorusko: Mezin - Korobov, Kosťučenok, Goroško, Kolosov, Riadinskij, Gotovec, Stasenko - Ugarov, Grabovskij, Meleško - Demagin, Michaľov, Stas - Kulakov, Kovyršin, Kosticyn - Demkov, Kitarov, Stepanov - Pavlovič

Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Cibulskis, Kulda, Sotnieks, J. Redlihs, Andersons - Niživijs, Vasiljevs, Cipulis - Saulietis, Džerinš, M. Redlihs - Bukarts, Berzinš, Meija - Pečura, Kenins, Ankipans - Stals

Lotyši vstúpili do zápasu s Bieloruskom s imperatívom víťazstva, no aktívnejším tímom bol ich súper. Ten si už v druhej minúte vytvoril gólovú príležitosť, no Kosticyn brankára Masalskisa neprekonal. Na opačnej strane pohrozil Berzinš, no aj Mezin bol pozorný.

Práve bieloruský gólman však v 10. minúte vyhodením puku oslabil svoj tím a početnú výhodu už po šiestich sekundách využil Cipulis - 0:1. Lotyši vzápätí zásluhou Pujacsa potrestali aj vylúčenie Kulakova a v 14. minúte viedli 2:0. Ich vysokú efektivitu streľby korunoval v 18. minúte svojim druhým gólom Pujacs, Bielorusi však 29 sekúnd pred prvou sirénou presilovkovým gólom Kosťučenoka znížili na 1:3.

Bielorusov gól súperovi do šatne povzbudil a po necelej minúte druhého dejstva to už bolo len o gól po tom, čo Grabovskij v ďalšej početnej výhode usmernil do brány delovku Korobova - 2:3. V polovici zápasu Bielorusi počas troch presiloviek zatlačili svojho súpera, no Masalskis aj s prispením šťastia odolal. Lotyši sa postupne vymanili spod tlaku a v 37. minúte im dvojgólové vedenie vrátil Niživijs - 2:4.

Aktívnejší bieloruský tím sa v záverečnej tretine ešte pokúšal o kontaktný gól, no v 49. minúte sa nechal vylúčiť Kolosov a Cipulis svojim druhým gólom v zápase zvýšil na 5:2. Na 6:2 v prospech Lotyšska upravil necelé tri minúty pred koncom Saulietis a konečný výsledok 3:6 stanovil Meleško.